Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Leden 2025 přinesl zásadní změny v českém pracovním právu, které se dotknou zejména žen vracejících se z rodičovské dovolené. Co všechno se mění? Ať už jde o mateřskou, nebo rodičovskou dovolenou, vždycky se jedná o náročný krok – nejenom z hlediska přechodu na pracovní režim, ale také v souvislosti se samotným návratem na pracovní místo.
Co přináší novela rodičům
Novela zákoníku práce, která začala platit k 1. lednu 2025, zajišťuje, že zaměstnanci mají silnější záruky při návratu na původní pozici. V minulosti se často stávalo, že se po návratu z rodičovské dovolené museli zaměstnanci spokojit s jinou, mnohdy horší pozicí, nebo že místo vůbec nebylo k dispozici. Nově mají záruku, že se budou moci vrátit na původní pracovní místo.
„Za zásadní považuji zvlášť povinnost zaměstnavatele garantovat zaměstnanci na rodičovské dovolené návrat na stejnou pracovní pozici do dvou let věku dítěte,“ uvádí advokátka Irena Valíčková z kanceláře Valíček & Valíčková. „Stávající právní úprava se totiž vztahovala pouze na mateřskou dovolenou, po skončení rodičovské dovolené neměli zaměstnanci, v tomto případě obvykle matky, na návrat na původní místo zákonný nárok.“
Přivýdělek na dohodu i na rodičovské
Podle novely zákoníku práce budou moci zaměstnanci v průběhu rodičovské dovolené také vykonávat pro původního zaměstnavatele na základě DPP či DPČ stejnou práci jako předtím. „Současná úprava to neumožňovala, což zaměstnavatelé obcházeli tím, že dohody uzavírali na papírově jiný druh práce, ačkoli náplň zůstala stejná,“ vysvětluje Irena Valíčková. „Teď mohou postupovat zcela legálně, přičemž i při rodičovské dovolené budou mít možnost přivýdělku z činnosti, kterou ovládají, a udrží si během ní pracovní kvalifikaci stejně jako sociální kontakt s kolegy na pracovišti.“
Změny se týkají rodičovské dovolené
V mateřské dovolené, určené primárně na přípravu matky před porodem a následné zotavení, novela zákoníku práce pro zaměstnance ani zaměstnavatele zásadní změny nepřináší. Novinky se vztahují k rodičovské dovolené. V této souvislosti je dobré připomenout, že nově mají zaměstnanci možnost požádat o úpravu pracovního poměru, ať jde o zkrácený úvazek, změnu pracovní doby, nebo režim práce z domova, což se může velmi hodit především rodičům malých dětí.
Výhoda i pro zaměstnavatele
Zaměstnavatelům poskytuje tato novela větší flexibilitu při sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou s pracovníky, kteří jejich zaměstnance na mateřské nebo rodičovské dovolené dočasně zastupují. Dosud platilo, že takovou smlouvu mohli s každým pracovníkem uzavřít pouze třikrát, což už neplatí. „Zaměstnavatelé budou moci pružněji reagovat na aktuální situaci firmy,“ dodává Irena Valíčková.
Je ovšem třeba stále hlídat, aby smlouvy na dobu určitou v součtu nepřekračovaly povolené tři roky. „To je nejčastější pochybení zaměstnavatelů, že toto omezení překračují – v zákoně zůstalo, ačkoli je zřejmé, že zástup za zaměstnankyni, která před porodem čerpala mateřskou dovolenou a po porodu bude čerpat rodičovskou v plném rozsahu, maximální tříletý limit pro sjednání pracovního poměru překročí,“ upozorňuje advokátka.