Hlavní obsah

Nenechte se okrást a napálit! Pozor na šmejdy a falešné prodejce aneb Vánoce jako past na peníze

Foto: TetianaKtv, Shutterstock.com

Foto: TetianaKtv, Shutterstock.com

Že jsou Vánoce obdobím, kdy peníze létají na všechny strany a většina lidí utratí možná i víc, než zamýšlela, je jasné. Ovšem jsou také dobou, kdy se podvodníci snaží urvat si i něco pro sebe a doufají, že jim na jejich fígle v předvánočním shonu skočíte. Na co si tedy dát pozor, aby vás neobrali?

Článek

Je jasné, že chcete udělat svým blízkým radost a darovat jim něco, po čem touží, ale rozhodně by to nemělo zlikvidovat váš rozpočet na měsíce dopředu. Na co pozor?

Vánoce na dluh? Většinou to je velká chyba!

Je dobré nakoupit dárky na dluh? Reklamy mohou budit dojem, že jsou vánoční půjčky výhodnější, ale odborníci před nimi varují. „V zásadě to nedoporučuji, mohou být zvláště nevýhodné. V RPSN, tedy roční procentní sazbě nákladů, se často ukrývají výdaje navíc. Nenechte se zlákat nízkým úrokem, může být kompenzován vysokými poplatky nebo nutností využití dalších finančních produktů,“ upozorňuje Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintech platformy Frenkee.

Také dobře zvažte, zda budete mít následně na jejich splácení. „Vánoční půjčky patří podle statistik k těm nejhůře spláceným. Celá pětina dlužníků nedokáže tento závazek splácet. Nemálo z nich pak končí v exekuci,“ doplňuje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.

Na co si vánoční půjčku rozhodně (ne)vzít

Podle odborníků je vánoční půjčka nerozumná, ale někdy se tolerovat dá. Třeba u věcí, které nutně potřebujete a kupovali byste je stejně, například nová lednice nebo pračka. „Vedle vybavení do domácnosti se může vyplatit třeba na studijní pomůcky, online kurzy, které vás či vaše blízké posunou dále, na rekonstrukci v interiéru, na auto, které stejně plánujete. Ale musí splnit zásadní podmínku: V žádném případě nesmí její splácení ohrozit váš budoucí rozpočet,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO portálu Hyponamíru.

Alternativy vánočních půjček

Místo vánoční půjčky může být řešením kreditní karta. „Pokud ji jste schopni používat s rozumem, je kreditka vhodný finanční nástroj. Nesmíte si jich ale vzít pět a všechny vysát, musíte také dbát na splacení v bezúročném období,“ dodává Jiří Hluchý.

Foto: Ostanina Anna, Shutterstock.com

Půjčovat si na dárky odborníci na finance nedoporučují – i když existují výjimkyFoto: Ostanina Anna, Shutterstock.com

Předvánoční období – žně pro šmejdy

Protože jsou lidé náchylnější utrácet, ale také jsou nepozornější a současně citlivější, je tato doba ideální pro všechny, kteří vás chtějí obrat o peníze. A útočí ze všech stran!

  • Podvodné e-shopy lze poznat těžko – snad jen podle divného vzhledu, velmi slabé češtiny, chybějících kontaktních údajů prodejce nebo obchodních podmínek. Ale i tak se lze napálit – proto než nakoupíte v podezřele levném e-shopu, ověřte si jeho recenze (například na Zboží.cz) a pro jistotu se podívejte do seznamu rizikových e-shopů na stránkách ČOI. Jestliže si nebudete prodejcem jisti, zvolte možnost platby při převzetí zboží, a pokud platíte kartou, neukládejte údaje z ní „pro pohodlný příští nákup“.
  • Podvodné SMS a e-maily mohou přijít od prodejce, dopravce, celnice nebo banky – většinou hlásí problémy s platbou nebo doručením a chtějí, abyste buď vložili bankovní autorizační SMS kód a autorizovali platbu, nebo někam zadali údaje ze své karty či podrobnosti o účtu. To ale nikdy nedělejte! Nikdy nikomu nesdělujte tyto citlivé údaje, neklikejte na přílohy v podezřelých e-mailech a neautorizujte platby, u kterých si nejste jisti, že jste je právě udělali.

Kyberbezpečnost si lze pojistit

Může se stát, že přes všechna varování naletíte některému z podvodů a o peníze přijdete. Vyplatí se na to mít pojistku, může jít o připojištění tzv. kybernetické asistence k pojištění nemovitosti nebo domácnosti. „Pokud se potvrdí, že z vaší strany nedošlo k pochybení a opravdu se jednalo o zneužití údajů přes podvodný e-shop nebo škodlivý e-mail a podobně, pojišťovna uhradí náklady na právní zastupování a do limitu plnění i vzniklou škodu,“ vysvětluje Zdeněk Hruška, manažer oddělení pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA.

Telešmejdi hrají na city

Podvodníci se nestydí zneužívat strach a volat vám jako někdo z rodiny v nouzi nebo jako zástupce banky, která zjistila neoprávněnou transakci z vašeho účtu. Na co pozor?

  • Falešné hovory od bank: Většinou ohlásí, že je váš účet napaden nebo někdo provedl neoprávněnou platbu, a chtějí, abyste buď zadali osobní údaje, nebo peníze převedli na „bezpečný účet“. Banka ale nikdy nepožaduje přihlašovací údaje, PIN ani hesla po telefonu. Jedinou správnou reakcí je zavěsit a do banky zavolat přímo.
  • Falešné hovory z rodiny: Někdo se v telefonu vydává za příbuzného (či za policistu) a žádá o naléhavou finanční pomoc – důvodem je nehoda, ztráta dokladů, okradení a podobně. Vždy je potřeba takovou historku ověřit, než se pokusíte vyhovět.

Tohle radši nezkoušejte!

Příběhy skutečných lidí, kteří „měli tu čest“ s kyberpodvodníky všeho druhu, popisuje nový desetidílný seriál Tohle radši nezkoušejte, který připravila ve spolupráci s ČSOB, Mastercard a Policií ČR Česká televize v Televizním studiu Ostrava. Na ČT1 ho od 9. prosince můžete vidět každý pracovní den od 17:40 před Událostmi v regionech. Zjistíte, jak hrozbu poznat a jak reagovat nejen na kyberútok, ale i v případě, že už jste naletěli.

Načítám