Hlavní obsah

Účetní Ivona: Příjem 150 tisíc nám umožňuje pracovat méně a být s dětmi

Foto: Frau aus UA, Shutterstock.com

Foto: Frau aus UA, Shutterstock.com

Každý týden vám představujeme novou rodinu a její finanční situaci a doufáme, že vám bude inspirací nebo naopak varováním. Dnes máme příběh rodiny, která je se svými příjmy spokojená. Manželé si dokonce mohou dovolit pracovat méně, aby měli víc času na sebe a své tři děti.

Článek

Jak české domácnosti vystačí s financemi? Nabízíme reálný pohled do účtů skutečných rodin – samozřejmě tak, aby byla zachována anonymita, údaje o hospodaření zůstávají nezměněny. Budeme rádi, když nám napíšete i vy, jak se vejdete do rozpočtu, kolik dáte za jídlo nebo bydlení a jestli i něco ušetříte. Můžete nám psát na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na ProŽeny.cz. A mluvte o penězích!

  • Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.

Vyděláme dost a mohli jsme zvolnit

Ivona (40) žije s manželem Petrem (53) a třemi dětmi na okraji Prahy. Petr je řemeslník, živnostník s pěti zaměstnanci, ale sám také pracuje rukama. Ivona je účetní pracující na zkrácený úvazek, většinou 6,5 hodiny denně. Dohromady vydělají kolem 147 000 Kč čistého – Ivona 42 000 Kč, manžel v průměru 95 000 Kč, k tomu je připočteno ještě 10 000 Kč za nájem nemovitosti, kterou vlastní.

Bydlíme ve vlastním domě, řadovce s malou zahrádkou. Manžel měl něco našetřeno a já jsem od rodičů dostala do začátku byt, který jsme prodali a koupili domek. Peníze z prodeje bytu od rodičů zaplatily téměř polovinu ceny domu. Ten jsme pak zrekonstruovali za peníze, co měl manžel našetřené. Když jsme doplatili hypotéku a viděli, že jsme finančně úplně v pohodě, pořídili jsme si třetí dítě. Máme 3 kluky, kterým je teď 13, 11 a 8,“ říká Ivona.

Příjem rodiny je velmi slušný a mohl by být i vyšší. „Chodím do práce na 6,5 hodiny denně a od zaměstnavatele vím, že mě kdykoli zaměstná na plný úvazek. Domluvili jsme se ale s manželem, že společně strávený čas je pro nás důležitější než peníze. Tím nechci nikoho urazit, vím, že mnoho lidí si nemůže takovou volbu dovolit. Manžel také omezil práci, přes týden sice dělá víc než normální pracovní dobu, ale o víkendu se věnuje jen rodině a bere si hodně volna, kdy řeší jen občasné telefonáty,“ vysvětluje. Takže rodina má na sebe hodně času a současně je ochotna utratit i dost peněz za zážitky, dovolené, kroužky dětí, školy v přírodě a tábory.

Všem dětem chceme dát byt

Protože Ivona dobře ví, jak jí samotné pomohli do začátku její rodiče, chtěla by to stejné dopřát i svým dětem. „S manželem máme představu bytu 2+kk před rekonstrukcí na okraji města, který mohou opravit nebo prodat a použít jako základ na hypotéku něčeho lepšího. Pro 2 už máme splněno. Koupili jsme domek o 2 bytech v hrozném stavu. Teď už je zrekonstruovaný, zateplený a podobně,“ popisuje konkrétní kroky na cestě k zabezpečení klidného životního startu pro děti.

Velkým vkladem je pro děti nejen majetek, ale i to, že se snaží kluky vést k finanční gramotnosti. Mluví s nimi o tom, za co kolik utrácí, proč investují a proč platí životní pojištění. „Snažíme se jim vysvětlit, že od nás sice dostanou něco do začátku, ale to neznamená, že jim končí starosti, a co se dá dělat, aby se finančním problémům vyhnuli. Vysvětlujeme jim, jaké máme plány, kdyby se něco zvrtlo,“ popisuje Ivona.

Jejich „nouzový plán“ by spočíval v tom, že by se nechala zaměstnat na plný úvazek, omezily by náklady na dovolené a volný čas, druhý domek se dvěma byty by pronajali za komerční nájemné, prodali by chatu. A kdyby bylo nejhůř, prodali by dům a šli do menšího bytu.

Rodina se snaží i pomáhat ostatním. „Víme, že se máme dobře, a snažíme se o to podělit – přispíváme na různé charitativní projekty, necháváme ve druhém domku zadarmo bydlet lidi v nouzi a podobně,“ uzavírá Ivona.

DOTAZNÍK: RODINNÉ FINANCE

Jméno a věk: Ivona (40), vdaná, 3 děti

Kolik dáme dohromady: 147 000 Kč

Kolik padne měsíčně na bydlení: 8 000 Kč

Kolik platíme za jídlo: 21 000 Kč

Kolik platíme za oblečení: 4 000 Kč

Kolik platíme za drogerii a podobně: 1 000 Kč

Co jsme museli oželet nebo čeho kupujeme méně: Šetřit nemusíme, ale úplné blbosti také nekupujeme.

Kolik máme naspořeno: Na spořicím účtu máme 300 000 Kč, do investic (například akciových fondů) jsme vložili cca 3 000 000 Kč, v nemovitostech máme asi 16 000 000 Kč (chata a 2. dům + dům, ve kterém bydlíme). Vše máme splacené, nikde nic nedlužíme.

Jak snahu šetřit (ne)pocítily naše děti: Snažíme se vést děti k tomu, že nic nemusí mít hned a s mobilem nebo hračkou si počkají na narozeniny nebo Vánoce (a často zapomenou, že vůbec něco takového chtěli). Na materiální věci jsou děti velmi nenáročné, drahé jsou zejména kroužky a tábory (za posledních 5 let v průměru 135 000 Kč na rok, letos to vyjde obdobně).

Kolik můžeme investovat do dovolené a zážitků: Za zážitky utrácíme hodně, v zimě 2 týdny na lyže 120 000 Kč, týden v ČR pronajatá chalupa s přáteli 50 000 Kč, dovolená u moře 120 000 Kč, 5 dní na vodě 30 000 Kč, 5 dní na kolech 30 000 Kč. Rozsah a cena dovolených jsou u nás už plno let obdobné.

Z dalšího zdražování (ne)mám obavy: Nemám, rozhodně můžeme hodně výdajů výrazně osekat.

Můj strach spojený s financemi: Nemám z ničeho výrazný strach. Máme promyšlené, co dělat, kdyby se někomu z nás dospělých něco stalo. Víme, které výdaje se dají osekat a z čeho se dá dostat víc peněz.

Mé finanční cíle (naděje): Pro všechny 3 děti bydlení do začátku.

Celkové hodnocení finanční situace rodiny: Máme se dobře, chceme žít nejen pro vydělávání peněz, ale i pro zážitky s dětmi a snažíme se pomáhat, když to někdo potřebuje.

Co poradí finanční poradce

Finanční expert a ředitel investičního fondu INDEXIT David Hercig velmi oceňuje inspirativní přístup Ivony k rovnováze mezi prací a životem. I když je její situace stabilní a spokojená, má pro ni několik rad, jak finanční stabilitu ještě posílit a dosáhnout dlouhodobých cílů:

  • Začnu pochvalou. Mnoho lidí se ocitá v pasti neustálé honby za vyššími příjmy a zapomíná na to, proč to vlastně dělají. Ivona zvolila cestu, která upřednostňuje čas strávený s rodinou před finančními zisky, což je moudré rozhodnutí vedoucí k větší spokojenosti. Jen málo lidí si uvědomuje, že méně práce může často znamenat více života.
  • Současné úspory ve výši 300 000 Kč na spořicím účtu jsou důležitým základem, přes to bych tuto částku doporučil ještě navýšit na hodnotu odpovídající zhruba šesti až devíti měsíčním výdajům, což by umožnilo lépe zvládat nečekané situace bez nutnosti omezovat životní komfort.
  • Část prostředků by také mohla být přesměrována do flexibilnějších a výnosnějších nástrojů, například krátkodobých dluhopisových nebo peněžních fondů, které pomohou lépe ochránit úspory před inflací.
  • Skvělý krok směrem k dlouhodobému růstu jsou investice ve výši 3 milionů Kč, které má Ivona s manželem v akciových fondech. Tam by bylo dobré rozložit diverzifikaci těchto investic, zejména geograficky - zvážil by investování do globálních ETF fondů, které pokrývají americké, evropské i rozvíjející se trhy, což rozprostře riziko a zajistí stabilnější výnosy. Ivona může zvážit ve svém investičním portfoliu též zařazení dividendových akcií, které budou zajišťovat příjem a přispějí k udržení jejího životního standardu bez nutnosti sahat na úspory.
  • Ivona je již na dobré cestě k dosažení chvályhodného cíle poskytnout bydlení všem třem dětem. Pro třetí dítě by mohla buď rovnou koupit nemovitost, nebo vytvořit specifický investiční fond pro její budoucí nákup. Pokud plánuje koupi nemovitosti až později, může nyní investovat část aktuálních prostředků tak, aby zhodnocovaly kapitál do doby, než bude připravena na koupi nemovitosti.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám