Hlavní obsah

Proč by sklo nemělo končit v popelnici? Když mu dáte šanci, vrátí se k vám až padesátkrát!

Foto: Pheelings media, Shutterstock.com

Foto: Pheelings media, Shutterstock.com

Ve srovnání s ostatními státy Evropy jsou Češi ukázkoví třídiči odpadu. Papír a plast jim jdou skvěle, ovšem dojít do kontejneru se sklem, to zatím tak samozřejmé není. Proč to změnit? Ušetří se tak suroviny, energie i emise oxidu uhličitého. A skvělé je, že ze sklenic ani lahví není nutné sundávat etikety ani je nijak čistit.

Článek

Co se recyklování týče, mohou se od nás evropské státy učit. „Až 75 % obyvatel České republiky pravidelně třídí odpad. Je to výsledek více než 20 let systematické práce obcí, měst, svozových firem, autorizovaných obalových společností a hlavně každého člověka, který dobrovolně třídí,“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. I přes tuhle chválu je ale jedna surovina, kterou se Češi zatím automaticky třídit nenaučili: sklo.

Sklo lze recyklovat donekonečna!

Ke kontejnerům na plast a papír se už chodí zcela samozřejmě, ale zelené nebo bílé nádoby na sklo jako by zatím unikaly pozornosti mnoha lidí. A to je velká škoda, protože právě sklo je naprosto skvělá surovina pro recyklaci.

Jde o stoprocentně recyklovatelný materiál, a proto nepatří do směsného odpadu – ten končí většinou ve spalovnách nebo na skládce. Jenže sklo se nerozkládá ani nehoří a šanci dostane až díky recyklaci. „Vyseparované skleněné střepy se roztaví a směs se použije na výrobu nových skleněných výrobků, neboť ani po recyklaci neztrácí sklo žádné ze svých původních vlastností, a lze ho tedy recyklovat vlastně donekonečna,“ vysvětluje Miroslav Horký, vedoucí recyklační linky společnosti Vetropack Moravia Glass.

Snižuje se spotřeba surovin i energie

Nové skleněné obaly mohou obsahovat až 90 % použitého skla a díky tomu se snižuje spotřeba základních surovin, tedy písku, sodyvápence. Výroba při recyklaci vyžaduje také méně energie a zároveň produkuje nižší emise CO₂ než výroba z primárních surovin.

  • Každých 10 % střepů ušetří při výrobě nového skla přibližně 3 % energie a 7 % CO₂. Každou tunou recyklovaného skla se lze vyhnout přibližně 300 kg emisí CO₂.
Foto: Sergey Ryzhov, Shutterstock.com

Rozhodujete se, zda koupit potraviny ve skle, nebo v plastu? Sklo je podle odborníků z mnoha důvodů lepší volbaFoto: Sergey Ryzhov, Shutterstock.com

Výhody skleněných obalů

Váháte, zda si koupit třeba kečup v plastu, nebo ve skle? Plast se může zdát praktičtější, protože je lehčí a nemusíte se bát, že ho cestou domů rozbijete. Ovšem i sklo má nezanedbatelné plusy! „Je inertní a nereaguje s obsahem, takže je ideální pro balení potravin, nápojů a léčiv. Zabraňuje kontaminaci a zachovává chuť, vůni a kvalitu produktu. Poskytuje bariéru proti kyslíku, vlhkosti a dalším vnějším faktorům, což pomáhá zachovat čerstvost a trvanlivost, zejména citlivých položek, jako jsou potraviny a nápoje,“ vysvětluje docent Pavel Diviš z Ústavu chemie potravin a biotechnologií FCH VUT v Brně.

Jak správně třídit sklo

Kam vyhodit sklo

Patří do zeleného (barevné sklo) nebo bílého kontejneru (čiré sklo). Je-li u vás jen zelený kontejner, dávejte do něj sklo bez ohledu na barvu. Sklo není třeba předem vymývat ani čistit, není nutné z něj odstraňovat etikety ani lepidlo a nemusíte ho rozbíjet.

Co do kontejnerů na sklo nepatří

Do zeleného ani bílého kontejneru nepatří autosklo, zrcadlo, drátované, pokovené, laboratorní ani varné sklo – mají jiné složení a patří na sběrný dvůr. Ze stejného důvodu tam nepatří sklokeramika ani porcelán.

Sklo můžete upcyklovat

Lahve od piva a některých dalších nápojů jsou vratné, a pokud je donesete zpět do obchodu, mohou být znovu naplněny až padesátkrát! A jestli se vám je nechce vracet nebo nejsou zálohované, tak nepatří do popelnice, ale do kontejneru na sklo. Ovšem není nutné dávat sklo k recyklaci hned po prvním použití. Například zavařovačky můžete buď znovu používat, anebo je nabídnout ostatním. Třeba včelaři často nabízejí slevu za med, pokud donesete sklenice.

Načítám