Článek
Jak české domácnosti vystačí s financemi? Nabízíme reálný pohled do účtů skutečných rodin – samozřejmě tak, aby byla zachována anonymita, ovšem údaje o hospodaření zůstávají nezměněny. Budeme rádi, když nám napíšete i vy, jak se vejdete do rozpočtu, kolik dáte za jídlo nebo bydlení a jestli i něco ušetříte. Můžete nám psát na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na ProŽeny.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
Utekli jsme do bezpečí
Simona (40) žije se svými dvěma syny v Jihomoravském kraji. Víc specifikovat to nechce, protože utekla od manžela, který ji týral, a bezpečí, v němž teď žijí, je pro ni velmi zásadní. Synům je osmnáct a šest let a mrzí ji, že jim nemůže momentálně platit kroužky, sport nebo jiné koníčky. „Původně jsem pracovala jako operátorka logistiky a pak jako provozní ve školce. Teď, co žijeme se syny sami, se mi nedaří sehnat práci, samoživitelku nikdo nechce zaměstnat,“ vypráví Simona. Takže hospodaří jen s tím, co platí na děti jejich otec, a také z výdělku na brigádách, které si obstarala. „Alimenty jsou 20 000 Kč a moje výdělky 8 000 Kč, to je všechno, co na měsíc máme,“ vypočítává.
Bezpečí je víc než peníze
Výživné od exmanžela, tedy dvacet tisíc, padne skoro celé na nájem, jízdné pro syny a na školku. Zbyde tak 500 Kč. Žijí z toho, co Simona vydělá na brigádách: nejdřív to byly jen tak tři tisíce, teď už osm. Proč nemá příspěvek na bydlení? „Když jsem utekla s dětmi od manžela, který nás týral, půjčila nám svůj obecní byt moje kamarádka. Ale nemohu naši adresu sdělovat úřadům, nemám oficiální nájemní smlouvu, takže na dávky nemám nárok,“ vysvětluje Simona.
Mohli by se sice přestěhovat do oficiálního podnájmu, ale poté, co utekli od tyrana, je pro ně hlavní, že jsou v bezpečí (a v anonymitě). „Je to pro nás teď zásadnější, než jak jsme na tom s penězi. Ten pocit bezpečí potřebujeme,“ říká.
Nemám na nic, co opravdu nutně nepotřebujeme
Co se týká dalšího „utrácení“, tak Simona hospodaří s osmi tisíci. Na rozhazování to tedy není. Nejvíc utratí za jídlo, ale dává si záležet, aby maximálně šetřila. „Nakupovat chodím pozdě večer, kdy je už zlevněné pečivo. A když se podaří, koupím ho víc a dáme ho do mrazáku. Stejně tak s masem. Zeleninu máme obvykle taky mraženou, jen když trefím v akci na čerstvou, tak ji koupím. Kluci mají každý den jogurt, ovoce, pečivo a teplé jídlo. Mladší má jídlo naštěstí ve školce,“ vypočítává Simona.
Za drogerii moc neutrácí. Dětský šampon, který kupuje pro mladšího syna, používají všichni, tekuté mýdlo, toaletní papír a podobné nezbytnosti vyjdou měsíčně asi na 300 Kč, včetně speciální vody, kterou potřebuje starší syn na pleť. Oblečení kupují v second handech. „Když je dobrá akce, dá se sehnat hodně hezkých věcí za dobrou cenu. A taky mladší syn podědil oblečení po starším. Máme ještě kočičku, ale péče o ni nevychází na víc než 300 korun za měsíc. Jiné náklady v podstatě nemáme, a když se nám něco objeví, tak nám většinou pomohou známí půjčkou a já jim to pak splácím. Mrzí mě ale, že si nemůžu dovolit klukům zaplatit kroužky, výlety, vánoční focení nebo lepší dárky. Ale jsem moc ráda, že jim v základní rovině nic nechybí a že naší situaci rozumějí a většinou ani nic nechtějí. Vědí, že až seženu práci, tak jim to vynahradím,“ uzavírá Simona.
FINANČNÍ SITUACE SAMOŽIVITELKY SIMONY
Jméno a věk: Simona, 40 let
Rodinný stav a počet dětí: Rozvedená, 2 synové
Povolání: Nyní bez práce, dřív operátorka a provozní
Celkové příjmy měsíčně: 28 000 Kč (20 000 Kč alimenty, 8 000 Kč brigády)
Náklady na bydlení: 17 500 Kč
Náklady na jídlo: do 5 000 Kč
Náklady na oblečení: Minimální, asi 500 Kč a jen někdy
Náklady na jiné větší položky: 1 500 Kč doprava, za telefony pro mne a staršího syna asi 1 200 Kč, 700 Kč školka, 300 Kč drogerie, 300 Kč potřeby pro kočku, ostatní věci, až když na to zbyde.
Úspory na horší časy: Žádné nemáme.
Kolik mohu investovat do dovolené: Nic, nemohu si dovolit ani výlety.
Moje finanční zlozvyky: Nejsem si ničeho vědoma.
Pokuste se vyhledat pomoc, radí odborník
„Simona je v opravdu těžké životní situaci, kterou ale zvládá s neskutečnou odhodlaností. Přestože má omezené zdroje, daří se jí vytvářet pro děti stabilní prostředí, což je to nejdůležitější. Prvním krokem, který by jí mohl pomoci, je pokusit se snížit stávající náklady. Už teď dělá maximum, co se týče rozpočtu, ale mohla by zvážit i další možnosti,“ radí Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintechu Frenkee:
- Jistě je dobré využít srovnávače cen na energie a telekomunikační služby. I menší úspory na těchto položkách mohou znamenat peníze navíc na každodenní výdaje.
- Pokud jde o příjmovou stránku, doporučil bych vyhledat různé komunitní a sociální programy, které pomáhají samoživitelkám najít stabilnější práci nebo se zapojit do vzdělávacích kurzů pro zvýšení kvalifikace. Může také zvážit přivýdělky na dálku, například administrativní podporu nebo jinou práci, kterou by mohla vykonávat z domova, a lépe tak skloubit péči o děti.
- Kdyby se Simonina situace změnila a mohla by si najít „oficiální“ bydlení a nahlásit se na úřad práce, určitě by mohla využít projektu Jsem v kurzu. Úřad práce ve spolupráci s MPSV poskytuje až 50 000 Kč na stovky rekvalifikačních kurzů.
- Co se týče výdajů na děti, existují sportovní kluby a kroužky, které nabízejí slevy nebo stipendia pro děti z rodin v podobné situaci. Stejně tak existuje řada organizací, které mohou hradit pololetní poplatky za kroužky.
- Simona už teď zvládá velkou část věcí velmi dobře: nakupování ve slevách, šetření na drogerii a úsporné nakládání s oblečením. Existují i aplikace, které by jí mohly pomoci získat přehled o dalších slevách nebo využívat různé cashback programy, jež se v českých obchodech stále více rozšiřují.
- Vzhledem k tomu, že Simona nemá žádné úspory, bylo by vhodné najít způsob, jak si vytvořit alespoň malou finanční rezervu, ať už z výdělků z brigád, nebo úspor, které by se podařilo vytvořit pomocí výše uvedených tipů.
- Simona má velkou vůli a vytrvalost. I když se situace může zdát velmi složitá, postupně může dosáhnout lepší finanční stability. Hlavní je dál hledat možnosti přivýdělku a nebát se využít pomoci komunit či institucí. Lepší časy přijdou, až se jí podaří najít stabilní práci, díky které naplní své cíle.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?