Hlavní obsah

Proč uzavřít předmanželskou smlouvu? Ochrání od cizích dluhů!

Foto: Elnur, Shutterstock.com

Foto: Elnur, Shutterstock.com

Předmanželská smlouva už dávno není jen pojistka pro páry, které si do manželství nesou velký majetek. V moderní době plné finančních nástrah může být dobrou volbou i pro ty, kdo se bojí splácení cizích dluhů.

Článek

Uzavřít před sňatkem předmanželskou smlouvu není samozřejmost a stále je to vnímáno jako něco, co „obyčejní“ lidé bez velkého majetku ani nepotřebují. Není to ale pravda a možná by bylo fajn vědět víc.

Společné jmění manželů

Abyste si mohli rozmyslet, zda je předmanželská smlouva vhodná i pro vás, bude dobré si zopakovat, co všechno patří do společného jmění manželů (SJM), pokud to není smlouvou u notáře změněno. Je to vše, co manželé za dobu trvání manželství nabyli, vyjma darů a dědictví.

Majetek, který jeden manžel vlastnil již před uzavřením manželství, do společného jmění sice nespadá, ale příjmy, které tento majetek generuje, již ano. „Standardně tedy do SJM spadá například i příjem z nájmu nemovitosti, i když je ve výlučném vlastnictví jen jednoho z manželů, nebo zisk z podnikání, a to i v situaci, kdy začal podnikat před manželstvím,“ uvádí advokátka Petra Karbanová.

Co může určit předmanželská smlouva

Předmanželskou smlouvou je možné režim SJM upravit tak, aby vyhovoval potřebám rodiny, obou manželů a současně chránil v budoucnu nabytý majetek. To se bude hodit hlavně v případě rozvodu, kdy je třeba společný majetek rozdělit.

„Když dojde k zániku společného jmění, nejčastěji při rozvodu nebo úmrtí, je nutné majetek vypořádat. Podle zákona má standardně každý polovinu celého majetku. Do majetku však patří nejen aktiva, ale i pasiva, tedy třeba dluhy,“ říká advokátka Karolína Nová z advokátní kanceláře KN Legal. Abyste se nemuseli bát případného splácení partnerových dluhů, lze si sjednat odlišný režim vypořádání – právě sepsáním předmanželské smlouvy.

V posledních letech uzavírá předmanželskou smlouvu stále víc lidí, a to právě z opatrnosti. „Rozhodně není jen pro movité, má smysl například v případě podnikání jednoho z manželů či v případě velkých rozdílů v příjmech. A také vždy, když chcete mít jistotu, že vás nepřekvapí dluhy, které byly za trvání manželství uzavřeny bez vašeho vědomí,“ upřesňuje Karolína Nová.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Předmanželská (i manželská) smlouva je vhodná dohoda, kterou ocení i méně majetné páryFoto: fizkes, Shutterstock.com

Kde uzavřít předmanželskou smlouvu

To, co je mezi lidmi známé jako předmanželská smlouva, se oficiálně nazývá smlouva mezi budoucími manželi o změně režimu společného jmění. Jak bude vypadat a co v ní bude, to je lepší vyřešit s odborníkem. Poradí vám advokát zabývající se rodinným právem nebo notář, který bude smlouvu sepisovat.

„Takovou smlouvu je nezbytné uzavřít ve formě notářského zápisu. Jen tak je vložena do seznamu listin, který vede notářská komora, a je účinná například vůči případným věřitelům,“ upozorňuje Petra Karbanová.

  • Za sepsání notářského zápisu před vstupem do manželství se notáři platí: Cena je dána paušálem a je v řádu jednotek tisíc.

Lze zabránit vzniku SJM?

Předmanželská smlouva může dokonce zabránit vzniku SJM zcela. Můžete se domluvit, že každý z manželů vlastní to, co sám získal jakýmkoliv způsobem, ale také jdou za ním i jeho případné dluhy. „Důležité je však zmínit, že úprava režimu SJM nemá vliv na vyživovací povinnost k druhému manželovi ani k dětem. I přestože si upravíte režim společného majetku, zákonná práva v ostatních věcech zůstávají nedotčena,“ upozorňuje Karolína Nová.

Dohoda během manželství

Chtěli byste se domluvit o zúžení, nebo naopak rozšíření SJM, ale už máte dávno po svatbě? I v takové situaci to jde. Zajděte k notáři a podepište u něj dohodu o tom, že některý majetek je pouze jednoho z vás, nebo naopak chcete do společného majetku něco vložit.

  • V tomto případě se odměna notáře vypočítává procentuálně z hodnoty daného majetku, který je předmětem smlouvy.

Načítám