Hlavní obsah

Šílené ceny másla: Proč je tak drahé a bude ještě dražší? Vyjádřili se chovatelé, výrobci i obchodníci

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Ceny másla raketově narostly, a protože se blíží čas pečení vánočního cukroví, spotřebitelé se bojí, aby ještě nestoupaly. Proč je máslo tak drahé a lze očekávat, že když si počkáte, tak zlevní?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jestli to takhle půjde dál, tak se máslo dostane třeba i do křížovek jako „luxusní potravina na pět“… Za posledních pár měsíců se z něj totiž stal cenový skokan a není výjimkou, že 250 gramů, tedy klasickou kostku, koupíte těsně pod 70 Kč. Je jasné, že se lidé začali zajímat, proč k tomu došlo a jak se bude situace vyvíjet.

Proč je máslo tak drahé?

Když porovnáte cenu 250g kostky z letošního a loňského září, tak letos byla o třetinu vyšší než před rokem. A jen od tohoto září poskočila cena másla o 11 procent – podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za něj zaplatíte 68,80 Kč. Je tedy normální, že se spotřebitelé ptají, co takový nárůst způsobilo.

Podle Jiřího Kopáčka, předsedy Českomoravského svazu mlékárenského, je zdražení opodstatněné: „Důvodem je pokles produkce mléka kvůli horkému létu, jeho rostoucí výkupní cena a také to, že horké počasí snížilo tučnost mléka.“ Dále na tom má podle něj podíl fakt, že spotřebitelé dávají přednost tučným mléčným výrobkům (sýry, jogurty, mléko), což spolu se zmíněnou nižší tučností mléka způsobuje nedostatek mléčného tuku na trhu, tedy zvyšování jeho ceny.

Chovatelé jsou v tom nevinně

Někdy se mluví o nárůstu cen mléka přímo od chovatelů. „Ti ale mají na ceny mléka, za které sami prodávají, jen omezený vliv. Cena tuzemského mléka se dlouhodobě pohybuje pod evropským průměrem, české mléko přitom dosahuje v mezinárodním srovnání špičkových výsledků. Vliv na cenu mají i jeho obsahové složky – tuk nebo bílkoviny, kterých bývá v létě méně,“ říká tisková mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková a doplňuje: „Ze statistik vyplývá, že v období od letošního ledna do září dodali chovatelé do tuzemských mlékáren více mléka než za stejné období loni a vyrobilo se také více tuku, který je pro produkci másla zásadní. Z toho je jasné, že zemědělci za aktuálně drahé máslo skutečně nemohou.“

Co vše se podílí na ceně

Co se promítá do ceny másla? Do hry vstupuje celá řada faktorů a mnoho článků procesu od produkce mléka přes jeho zpracování až po prodej. Roli hrají i náklady na obaly, přepravu, skladování a také náklady a přirážka obchodních řetězců.

Obchodníci versus výrobci

Ve hře je také navyšování marží obchodníků, což uvedl i mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek: „Producenti v září zvedli cenu másla v průměru o 15,8 koruny za kilogram kvůli nedostatku mléčného tuku na trhu, rostoucí výkupní ceně mléka a také ceně práce. Obchodní řetězce ovšem, na rozdíl od výrobců, z měsíce na měsíc navýšily u másla svou obchodní přirážku, která po odečtení DPH vychází na 26,93 koruny za kilogram.“

Toto prohlášení ale okamžitě odmítl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, který argumentoval tím, že marže obchodníků na čtvrtce másla je po odečtení DPH kolem 2,30 Kč.

Kdo tedy může za cenu skoro 70 Kč za kostku másla? Na cestě „od krávy k pokladně“ je totiž mezičlánků a faktorů víc a každý hájí své zájmy a potřebu pokrýt náklady.

Jak se bude cena másla vyvíjet dál?

Je jasné, že jestli bude máslo stále takhle drahé, zásadně to ovlivní náklady na vánoční cukroví. Spotřebitelé se proto ptají, zda mají s nákupem tuku na pečení vyčkávat, nebo naopak raději udělat zásoby, aby se před Vánoci ještě nezdražovalo.

Bude tedy máslo ještě zdražovat, nebo si máme počkat na pád ceny? Věšteckou kouli samozřejmě nikdo nevlastní, ale odborníci, kteří se vyznají v cenotvorbě potravin i v tom, jak to s jednotlivými komoditami na trhu vypadá, razantní změnu neočekávají. „Ceny másla rostou na celém evropském trhu. Ovšem k dalšímu velkému nárůstu podle mne už moc prostoru není. Pokud bude růst, tak jen mírně a bude to dáno hlavně předvánoční spotřebitelskou poptávkou. Jestliže by dál zdražovalo, spotřebitelé mohou začít máslo nahrazovat rostlinnými tuky a výrobcům másla by klesl odbyt. Takže růst cen není v jejich zájmu,“ konstatuje agrární analytik Petr Havel.

Vývoj ceny másla v posledních letech

Možná si pamatujete dobu, kdy se mluvilo o „máselné krizi“. Šlo o rok 2017 (přečtěte si článek z té doby, kde najdete přesné ceny), kdy během září cena kostky másla narostla o víc než polovinu – zhruba na 57 Kč. Tenkrát dělali spotřebitelé nájezdy na máslo v akci a byli se schopni o něj skoro poprat. A i letos budou slevy na máslo to, na co budou obchody lákat zákazníky v předvánočním období. Dá se očekávat, že ve slevě bude asi o 20 procent levnější.

Kolik stálo máslo v posledních letech?

Ceny za kilogram (250g kostku) podle ČSÚ

2019: 197,20 Kč (49,30 Kč)

2020: 192,22 Kč (48,06 Kč )

2021: 187,71 Kč (46,93 Kč )

2022: 265,87 Kč (66,47 Kč)

2023: 205,20 Kč (51,30 Kč)

2024: 275,06 Kč (68,77 Kč)

Načítám