Článek
Ivana Birtová si na konci devadesátých let plnila sen z dětství a pracovala jako učitelka na prvním stupni. Kvůli lepšímu výdělku pak nastartovala kariéru v IT, ale po nevydařeném manželství musela začít splácet dluhy po bývalém partnerovi. „Ve třiceti letech jsem měla pocit, že jsem úplně na dně a že musím něco změnit. Tím to vše začalo,“ vypráví.
K nové cestě ji inspirovala četba známé knihy Bohatý táta, chudý táta, jejímž autorem je americký podnikatel Robert T. Kiyosaki. „Mluví v ní o investování do nemovitostí a jejich pronajímání. A to bylo něco, co mi dávalo smysl, protože jsem si takové investice dokázala představit. Většina ostatních pro mě byla příliš virtuální a abstraktní,“ popisuje.
Splatila dluhy a dnes je za vodou
Původní cíl Ivany Birtové byl splatit veškeré dluhy a našetřit si na spokojený důchod, a to z několika málo investičních nemovitostí, které by kupovala v pětiletém intervalu. Začít ale musela vypořádáním všech dluhů a naspořením základního kapitálu: „Časem jsem na dluhy byla schopná odkládat víc než polovinu čistého příjmu a snížila jsem výdaje na minimum. Když chcete, zjistíte, co všechno si můžete odpustit,“ říká.
Druhý investiční byt si koupila hned 3,5 roku po prvním a intervaly postupně krátila. S novým partnerem pak kupovala i pět nebo šest bytů najednou a po deseti letech už mohla opustit své běžné zaměstnání. Dnes se konečně učí si vydělané peníze i užívat: „Stále mi ale nejde o drahé oblečení nebo kabelky – raději dávám peníze za zážitky a dělám radost sama sobě nebo blízkým.“
Základní kapitál nesouvisí s výší příjmu
Začít s investováním může podle Ivany Birtové každý - ne každý je ale schopen našetřit si základní kapitál: „Paradoxně to vůbec nesouvisí s výškou příjmu. Jsou lidé, kteří mají příjmy výrazně menší než jiní a jsou z nich úspěšní investoři do nemovitostí, a pak jsou lidé s mnohonásobně vyššími výdělky, již nikdy investiční majetek mít nebudou, protože spolu s příjmy roste i jejich životní standard.“
Při samotném pořizování investiční nemovitosti pak Ivana Birtová jednoznačně doporučuje začít se standardními byty: „Nepouštěla bych se do rodinných nebo bytových domů, komerčních objektů, pozemků nebo developmentů. Klasické byty jsou nejjednodušší tím, že jsme už každý v nějakém bydleli a dokážeme dobrý od špatného rozpoznat bez extra složitého vzdělání.“
Co expertka radí všem, kdo koupi investiční nemovitosti zvažují? „Každý se nemusí stát investorem do desítek nemovitostí. Pokud už ale máte byty tři nebo čtyři, zajistí vám to měsíční příjem zhruba ve výši průměrného výdělku v Česku. Mít takové peníze navíc v důchodu nebo i dříve, to je určitě něco, co vám dá svobodu a pocit finančního zázemí. Něco takového není zdaleka tak nedosažitelné: je jen potřeba se odhodlat, věci se naučit a pustit se do toho.“
S kým jsme si povídali
Ivana Birtová v projektu Realitní shaker pomáhá s investováním do nemovitostí i jejich následným pronajímáním. Ona sama se díky skromnému životnímu stylu a těmto investicím dokázala dostat z četných dluhů po manželovi a postupně dosáhnout finanční nezávislosti. „Mít konkrétní cíl pomáhá k tomu, aby k němu člověk dělal správné kroky. Zároveň je ale důležité nebrat ho jako neměnný a umět si ho případně opravit,“ říká mimo jiné v podcastu.
O penězích se (ne)mluví
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
- V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.