Hlavní obsah

Učitelka Jana odešla z dobře placeného marketingu do školství, aby měla čas na rodinu. Teď je ale rozvedená

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Jana byla velmi úspěšná v marketingu a vydělávala slušné peníze. Jenže jí práce sebrala většinu času a mnohdy i víkendů. To chtěla s příchodem rodiny změnit a odešla do školství. Pak se rozvedla a musí vyjít z platu učitelky na prvním stupni, což není lehké. Potvrzuje to i odborník, který její finanční situaci označil za křehkou.

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Dala jsem přednost času před penězi

Jana (35) pracovala do odchodu na mateřskou dovolenou v marketingové společnosti. Peněz si vydělala vždy dost na to, aby si mohla koupit vše, co potřebovala, i zaplatit nájem a odjet na dovolenou. Po mateřské už ale nechtěla dávat tolik času práci, raději se chtěla věnovat dceři a rodině. Proto dala na radu kamarádky, doplnila si potřebné vzdělání, a když dcera nastoupila do školky, začala pracovat ve školství jako asistentka pedagoga.

„Bylo to skvělé, v době od 8 do 13 hodin, když byla dcera ve školce, jsem pracovala ve škole jako asistentka sluchově postižené holčičky. Můj plat, 16 630 Kč hrubého, jsem měla jako kapesné nebo na přilepšení rodině, protože jsem byla vdaná a rodinu živil manžel,“ vzpomíná Jana.

Doplňuje si vzdělání

Práce ve školství Janu baví, tak se rozhodla doplnit si vzdělání a přihlásila se na pedagogickou fakultu v Plzni na dálkové studium. Uspěla a ředitel školy jí, i jako nekvalifikované a studující pedagožce, nabídl novou pozici v učitelském sboru. Její základní výplata je 28 210 Kč hrubého a k tomu dostává příplatky: třeba za 1 500 Kč třídnictví, za školu v přírodě a občas odměnu.

Bonusem je to, že jí škola vychází vstříc, i co se týče probíhajícího studia. Jednou za měsíc má proplacený studijní pátek a sobotu, dostává volno na složení zkoušek… I když se Jana mezitím rozvedla, má pro studia stále podporu bývalého manžela, který si bere dceru, kdykoli se potřebuje učit před zkouškou.

Přechod do školství? Finanční pád

Přechod z marketingu do školství znamenal finanční propad. „Žít v Praze s juniorským platem pedagoga opravdu není jednoduché, protože hlavně nájmy jsou hodně drahé. Na druhou stranu je o učitele velký zájem, takže až dostuduju, lze si najít lépe placené místo, než by to bylo v menším městě. Aktuálně by mi vynesla víc i pozice pokladní v supermarketu a přitom bych nemusela denně řešit s rodiči, jestli jejich dítě šikanu spolužáka myslelo vážně nebo zda je opravdu nutné denně číst nahlas a dělat domácí úkoly,“ říká Jana.

Měsíční rozpočet Jany je velmi napjatý. Bývalý manžel posílá na dceru výživné 10 000 Kč plus 5 000 Kč na kroužky a hudební školu. I tak se ale dcera musela vzdát jezdeckého kroužku, protože dojíždění za Prahu a hodiny byly příliš drahé.

Lyžování si mohou dovolit jen v případě, že Jana jede jako dozor na lyžařský výcvik a má povoleno vzít si dítě s sebou. Na letní dovolené jezdí k babičce na vesnici. „Na druhou stranu na sebe máme čas. Teď, když dcera nastoupila k nám do školy, je to pro mě ideální. Ráno jdeme spolu, odpoledne ji vyzvednu a máme současně i veškeré prázdniny.“

Musíme vyjít, tak se snažíme

Největší položku z příjmů posílá Jana na bydlení. S dcerou obývají pronajaté 2+kk a stojí je to 28 000 Kč za nájem, elektřinu a všechny poplatky. Protože je to velký kus z příjmů, hodí se, že mohou ušetřit na jídle, protože se obě stravují ve školní jídelně (stravenky stojí 1 500 Kč pro Janu a 900 Kč pro dceru). Ani jedna moc nejí maso a do restaurací nechodí, jejich výdaje na potraviny tak nepřekročí 7 tisíc.

Ušetří i na oblečení – nakupují v sekáčích nebo z druhé ruky přes internet. Snaží se držet na uzdě i ostatní náklady na domácnost. Bohužel se Janě zatím nedaří dávat si stranou peníze na horší časy. Doufá, že až dostuduje a bude brát víc, tak se to změní.

FINANČNÍ DOTAZNÍK UČITELKY JANY

Jméno a věk: Jana, 35 let

Rodinný stav a počet dětí: Rozvedená, 1 dítě (7 let)

Povolání: Učitelka na prvním stupni

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 44 710 Kč (výplata + alimenty)

Náklady na bydlení: Celkově 28 000 Kč

Náklady za jídlo: Maximálně 7 000 Kč – obědvají ve školní jídelně, stravenky stojí 900 Kč pro dceru a 1 500 Kč pro Janu.

Náklady na oblečení: Dcera oblečení často dědí a nakupujeme v second handech nebo na internetu z druhé ruky, není to pravidelně a strop jsou 3 000 Kč.

Náklady na další větší položky: Není to pravidlo, ale při dokupování věcí do domácnosti je strop 4 000 Kč i s telefonem, internetem a MHD, zahrnuje to i cesty do Plzně (jízdenka 250 Kč 2× měsíčně), 5 000 Kč stojí kroužky pro dceru, hudebka a soukromé hodiny.

Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Chození do restaurací, zábavní parky, dcera musela oželet jízdu na koni a dražší aktivity, jako je třeba i kino.

Úspory na horší časy: Aktuálně žádné

Kolik můžeme investovat do dovolené: Nic, jezdíme k babičce a na hory jen se školou.

Moje finanční zlozvyky: Poté, co jsem si přestala kupovat dřív oblíbenou kávu „do ruky“, tak nic.

Moje finanční cíle nebo přání: V zaměstnání postoupit do vyšší platové třídy a mít peníze stranou pro případ potřeby.

Moje finanční obavy: Bojím se dalšího zdražování, ale i nemoci.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Není to nic moc, ale věřím, že bude lépe!

Janina situace je stabilizovaná, ale křehká

„Jana udělala velkou životní změnu. Práce asistentky pedagoga a později učitelky na základní škole jí umožnila zpomalit, ale také ji postavila před nové výzvy – zejména před finanční, které souvisejí navíc i s rozvodem. Z finančního hlediska bych situaci paní Jany označil za stabilizovanou, ale křehkou. Život na hraně rozpočtu znamená, že jakýkoli nečekaný výpadek – jako opožděné alimenty nebo nemoc, může ohrozit celý chod domácnosti,“ upozorňuje David Fogad, obchodní ředitel Fondu firemního nástupnictví Adax. Jaké by měly být kroky k lepšímu?

  • Najít si vedlejší příjem, který zapadne do jejího života. V případě Jany by šlo využít zkušenosti z marketingu. Jako učitelka může doučovat z domova, na dálku si lze najít brigádu i v marketingu. Samozřejmě tak, aby stále zbylo dost času na dceru: lze na to věnovat část prázdnin nebo delšího volna, které učitelé mívají.
  • Začít budovat finanční rezervu. A to i po malých částkách s cílem mít stranou tři až šest měsíčních platů. Finanční polštář je oporou, když se porouchá pračka nebo přijde nemoc, protože nemocenská bývá nižší než běžná mzda a hrozilo by, že pak Jana nebude schopna pokrýt své pravidelné výdaje. Tím spíše, že žije v nájmu a nemá zázemí ve vlastním bydlení.
  • Zajistit si soběstačnost i bez alimentů. Nejlepší by bylo nemuset spoléhat na alimenty. Kdyby nedorazily, dostala by se do rizikové situace. Proto je klíčové pracovat na vlastní nezávislosti, například přechodem do soukromého školství s vyššími platy.
  • Myslet na budoucnost. A to na vlastní i dceřinu. Rada tedy zní: začít pravidelně spořit. Jednak na důchod a pak pro dceru. Na trhu jsou investiční produkty pro děti, které jim usnadní vstup do dospělosti. I malé měsíční částky se do dceřiných 18 let promění ve slušný základ pro studia, jazykový kurz nebo vlastní bydlení či podnikání.
  • Plánovat s ohledem na růst výdajů v budoucnu. Jana zmínila, že se bojí zdražování – a právem. Hodně by to ovlivnilo rodinný rozpočet, který jistě pocítí i to, až bude dcera dospívat a už jí nebude stačit třeba oblečení z druhé ruky a podobně.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám