Článek
Podle exkluzivní konzultantky společnosti 4fin Lenky Kouskové mají Češi problém především s přehledem o výdajích, spousta z nich navíc zatěžuje rozpočet zbytečně. Každý úklid v osobních penězích by měl podle Lenky Kouskové začít revizí měsíčních a ročních nákladů. Spíše než zapisování každé položky v budoucích výdajích, kdy má člověk tendenci počínat si vzorněji, radí zpětný pohled na finanční chování v posledních měsících, který může usnadnit třeba i automatické rozřazování ve většině internetových bankovnictví.
Odhalte výdaje navíc
„Pak je potřeba podívat se pravdě do očí a identifikovat výdaje, které jsou pro vás zbytečné,“ radí. Mezi takové patří třeba drobné, ale každodenní částky vynakládané za malé občerstvení nebo impulzivní nákupy pro zlepšení nálady. Méně nápadné, ale často stejně nevýhodné je pak třeba předplácení energií a pojištění, ukládání peněz na běžné účty bez zhodnocení nebo opomíjení daňových odpočtů. „Když mám třeba hypotéku, přijde mi potvrzení o zaplacených úrocích a o to si mohu snížit daňový základ. A to třeba někdo neřeší,“ upozorňuje konzultantka.
Oddělte peníze na nutné výdaje
Dalším krokem je pak nastavení konkrétních výdajových toků. „Na jedné straně vím, kolik mi přichází, a na druhé straně vím, na co ty peníze potřebuji. Tím pádem je rozložím – a ideálně zcela zautomatizuji to, co z účtu musí odejít, a co mi zbývá na oblasti, jako je starost o děti nebo chod domácnosti,“ vysvětluje odbornice. „Právě peníze na domácnost a osobní spotřebu by měly být oddělené od účtu, ze kterého odchází platby. Anebo se platby musí nastavit předem tak, aby se peníze k nim určené nemohly použít jinde.“
Nastavit si takový systém efektivně může podle Lenky Kouskové každý, přestože se v praxi setkává s různými typy finančního chování: „Jsou tu spořivé typy, které mají všechno spočítané dopředu, ale i typy impulzivní, jež musí mít vše striktně zautomatizované. Takoví lidé jsou pak za nastavení pravidel vděční a nakonec dostávají tu volnost, kterou potřebují. Určitě bych doporučila, aby si každý našel svůj vlastní způsob, jenž ho bude bavit, a namístě je i zkonzultovat svoje finance s odborníkem, který člověku nastaví zrcadlo především u stránky výdajů.“
S kým jsme si povídali
Exkluzivní konzultantka Lenka Kousková působí v oboru již 25 let. Pomáhá klientům krotit finance s ohledem na jejich individuální nastavení. Naučit se s penězi pracovat může podle ní každý – důležité je nebát se podívat pravdě do očí a umět si říct o radu odborníkům.
O penězích se (ne)mluví
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na ProŽeny.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
- V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.