Hlavní obsah

Pozor na švarcsystém! Jak se pozná a co vám hrozí, když to praskne, vysvětluje odbornice na daně a účetnictví

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Co je to švarcsystém? Lidé při něm místo pracovního poměru fakturují práci jako OSVČ a tím obcházejí odvody na daně a pojištění. Při odhalení ale hrozí velké pokuty i zákaz činnosti. „Kontroloři se zaměřují na znaky závislé práce. A úkolem dotčených je dokázat, že u nich takové nenajdou,“ říká v podcastu Mluvte o penězích! Jana Jáčová, účetní hvězda sociálních sítí.

Článek

V podcastu Mluvte o penězích! se tentokrát dozvíte, co je to švarcsystém. Pozvání přijala úspěšná podnikatelka Jana Jáčová z UOL, která dělá na sociálních sítích osvětu nejen o účetnictví a daních. Podle ní je obcházení zákoníku práce v Česku hojně rozšířené: „Máme tu 1,2, možná 1,3 milionu živnostníků a těžko si v takovém počtu představit, že každý má cukrárnu, prádelnu nebo je obuvník.“

Nejvíc je podle ní švarcsystém rozšířený v gastronomii, u vývojářů a analytiků nebo třeba u konzultantů – a to často i z jejich vlastní iniciativy. „V médiích se mluví jen o zaměstnavatelích, ale popud jde často i z druhé strany, aby si lidé zachovali svobodu. Česko je navíc daňový ráj pro fyzické osoby,“ vysvětluje Jana Jáčová s odkazem na možnost využití vysokých paušálních výdajů, díky kterým OSVČ na daních i odvodech často platí jen zanedbatelné částky.

Švarcsystém: Co hrozí firmám a lidem

Kontroly provádí především Státní úřad inspekce práce, který může firmám udělit pokutu až 10 milionů korun i zákaz činnosti na dva roky, jednotlivcům hrozí pokuta až 100 tisíc korun! Úřady se přitom zaměřují na znaky závislé práce. „Jde o to, že vykonávám práci jen pro jednoho zaměstnavatele - a to například v jeho prostorách, za což mu neplatím, nebo na jeho pomůckách. Ve smlouvách jsou často uvedené i výpovědní lhůty, které kopírují zákoník práce, a někteří dodavatelé IČO mají nárok na proplacenou dovolenou – i to jsou pro případnou kontrolu důkazy,“ vysvětluje expertka.

Proč se švarcsystému radši vyhnout

Podle Jany Jáčové to ale nejsou jen vysoké pokuty, kvůli kterým by se lidé měli švarcsystému vyvarovat. Především v něm nemají ochranu jako zaměstnanci v pracovněprávním vztahu! „Nemůžou jít na nemocenskou, pokud si neplatí pojistné, tak nemají mateřskou, nemají proplacenou dovolenou a nemají ani ochranu výpovědní doby,“ říká.

Co dělat, když to po vás „zaměstnavatel“ chce? V případě, že je člověk při přijímacím pohovoru o přestup na IČO žádán, radí Jana Jáčová nastavit si se zaměstnavatelem konkrétní plán: „Firmy k tomu někdy přistupují kvůli špatným zkušenostem se zaměstnáváním. Zeptala bych se tedy, jestli po nějaké době, kdy se osvědčím, se mnou bude pracovní poměr uzavřen, a to klidně na dobu určitou. Podle reakce druhé strany můžu vidět, jaké motivy za žádostí stojí.“

Foto: Proženy.cz

Pozvání Míši Rakové přijala podnikatelka Jana Jáčová, která dělá na sociálních sítích osvětu nejen o účetnictví a daníchFoto: Proženy.cz

S kým jsme si povídali

Jana Jáčová prorazila v účetnictví díky online systému UOL (Účetnictví online), který začala klientům nabízet už před dvěma dekádami. V posledních letech slaví úspěch i na sociálních sítích, kde sdílí tipy z oblasti financí i podnikání. Švarcsystém je podle ní v Česku využívaný zejména díky možné daňové optimalizaci. „Pokud se ale neplní zákonné povinnosti, hrozí pokuty a další sankce,“ varuje.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Načítám