Hlavní obsah

Jak na pojištění majetku? Nesnažte se ušetřit za každou cenu, radí expert. Může to být hodně drahé!

Pojištění domácnosti, nemovitosti či vozidel je pro většinu lidí standard. Jenže si při snaze uspořit často nastaví příliš nízké limity pojistného plnění nebo opomenou důležitá připojištění. Jak připomíná expert David Ječmenka, cenové rozdíly pojistek se přitom často pohybují jen v řádech desítek nebo stovek korun ročně: „Malá změna vás tak může ochránit i před desetimilionovými škodami!“

Článek

Co v podcastu Mluvte o penězích! radí nezávislý finanční poradce a lektor David Ječmenka? Varuje před nejčastějšími riziky, kvůli kterým můžete zbytečně přijít o finanční rezervy i životní úroveň, na niž jste zvyklí.

Pokud člověk vlastní nebo pronajímá nemovitost, bez jejího pojištění se neobejde. Zejména u majitelů nemovitostí s nájemníky pak David Ječmenka radí i sjednání pojištění odpovědnosti za škodu: „Musím si pohlídat, že má nájemce kryté pojištění za škody vůči mně, ale i mým sousedům - a zařídit by si ho měl i nájemník, protože odpovědnost se týká i toho, co může jiným osobám způsobit mimo své bydliště.“

Podpojištění a další rizika

Expert zároveň doporučuje mít nastavené správné limity pojistného plnění: „Představte si, že způsobíte požár při vaření a poškodíte několik bytů v okolí, což mohou být škody v desítkách milionů – takové důsledky lidé často nedohlédnou.“

Právě podpojištění je podle Davida Ječmenky jednou z nejčastějších chyb, kterou Češi při sjednávání pojištění dělají: „Řeknou třeba, že v domácnosti nic nemají, a chtějí ji pojistit na 200 tisíc - to ale i v malém bytu napočítáte jedna dvě. A relevantní částky se dnes pohybují úplně jinde.“

Další chyba je podle něj to, že si lidé určitá pojištění ani nesjednají, protože mají pocit, že se jich daná rizika netýkají: „V Česku máme oproti zbytku Evropy pojištění extrémně levné, takže radím jít cestou balíčků s největšími rozsahy, abyste měli klidné spaní.“

Foto: Proženy.cz

Finanční poradce a lektor David Ječmenka s autorkou podcastu Michaelou RakovouFoto: Proženy.cz

Jak na pojištění vozidel?

Sjednání povinného ručení, které kryje škody na cizím majetku i zdraví, je dané ze zákona. Dnes je přitom základ sjednání limitů na 50 milionů korun. „Je to důležité, protože v druhém autě může být manažer, který bere 100 tisíc měsíčně, a budete mu platit doživotně rozdíl ze ztráty příjmu,“ říká k tomu expert.

Dále je nutné sjednat havarijní pojištění, jež oceníte v případě havárií, odcizení vozidla, živelních událostí i při vandalismu. Právě v případě vandalismu je podle Davida Ječmenky potřeba přítomnost policie. A podceňovat by ji neměli ani řidiči u nehod, ze kterých by mohla vzniknout škoda nad 100 tisíc korun. „Důležité je, aby druhý zapsal svou vinu do protokolu a také před vámi zavolal na svou pojišťovnu, což je ze zákona povinnost,“ upozorňuje finanční poradce.

S kým jsme si povídali

David Ječmenka je nezávislý finanční poradce a lektor, který hledá pro své klienty ta nejlepší řešení napříč všemi pojišťovnami a svou práci bere vždy zodpovědně. „Můj postoj je: Kliente, buď si to uděláš tak, jak bych si to i pro sebe udělal já, nebo pro tebe nejsem vhodný parťák,“ říká v podcastu Mluvte o penězích!varuje posluchače před nejčastějšími chybami, kvůli kterým mohou zbytečně přijít o finanční rezervy i životní úroveň, na niž jsou zvyklí.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Související témata:
Pojištění odpovědnosti
Havarijní pojištění
Povinné ručení

Načítám