Hlavní obsah

Špatná volba řemeslníka připravila rodinu o statisíce. Rady, jak se nenechat oškubat při rekonstrukci

Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Foto: Studio Romantic, Shutterstock.com

Změna žití k lepšímu, ale také možná noční můra – rekonstrukce bydlení znamená výzvu pro každého a zkomplikovat ji může hlavně přístup řemeslníků. Negativní zkušenost s nimi má i architektka Markéta Heralecká, jež teď nejen ženám radí v projektu Holky v rekonstrukci. „Je určený pro všechny, kteří hledají buď podporu, nebo inspiraci, jak problémy v podobných situacích vyřešit,“ říká v podcastu.

Článek

Svůj nový byt se Markéta Heralecká rozhodla s manželem rekonstruovat v pátém měsíci těhotenství a při výběru pomocných sil dala na zaručené doporučení rodinného známého. Vybraný řemeslník ale práci odvedl nekvalitně, po zaplacení záloh přestal zcela komunikovat a rodinu nakonec připravil o stovky tisíc korun.

„Chtěla jsem udělat něco pro to, aby už žádná holka nemusela prožívat to, co já, a tak jsem založila Holky v rekonstrukci,“ popisuje Heralecká, podle které jsou při rekonstrukcích právě ženy ohroženější: „Když jsem žena, automaticky se předpokládá, že technickým věcem nerozumím, a podobných stereotypů panuje víc,“ říká. Ženy přitom podle ní daleko častěji a přesněji hlídají kvalitu odvedené práce.

Plánování před rekonstrukcí bytu

Na co si tedy dát při rekonstrukci pozor? Markéta radí především nepodcenit plánování a představu o ceně rekonstrukce si udělat třeba na základě referencí z podobných lokalit. Ceny materiálu i prací je možné zjistit na speciálních webech i stránkách obchodníků - v případě větší rekonstrukce je ale podle ní vždy namístě oslovit architekta: „Ten na začátku zjistí mé konkrétní představy o podobě i rozsahu rekonstrukce a na základě zkušeností, které má, dokáže nastínit reálnou cenu,“ říká. Prvotní studie - stejně jako pozdější prováděcí dokumentace - vyjde na 5-10 % z celkového rozpočtu. „Pak si také doporučuji s architektem domluvit takzvaný autorský dozor - tedy že bude na stavbu docházet a kontrolovat, že se skutečně realizuje podle projektu,“ doplňuje.

Jak vybrat řemeslníky

Na co si pak dát pozor při najímání samotných řemeslníků? „Na začátku bych udělala to, co jsem neudělala já - tedy že si nechám vyjet výpis z rejstříku exekucí. Zkontrolovala bych si také, jaké má onen řemeslník živnostenské oprávnění, jestli to, co dělá, může dělat, jaké jsou na něj reference na různých webech, a určitě bych si už na začátku nechala udělat kvalitní smlouvu od právníka,“ radí Heralecká. „Snažila bych se také domluvit na neplacení velkých záloh hned od začátku - podle toho, co mi lidé posílají, si totiž řemeslníci často lepí ostatní zakázky. Lepší je najít si řemeslníka, který chce za práci zaplatit až poté, co ji udělá.“

Foto: Proženy.cz

Hostem podcastu O penězích se (ne)mluví byla architektka Markéta HeraleckáFoto: Proženy.cz

Investujte do obkladů, rozvodů a podlah

Do čeho je pak při samotné rekonstrukci smysluplné investovat a na čem se dá naopak ušetřit? Vedle samotného plánování radí Heralecká dát peníze hlavně do komponentů, které se následně obtížně obměňují - ať už jde o rozvody, obklady nebo podlahy. Naopak ušetřit se podle ní dá třeba na vybavení dětského pokoje, který se rychle mění spolu s potřebami dětí. „Také si můžeme zapůjčit nářadí nebo si některé věci uděláme sami,“ radí Heralecká s odkazem třeba na drobnější malířské práce. Jakou radu má pak pro všechny, kteří se na rekonstrukci chystají? „Chtěla bych všem hlavně popřát dobré nervy - a přišlo by mi fajn, kdyby se obklopili lidmi, kteří jim budou pomáhat a fandit, protože to je hrozně moc důležité,“ uzavírá.

S kým jsme si povídali

Architektka Markéta Heralecká radí na instagramovém profilu Holky v rekonstrukci nejen ženám s tím, jak zvládnout proměnu bydlení bez zbytečného stresu a vyhozených peněz. Vychází z vlastní negativní zkušenosti, kterou popisuje v podcastu - a doporučuje také, co nezanedbat už při samotném startu rekonstrukce.

O penězích se (ne)mluví

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na ProŽeny.cz. A mluvte o penězích!

  • Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
  • V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.

Načítám