Článek
K finanční gramotnosti vedla Petru Šindelkovou už odmala její rodina. První obálku si založila už ve dvanácti letech, a postupně ji plnila prvními výdělky z brigád. Specifickou metodu spoření do obálek pak využívá od svých dvaadvaceti let, kdy se pustila do podnikání v oboru služeb a peníze od klientek začala dostávat převážně v hotovosti.
„Ne všechno, co během dne vyděláte, můžete utratit. Člověk si musí uvědomit, že má náklady na podnikání, režii, energie nebo musí nakupovat zboží. To, že bych se dostala do dluhů, byl pro mě vždy největší strašák, a tak jsem svůj vlastní systém potřebovala,“ říká Petra Šindelková s tím, že obálky využívá pro přehled v podnikání i soukromém hospodaření.
Obálky pro práci s hotovostí
Do pracovních obálek ukládá Petra Šindelková peníze každý den. Má tři: na náklady a režii svého salonu, na nákup zboží a také na rezervu, kam odkládá 10–20 % příjmů. Jednou za měsíc pak Petra hotové peníze z obálek vloží na účet a má tak jistotu, že bude mít dost peněz na všechny trvalé platby. Zbylou hotovost pak bere jako peníze na volné využití: „Mít je ve fyzicky v peněžence je pro mě lepší, protože když vidím, kolik tam mám, víc přemýšlím, za co je utratím.“
Obálkovou metodu pak využívá i v soukromí, a to rovněž pro tři účely: na výdaje spojené s autem, domem, a na svoje vlastní sny: „Třeba nové kolo, nové brýle nebo momentálně operace očí. Z téhle obálky jsem si už našetřila na vysněnou dovolenou na Maledivách.“
Proč je hotovost praktická pro šetření
I když je systém obálek vhodný zejména pro ty, kdo pracují převážně s hotovostí, využívat ho podle Petry může každý. „Řada lidí totiž na účtu ušetřit neumí nebo si peníze ze spořicích účtů přesune na pár kliků zpět k sobě. Když si ale takhle řeknou, že chtějí pět tisíc měsíčně odkládat na dovolenou a pět na rezervu, dají si obálky stranou a pak se nemůžou jen tak v obchodě rozhodnout, že peníze použijí,“ vysvětluje s tím, že počet obálek závisí na vlastních potřebách a preferencích.
Bez čeho se ale obálkový systém neobejde, je podle ní přísná disciplína. „Na to nesmí zapomenout zvláště člověk, který začíná podnikat. Jsou to neustálé počty, což je nepříjemné a ve finále trochu otravné, ale když nechcete zkrachovat, patří to k tomu,“ upozorňuje.
Nezbytná součást výchovy
Jak Petra Šindelková dodává, nutné je samozřejmě myslet i na budoucnost - i ona tak například peníze na dlouhodobé cíle zhodnocuje na spořicím účtu a od mladého věku spoří na důchod v rámci penzijního připojištění. Nejen tomu ji naučili její rodiče - a sama tak právě vedení k finanční gramotnosti považuje za nezbytnou součást výchovy.
„Naše dcera má vlastní spořicí prasátka, a když je naplní, vyměníme jí peníze za bankovky, které vložíme do obálek, a šetří nanovo. Když chce pak třeba koupit něco, co nepotřebuje, vysvětluju jí, že peníze navíc by stály můj čas, a i tak ji učím disciplíně,“ říká. „Dnes rodiče o penězích tak, aby si děti uměly spořit, moc nemluví,“ uzavírá.
S kým jsme si povídali
Petra Šindelková se podnikání věnuje už sedmnáctým rokem a úspěšně provozuje kosmetický salon v Mladé Boleslavi. Obálkovou metodu pro klid v práci i doma využívá už řadu let a učí ji i ostatní podnikatelky: díky ní se tak nemusí bát dluhů ani nenadálých situací. „Navíc to nadšení, že si dokážete naspořit třeba na svůj vlastní sen, vás motivuje dál,“ říká také v podcastu.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.