Hlavní obsah

Chcete pejska? Udělejte si průzkum trhu! Odbornice radí, na čem ušetřit a s jakými výdaji musíte počítat

Pořízení zvířecího kamaráda může být jedním z nejkrásnějších rozhodnutí v životě. Zároveň s sebou nese řadu nečekaných situací a nákladů. „Jedná se o citovou a finanční investici, která často trvá i sedmnáct let. Rozhodně tedy radím nic neuspěchat a dělat si řádný průzkum trhu,“ říká Tereza Černá, autorka oblíbeného blogu a podcastu Pejskárium.

Článek

Počáteční investice do pořízení psa začínají podle Terezy Černé u několika set korun, pokud se výběr stočí k útulku. V případě koupě od chovatelů pak radí oslovit jen osvědčené a vybírat vždy psa s průkazem původu - v takovém případě se pak ceny pohybují v řádu desítek tisíc. „Co jsem zjišťovala u svých sledujících, takový střed se v současné době pohybuje od 26 do 60 tisíc korun za štěně - i v závislosti na tom, jak populární právě jednotlivá plemena jsou,“ říká.

Pelíšek z druhé ruky

Nezanedbatelnou položkou je také počáteční vybavení. Zde je podle Terezy Černé namístě investovat do kvalitního krmiva či postroje, další věci ale radí napoprvé klidně pořídit z druhé ruky: „Když dám příklad pelíšku, ze začátku bych koupila nějaký levnější, počkala bych, jestli pejsek nebude mít tendence ho ničit, a až pak bych investovala do kvalitnějšího vybavení,“ říká. Počítat je třeba i s pravidelnými měsíčními náklady, které se většinou pohybují kolem 2,5 až 5 tisíc korun měsíčně: „Další peníze mohou stát třeba tréninky, samotnou kapitolou jsou pak samozřejmě veterinární náklady.“

Foto: Proženy.cz

Zleva: Tereza Černá, autorka blogu a podcastu Pejskárium, s Michaelou Rakovou při natáčení podcastu Mluvte o penězích!Foto: Proženy.cz

Právě výdaje spojené se zdravím zvířat mohou s peněženkami zahýbat vůbec nejvíc. I když důležitou roli hraje samotné plemeno nebo rodinná anamnéza, komplikace mohou přijít vždy: „Hodně stojí například magnetická rezonance, CT nebo řešení ortopedických problémů, se kterými je vždy lepší obrátit se na specialistu. Proto by měl být základ mít vždy nějaké peníze schované bokem,“ říká s tím, že možností je i dnes už dostupná platba zdravotního pojištění nebo pokrytí části nákladů z dobročinných sbírek. „Nemyslím si ale, že by se člověk měl spoléhat na to, že když se něco stane, založí si sbírku a má hotovo,“ nabádá k opatrnosti Tereza Černá.

Do jakých dalších položek je pak vhodné investovat? Tereza Černá zmiňuje například pojištění odpovědnosti. „Na druhou stranu, spousta věcí se dá ošetřit předem. Například to, že vodítko není ostuda, by měla být mantra pro spoustu lidí, a ušetřila spoustu nehod,“ říká. Peníze je podle ní smysluplné vložit časem také do kvalitního vybavení lokální výroby nebo do dalšího vzdělávání, které může soužití s mazlíčky ještě vylepšit: „Není to investice jen pro ně, ale i pro člověka samotného - i nás takové věci zlepšují v dalších oblastech našeho života, takže radím se jich nebát.“

S kým jsme si povídali

Tereza Černá radí tisícům chovatelů na sociálních sítích i v podcastu skrz svůj projekt Pejskárium. „Snažím se ho pojímat tak, abych lidem zprostředkovávala kontakt s odborníky, pomohla jim ušetřit peníze za věci, které nemají smysl, a nasměrovala je správnou cestou,“ říká o své tvorbě.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Načítám