Hlavní obsah

Vdova Světlana: Nevzali jsme se, vdovský důchod nemám. Synové chodí na brigády, naštěstí nejsou rozmazlení

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Už jste zvyklí na finanční příběhy, které nabízíme každou středu. Tentokrát se ozvala Světlana, která žije sama se dvěma dospívajícími syny. Po smrti jejich otce to mnohdy není jednoduché, ale podle ní to zatím společně zvládají. A ještě jim spoří do začátků!

Článek

Jsme rádi, když nám svěříte své hospodaření a popíšete, jak vycházíte jako rodina se svými příjmy. Příspěvky můžete posílat na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Můj život by vydal na román, jen chybí šťastný konec

Světlaně je 49 let a má dva sedmnáctileté syny, kteří letos dokončí studia v oboru kuchař–číšník. Žijí sami, otec kluků před dvěma lety zemřel. „Zabil se v autě. Policie to uzavřela jako nehodu. Byla i verze sebevraždy, protože narazil v plné rychlosti do stromu, ale nenašli žádnou brzdnou stopu. Libor měl pár týdnů potíže v práci: pracoval ve skladu autodílů a inventura odhalila vysoké manko, za které by nejspíš nesl jako vedoucí odpovědnost, i když zřejmě kradli tři jeho podřízení. Prostě se dost trápil, nespal, nemohl jíst a dost zhubnul, takže si vsugeroval, že má rakovinu, na kterou před lety zemřel jeho táta… No, prostě to sebevražda být mohla,“ vzpomíná Světlana.

Nikdy se nevzali…

S Liborem byli středoškolská láska a vydrželo jim to, i když se nikdy nevzali. Dvakrát měli před svatbou: jednou týden před ní zemřel jeho tatínek a podruhé skončila v nemocnici ona. Takže se zařekli, že už to nebudou znovu pokoušet. Nevadilo jim, že vztah nemají úředně potvrzený. Po narození kluků začali dokonce nosit i prstýnky, které si před první plánovanou svatbou koupili…

Komplikace nastaly po Liborově smrti. Banka zablokovala jeho účet, na kterém byly společné peníze, a Světlana musela čekat na dědické řízení. Vdovský důchod nedostala a Libor neměl ani žádné životní pojištění nebo podobnou pojistku, která by jim pomohla vyrovnat se se vším alespoň finančně.

Světlana tedy přišla nejen o milovaného muže a jeho rodinu (jeho maminka se s nimi od Liborovy smrti nebaví), ale také o finanční jistotu dvou výplat. Do toho musela řešit i kluky, kteří otcův odchod nesli velmi těžce.

Splácení půjček a sirotčí důchod

Alespoň byt byl psaný jen na Světlanu, která ho dostala po babičce, takže tady nic řešit nemusela. Ale na auto, ve kterém se Libor zabil, si půjčili od kamaráda, a to musela ještě skoro půl roku po tragédii splácet. Společnou půjčku, již si brali na rekonstrukci koupelny, splácí dodnes, naštěstí to je jen 1 790 Kč.

Kluci dostávají sirotčí důchod (cca 9 tisíc každý). Po pěti tisících jim Světlana spoří do začátků a posílá na stavební spoření, dále dostávají 1 500 Kč jako kapesné a na dopravu. Zbytek je součástí rodinného rozpočtu, ale Světlana tyhle peníze ukládá na spořicí účet a bere je jen na rodinné výdaje navíc – třeba na společný výlet o víkendu. „Kluci naštěstí nejsou rozmazlení, nechtějí žádné značkové oblečení nebo drahé mobily, dobře vědí, na co máme a na co ne, snaží se mi to ulehčit,“ říká.

Kluci mají brigády

Světlana pracovala v době nehody jako učitelka v místní mateřské škole, ale z té odešla a je pokladní v obchodním centru v sousedním městě. „I když musím dojíždět, vyhovuje mi ta anonymita, protože jsem víc v klidu psychicky, i když je to někdy hodně náročné… Za práci na směny, i o víkendech a svátcích mi měsíčně přijde asi 28 000 Kč.“

Kolem 9 tisíc dá za bydlení. Byt je družstevní, takže to jsou hlavně zálohy za energie, fond oprav a poplatky, pojištění bytu a podobně. Platí i 800 Kč za garáž – kluci tam parkují kola a je tam místo na lyže a podobné věci. Dva tisíce si dává stranou jen do obálky na případné nedoplatky nebo drobné opravy. Asi 1 700 platí za mobily, televizi a internet. Za dopravu do práce a do školy dají kolem 1 400 Kč měsíčně. Kluci občas chodí hrát fotbal, zajdou do posilovny nebo na tenis, rádi lyžují… Jejich sporty vyjdou nejméně na tisícovku a vše navíc si platí z peněz, které si vydělají na praxi a brigádách.

Nejvíc peněz utratíme za jídlo

Světlana jednou za dva měsíce dá asi tisícovku u kadeřníka a občas si koupí i něco na sebe. „Nejsem náročná, většinou si vystačím s něčím levnějším z internetu,“ doplňuje.

Drobné věci do domácnosti se většinou vejdou do pětistovky, kosmetika pro ni a kluky také tak. „Nejvíc utratíme za jídlo. Kluci mají pořád hlad. Když jsem počítala, kolik jsme dali minulý měsíc za potraviny, došla jsem k částce 12 tisíc! A to využívám opravdu každou slevu, pečivo kupuji v pekárně, kde ho před zavíračkou o polovinu zlevní, a to samé se občas podaří i ve stánku s grilovanými kuřaty. Naučila jsem se dělat pomazánky, husté polévky, omáčky, kde není moc masa, zapékám těstoviny nebo brambory s tím, co lednice dala, prostě se snažím zpracovat každý kousek jídla a nic nevyhodit.“

Kluci chodí každý druhý týden na praxi do restaurací, takže se tam i najedí, ale když jsou ve škole, dělá jim Světlana větší svačiny. „Aby se najedli někde u stánku, to jsou tři stovky málo,“ říká.

Pomalu šetří na Paříž

Když z výplaty zaplatí ještě své důchodové a pro kluky úrazové pojištění, vyjde to do dalšího měsíce s odřenýma ušima, někdy musí sáhnout právě i na spořicí účet, aby vyšla. „Mohla bych do rozpočtu zahrnout všechny peníze ze sirotčího důchodu, ale proč projíst něco, co mohou mít naspořeno, a třeba jim to pak umožní lepší start,“ říká.

Na svém spořicím účtu má jako rezervu na větší nákupy nebo pro jistotu aktuálně asi 70 tisíc. „Mám tam i virtuální obálku s mým jménem, kde už je skoro 7 tisíc, a počkám, až budou kluci vydělávat a osamostatní se. Ráda bych pak vyrazila do Paříže, kde jsme s Liborem byli na první společné dovolené.“

FINANČNÍ DOTAZNÍK POKLADNÍ SVĚTLANY

Jméno a věk: Světlana, 49 let

Rodinný stav a počet dětí: Svobodná, 2 děti

Povolání: Pokladní

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 28 000 Kč výplata + 18 000 Kč sirotčího důchodu (10 000 Kč odchází ihned dětem na spoření)

Náklady na bydlení: Asi 9 000 Kč + 800 Kč garáž + 1 790 Kč splátka na rekonstrukci koupelny

Náklady za jídlo: 12 000 Kč

Náklady na oblečení: Do 1 000 Kč

Náklady na drogerii nebo jiné větší položky: Kosmetika 500 Kč, drobnosti 500 Kč, internet a telefon 1 700 Kč, doprava cca 1 400 Kč, sport 1 000 Kč, důchodové a úrazové pojištění cca 2 500 Kč

Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Nechodíme do restaurací, na výlet jezdíme jen občas, na dovolené jsme byli loni, letos neplánujeme, kluci si vše navíc platí ze svých peněz.

Úspory na horší časy: Cca 70 000 Kč na spořicím účtu, spoření pro děti asi 100 000 Kč každý.

Museli jsme už šetřit na dětech: Kluci nechtějí žádné drahé věci, takže se omezují sami.

Kolik můžeme investovat do dovolené: Aktuálně tak 25 000 Kč

Moje finanční zlozvyky: Žádné zásadní, kafe a dort s kamarádkou nepočítám.

Moje finanční cíle nebo přání: Všechna odkládám, až si budou kluci vydělávat a postaví se na vlastní nohy a třeba i přispějí na domácnost.

Moje finanční obavy: Bojím se jen nemoci nebo nějaké další katastrofy.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Jde to.

Světlana dělá výborná rozhodnutí, ale spořit by mohla efektivněji

„Paní Světlana je bojovnice, která má své finance pevně pod kontrolou. Je skvělé, že dokáže svým synům spořit peníze na budoucnost. Kdyby k tomu ale zvolila méně konzervativní způsob ukládání peněz, vyplatilo by se to více,“ doporučuje David Fogad, obchodní ředitel Fondu firemního nástupnictví Adax. Pro Světlanu má jasné doporučení.

  • Hned na úvod je třeba konstatovat, že to paní Světlana opravdu neměla v životě lehké. Je ale patrné, že je bojovnice, která se nevzdala, a s nesnázemi osudu se pere, jak nejlépe umí. Je to pracovitá a čestná žena, jež splácí své závazky, chová se finančně mimořádně zodpovědně a myslí u toho ještě i na budoucnost svých dvou synů.
  • Z pohledu finančního plánování a hospodaření s rodinnými financemi paní Světlaně prakticky nelze nic vytknout. Její relativně skromný příjem jí vystačí na pokrytí základních potřeb, neutrácí za zbytečnosti a do toho je schopna odkládat synům celkem významnou částku jako základ do dospělého života. Kluci tak nebudou začínat „od nuly“, naspořená částka jim to výrazně ulehčí.
  • Nabízí se otázka, zda je stavební spoření vhodný nástroj pro odkládání peněz. Kdyby měli synové záměr ve spoření pokračovat a následně jej využít na pořízení vlastního bydlení (spíše jako akontaci hypotéky), dávalo by smysl, stejně jako v případě, že paní Světlana preferuje konzervativnější přístup. Jinak se nabízí jiná řešení. Třeba podílové fondy nebo ETF – zhodnocení by bylo rychlejší než u stavebního spoření.
  • Investice do podílových fondů či EFT nicméně vyžadují jistou úroveň finanční gramotnosti. Paní Světlaně bych proto doporučil, aby se obrátila na kvalifikovaného a zodpovědného finančního poradce.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám