Článek
Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak vycházíte jako rodina se svými příjmy. Chcete se také přidat? Popis vaší finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Práce, brigády a příspěvky od státu
Kateřina zůstala sama s dětmi, žijí v Praze v pronajatém bytě 2+1. Od partnera se odstěhovala na podzim a na přechodnou dobu se dohodli, že děti má tři týdny ona a týden otec. Střídání ale není snadné, proto by Kateřina ráda dosáhla výhradní péče nejpozději do doby, než starší syn za rok a půl nastoupí do školy.
Dokud s partnerem žili společně, byla na rodičovské a měla malé brigády: úklid, žehlení, kurýrní služby. Ve chvíli, kdy zůstala na děti i domácnost sama, musela udělat několik zásadních opatření: například si maximálně zvýšila rodičovský příspěvek, aby bylo z čeho zařídit stěhování a nové bydlení. Již ho dočerpala, na rodičovské ale zůstává do čtvrtých narozenin mladšího syna.
Vzala práci pokojské na zkrácený úvazek. „Zaměstnaneckou smlouvu jsem potřebovala kvůli možnosti vzít si placené ošetřovné, když jsou děti nemocné – a že bývají bohužel často. Druhým důvodem je insolvence, do které jsem se dostala v minulosti,“ vysvětluje. V práci se osvědčila, takže dostala nabídku na plný úvazek, ale zatím ji nemůže přijmout: „Bohužel nemám hlídání pro děti, při směnách by byl problém i s voděním do školky.“
Sama nemá ani na nájem
Ze stávajícího platu a alimentů nedosáhne ani na zaplacení nájmu, naštěstí čerpá nemalý příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Díky nim navíc neplatí školné ve školce (jinak je to 1 400 Kč na jednoho) a díky balíčku Pomoc Pražanům má nárok na hrazení obědů ve školce (jinak 950 Kč na jednoho), a dokonce i kroužky (2 až 4 tisíce za pololetí). Kdyby přišla o příspěvky, přišla by i o tyto výhody a úlevy, což by bylo pro její hospodaření velmi zásadní.
Kateřina si ponechala kromě práce pokojské i drobné brigády, ty má ale bez smlouvy. „Snažím se dostat na nohy a pracovat na maximum, ale jsem v situaci, kdy by každá přiznaná koruna navíc mohla znamenat ztrátu přídavků, na kterých jsem existenčně závislá, a znamenalo by to i tlak na zvýšení splátky insolvence. Žiju v obavách z každého měsíce, kdy nedorazí alimenty od expartnera nebo budou děti nemocné a nebudu moci dost pracovat. Také mě děsí plánovaná proměna systému dávek, které pobírám,“ uvádí.
Oblečení i zábavu jen levně či zdarma
Oblečení pro sebe i děti shání mezi inzeráty „za odnos“ nebo po bazarech. Pomoc se jí dostává čas od času i z potravinové banky a od neziskové organizace, kam si může dojít třeba pro drogerii nebo menstruační pomůcky. Hodně peněz jí stojí v lékárně kosmetika pro syny, kteří mají ekzém, a přípravky na posílení jejich imunity. Nedávno zaplatila oběma očkování, na které pak čerpala příspěvek od pojišťovny. Aby mohla dát vše potřebné dětem, na sobě šetří: nechodí k holiči, cvičit, na nehty ani za kulturou.
S dětmi chodí hlavně na hřiště, případně na akce bez vstupného nebo za symbolický poplatek, kterých je naštěstí v Praze hodně. Herny, zoo, drahé výlety nebo dovolené jsou momentálně mimo jejich možnosti. Ráda by dělala víc, aby dětem mohla dopřát lepší dětství, ale od určitého výdělku by přišla o dávky, což by pro ně znamenalo živoření.
FINANČNÍ DOTAZNÍK POKOJSKÉ KATEŘINY
Rodinný stav a počet dětí: Svobodná matka, 2 děti (5 a 3 roky)
Povolání: Pokojská (+brigády)
Celkové rodinné příjmy měsíčně: 12 000 Kč plat, 8 000 Kč nepřiznané brigády, 5 200 Kč alimenty, 16 000 Kč příspěvky
Náklady na bydlení: 24 000 Kč
Náklady na jídlo: 8 000 Kč
Náklady na oblečení: 500 Kč
Náklady na drogerii a další větší položky: 1 500 Kč i s léky, 2 500 Kč insolvence, 1 000 Kč cigarety
Úspory na horší časy: Žádné
Kolik můžu investovat do dovolené: Nic
Moje finanční zlozvyky: Kouření
Moje finanční cíle nebo přání: Nebýt závislá na dávkách
Moje finanční obavy: Dlouhé nemoci dětí a nutnost být s nimi doma zadarmo a také že nepřijdou alimenty.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci: Špatná bez lepších vyhlídek
Největší slabinou je nulová rezerva
„Kateřina je obdivuhodně silná žena, která dělá, co může, aby zvládla náročnou situaci, v níž se ocitla. Je sama s dvěma malými dětmi, a přesto se nevzdává. Její rozpočet je extrémně napjatý, ale snaží se dělat maximum, aby dětem nic důležitého nechybělo,“ komentuje příběh Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintechu Frenkee, a má pár doporučení, jak stav zlepšit:
- Největší slabinou rozpočtu je nulová finanční rezerva. Při takto napjatém hospodaření je těžké cokoli odkládat, ale právě malá pravidelná částka – třeba i 100 až 200 korun měsíčně – by mohla být prvním krokem k většímu klidu. Cílem by mělo být mít časem stranou alespoň jednu měsíční výplatu. Pomohlo by to třeba ve chvíli, kdy se opozdí alimenty nebo se sejde víc výdajů naráz.
- Co se týče šetření, Kateřina by mohla využít věrnostní programy a aplikace u obchodníků, jak v supermarketech, tak v drogerii. Pomohou jí sbírat body nebo získat slevy na nákupy, což by se v její situaci hodilo. Další skvělý tip představuje nakupování věcí přes Facebook Marketplace, kde často najde kvalitní věci za zlomek ceny.
- Přes online tržiště se dají také zpeněžit některé koníčky, kterým by se Kateřina mohla věnovat z domova. Pokud ráda vyšívá, plete nebo třeba množí pokojové rostliny, mohlo by jí to přinést nějaký příjem navíc.
- V rámci volného času může Kateřina zkusit i využít kroužky pro děti ze znevýhodněných rodin zdarma, které nabízejí některé neziskové organizace či městské úřady.
- Bylo by skvělé zvážit rekvalifikační kurz u úřadu práce. Tato možnost by jí pomohla rozšířit uplatnění na trhu práce a zvýšit šance na lepší pracovní příležitosti v budoucnu.
- Celkově Kateřina zvládá svou situaci se ctí. Dělá to, co je potřeba, a ještě má v sobě snahu přemýšlet nad budoucností. A to je něco, co si zaslouží velký respekt.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?