Článek
„Je tam víc slunce, pobřeží, přátelští lidé. A ceny nemovitostí nemůžou aktuálně těm českým konkurovat. Za dva miliony tam třeba pořídíte starší apartmán ihned k nastěhování, dva kilometry od moře, za sedm už můžete mít třeba celý dům,“ přibližuje v podcastu investorka, hypoteční specialistka a odbornice na investování do nemovitostí ve Španělsku, Lenka Rosochová. Ve Španělsku žije a pomáhá Čechům zařídit vše potřebné.
Češi si podle ní nejčastěji kupují nemovitosti na španělském pobřeží jako druhý domov. Část roku tam žijí, další část nemovitost pronajímají, třeba turistům. „To jim pak umíme sehnat agenturu, která jim pronajímání bude spravovat. Třeba i česky mluvící,“ říká odbornice. Výjimkou ale podle ní nejsou ani lidé, kteří chtějí koupí bytu u moře ochránit své peníze před inflací. „I když trend nemovitostí u moře roste od počátku války na Ukrajině mezi Středoevropany rychleji a ceny začínají růst i tady, pořád se tu dá narazit na nejeden zázrak,“ přibližuje Rosochová.
Jak koupit nemovitost ve Španělsku
Jako občan EU máte nakupování ve Španělsku celkem jednoduché. „Když mě klient kontaktuje, pobavíme se o jeho rozpočtu a důvodech koupě. Já pro něj nějaké nemovitosti předvyberu a on přijede na prohlídky,“ dodává. Bez osobní návštěvy to nejde. Ve Španělsku se podle expertky neklade takový důraz na hezkou prezentaci, a byty tak naživo často vypadají o dost lépe než na fotkách. „Je také důležité zažít genius loci,“ říká Rosochová.
Když si nějakou nemovitost vyberete, nejčastěji ji financujete z vlastních peněz nebo hypotékou v Česku. „Banky už na tuhle možnost celkem slyší a jsou na to připravené. Jen je obvykle potřeba ručit nemovitostí v Česku, ty španělské se ještě do zástavy nedají přijmout.“
Podívejte se na aktuální nabídku domů ve Španělsku (sReality.cz)
Nakonec byste se neměli dát zastrašit španělskou byrokracií. „Ta je v zemi třeba i desetinásobná oproti té české. Člověk to samozřejmě celé zvládne i sám, ale lidé obvykle ocení, když mají někoho, kdo se vyzná v místních náležitostech a zařídí jim všechny potřebné papíry,“ říká ještě odbornice v podcastu. Odměnou je ale druhý domov u moře za mnohem méně peněz, než by vás možná napadlo.
S kým jsme si povídali
Lenka Rosochová je hypoteční specialistka a investorka. Dnes pomáhá Čechům uskutečnit jejich sny o domku na pláži.
O penězích se (ne)mluví
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
- V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.