Článek
Jak víte, zajímá nás hospodaření českých domácností. Představujeme vám různé profese i rodinné sestavy – od samoživitelek přes rodiny s mnoha dětmi až po movité páry žijící pro sebe. Tentokrát je zde manželská dvojice, která se drží zásady, že jejich peníze jsou jejich věc, a manželka vlastně ani neví, kolik její muž vydělá.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Žijeme na statku, každý ze svého
Táňa je zdravotní sestra u praktického lékaře pro děti a dorost. Nedávno se vrátila z mateřské a pracuje na tři čtvrtiny úvazku. Zkrácený úvazek si zvolila sama: měla vleklé zdravotní komplikace a kromě práce chce teď víc odpočívat a trávit čas s rodinou. „Práce s dětmi a maminkami mě baví, i když někdy je to dost náročné,“ říká. „Žijeme s manželem a synem v domě, který jsem dostala od rodičů. Jedná se o bývalý statek, který je sice velký, ale žádný luxus. Manžel říká, že je to hlavně kasička na peníze. Starý dům obnáší neustálé opravy a investice, které platí on. Kolik to je, nevím. S manželem máme každý svůj účet a jeden společný. Hospodaříme natolik odděleně, že vlastně ani netuším, kolik manžel vydělává, a ani to vědět nechci, vyhovuje mi, že každý máme své finance,“ říká Táňa.
Jako sestřička vydělá 21 700 Kč a dvakrát za rok dostane pět tisíc na odměnách. Z této částky posílá na společný účet na poplatky 6 000 Kč a na jídlo 3 000 Kč, manžel dorovná zbytek. O náklady na syna se dělí. „Já si dále platím životní pojištění 600 Kč, důchodové spoření 300 Kč – k tomu mi doplácí zaměstnavatel, na investiční spoření dávám 600 Kč, mobilní telefon 450 Kč, benzin asi 1 500 Kč,“ vypočítává Táňa.
Jsem spořivá
Sama o sobě říká, že je hodně spořivá a na běžnou útratu, do které patří i kadeřnice, něco pro radost a kafíčko s kamarádkami, si nechává asi 3 000 Kč. „Zbytek si posílám na spořicí účet, kde mám několik obálek: výlety, dovolená, na horší časy a podobně. Spravedlivě to rozděluju. Nežijeme v nějakém luxusu, nekupuju si značkové oblečení ani drahé kabelky. Raději ty peníze utratím za cestování, ať už po Česku, nebo v zahraničí. Ráda bych cestovala víc, ale zatím to vychází tak, že jednou za rok vyrazíme na týden k moři, jeden týden pak někam u nás a v průběhu roku pár výletů. Dřív jsem ještě hodně utrácela za knihy, ale nyní nestíhám číst tolik jako dřív a také chodím do knihovny, tam se dá opravdu hodně ušetřit.“
Výhodou je, že rodina nemá hypotéku, protože dům dostala od rodičů. Nebýt toho, asi by žili v pronájmu, protože do hypotéky by se jim nechtělo. „I bez zatěžující hypotéky se vnitřně připravuju na to, že jednou se energie vyšplhají tak vysoko, že budeme muset dům prodat. Bez manžela bych na chod domu neměla už teď, není to jenom o energiích.“
FINANČNÍ DOTAZNÍK ZDRAVOTNÍ SESTRY TÁNI
Rodinný stav a počet dětí: Vdaná, 1 dítě (3 roky)
Povolání: Zdravotní sestra u dětského lékaře
Celkové rodinné příjmy měsíčně: Já 21 700 Kč + dvakrát ročně prémie 5 000 Kč, manžel nevím.
Náklady na bydlení: 12 700 Kč, já dávám 6 000 Kč.
Náklady na jídlo: 7 až 8 000 Kč, já dávám 3 000 Kč.
Náklady na oblečení: Nárazově, momentálně hlavně pro syna, ale i to kupuju buď z druhé ruky, nebo ve slevách.
Náklady na drogerii a další větší položky: 1 500 Kč měsíčně za benzin, drogerie cca 2 000 Kč nárazově jednou za 3 měsíce.
Úspory na horší časy: Měla jsem vždy kolem 100 000 Kč, po rodičovské dovolené nemám nic a začnu zase šetřit.
Kolik můžeme investovat do dovolené: Podle toho, kolik se mi povede ušetřit.
Moje finanční zlozvyky: Nemám.
Moje finanční cíle nebo přání: Každý rok letět se synem k moři a nějaké výlety po ČR.
Moje finanční obavy: Že budou energie tak drahé, že na ně nebudeme mít a budeme muset prodat dům.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Není to žádný luxus, ale zvládáme zaplatit, co je potřeba, a ještě letět na týden na dovolenou, takže se špatně nemáme.
Co na to říká odborník?
„Tánin přístup k financím je rozumný a dobře promyšlený. Chválím její rozhodnutí pro snížení úvazku. Nejenže jí umožňuje víc se věnovat rodině a svému zdraví, ale zároveň si zachovává stabilní příjem z práce, která ji baví a naplňuje. Dát přednost kvalitě života před honbou za vyšším výdělkem na úkor zdraví stojí za pochvalu,“ říká Lukáš Vršecký, CEO aplikace Patron GO.
Expert chválí i její zodpovědnost, tedy to, že je pojištěná, a radí, aby prozkoumala i možnosti pojištění nemovitosti. Bude-li chtít na pojistkách ušetřit, doporučuje využít například chytré aplikace, které dokážou najít levnějšího nebo kvalitnějšího dodavatele za podobnou cenu. Důležité je, aby na ničem nepřeplácela, nebo naopak neměla nedostatečné pokrytí. A co dalšího expert doporučuje?
- Táňa využívá spořicí účet správně, tedy k uložení krátkodobé hotovosti, ke které je potřeba mít přístup ihned. Je důležité mít na paměti, že úroky na spořicích účtech v příštích měsících pravděpodobně klesnou na 2–2,5 %, což znamená, že její úspory budou postupně méně a méně zhodnocovány. Takže až naspoří vyšší částku, přijde čas popřemýšlet i nad dalšími druhy zhodnocení.
- Rozhodnutí o odděleném hospodaření je každého věc, ale bylo by dobré mít alespoň základní přehled, kolik rodina celkově vydělává a kolik se měsíčně utratí za dům. Oddělené hospodaření může dobře fungovat, pokud lidé preferují osobní nezávislost a chtějí předcházet hádkám o peníze. Na druhou stranu úplná separace financí nemusí být vždy praktická: třeba při plánování větších investic nebo v případech, kdy se příjmy partnerů výrazně liší. Jak to v životě chodívá, nejlepším řešením je podle mě kompromis: společné finance na důležité rodinné výdaje a zároveň vlastní rozpočty, které zaručí osobní svobodu každého z partnerů.
- Kdyby se rozhodli spořit společně a měli by naspořenou sumu alespoň tří měsíčních výdajů, mohou zvážit investování, například do ETF fondů nebo jiných diverzifikovaných nástrojů. Stačí si stáhnout jednu z ověřených investičních aplikací, které na pár kliků doporučí nejlepší možnost na míru požadavkům daného člověka. Mohli by se tak zaměřit na dlouhodobější cíle, jako je například financování budoucích oprav domu nebo cestování.
- Pochvalu zaslouží i využívání knihovny – šetří se tím peníze i životní prostředí. V případě potřeby lze využít i nákup knih z druhé ruky a své přečtené svazky může naopak prodat. Stejně tak nákup oblečení z druhé ruky je skvělý krok: na různých online platformách se dá najít spousta kvalitních kousků za zlomek ceny.
- Může zvážit i cashback programy. Například za platby kartou v určitých obchodech dostane část peněz zpět. Samozřejmostí by pak mělo být sledování slevových akcí a využívání věrnostních programů.
- Táňa má obavy z narůstajících cen energií. Právě pro snížení nákladů na energie je dobré pravidelně srovnávat nabídky dodavatelů a zvážit případnou změnu. Podobně by mohla prověřit i pojištění: někdy lze ušetřit tisíce ročně jen díky drobným úpravám smluv.
- Celkově má Táňa svůj rozpočet velmi dobře promyšlený a vede rodinu zodpovědně. Kdyby chtěla svou finanční situaci posunout ještě dál, klíčem je investování a společné finanční plánování s manželem.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?