Hlavní obsah

Teplota praní: Stačí 30 °C, aby bylo prádlo čisté, bez skvrn a bakterií? Odborníci mají jasno

Foto: Iryna Inshyna, Shutterstock.com

Foto: Iryna Inshyna, Shutterstock.com

Prát na šedesát, nebo dokonce vyvářet? To už se dnes moc nenosí. Moderní textilie většinou vyžadují šetrné zacházení a současné prášky i gely se často chlubí, že jsou účinné klidně i ve 20 °C. Pokrok nezastavíš, ale je praní při takhle nízkých teplotách opravdu vhodné?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako bylo dřív obvyklé prát na šedesát, dnes je skoro standardem nastavit program maximálně na 40 °C. Nízké teploty jsou v tomto případě ekonomičtější i ekologičtější, ale stačí na to, aby zbavily prádlo nečistot a mikroorganismů?

Nízké teploty stačí na běžné prádlo

V rámci zajímavého projektu Zeptej se vědce! na tuto otázku odpovídala docentka Ing. Olga Maťátková, Ph.D., z Ústavu biochemie VŠCHT v Praze: „Teplota 30 °C je pro většinu domácího prádla s využitím běžných pracích prostředků dostačující jak pro odstranění znečištění, tak mikroorganismů.“

Ovšem platí to jen pro normálně zašpiněné kusy! Chcete-li cíleně odstranit mikroorganismy, třeba u ložního prádla nemocného člověka nebo u zatuchlých ručníků, radí Olga Maťátková teplotu praní zvýšit nad 60 °C a přidat dezinfekční přípravek – a to pak stačí i na odstranění běžného znečištění z pračky.

Teplota praní prádla se skvrnami

V případě silně zašpiněného prádla se skvrnami je třeba postupovat podle toho, o jaký materiál se jedná a jaký je původ fleků. Mastné skvrny potřebují vyšší teplotu, ty od kávy nebo krve naopak studenou vodu. Je vhodné použít i odstraňovače skvrn anebo prací prostředky, které už tuto složku obsahují a poradí si třeba i se zabarvením od trávy a podobně.

Nižší teplota praní šetří peníze i přírodu

Praní na 30 °C je rozhodně ekonomičtější, nicméně je při něm zásadní správný výběr pracího prostředku. „Na trhu jsou speciálně vyvinuté produkty, které oblečení chrání a přitom jsou účinné již od 20 °C,“ říká Michal Tomšů ze společnosti Henkel. 

Nižší teplota je nutná v případě citlivých materiálů. Vlna, viskóza, hedvábí, sportovní nebo funkční textilie vysoké teploty nesnesou. „Hrozí jim srážení, blednutí nebo ztráta elasticity, čemuž lze snadno předejít. Obecně je praní při 20 až 30 °C k textilu šetrnější – oblečení si déle zachová barvu, tvar i kvalitu,“ ujišťuje Jan Krejčíř za značku Beko. >>>Jak prát a sušit vlněný svetr

  • Prášek, nebo gel? Odborníci doporučují volit prací prostředky v tekuté formě, protože jsou k oblečení vstřícnější a prodlužují jeho životnost. Dále je třeba dodržovat doporučené dávkování a také správně plnit pračku tak, aby prádla nebylo ani málo, ani moc. To vše ovlivňuje kvalitu výsledku.
Foto: Evgenyrychko, Shutterstock.com

Při praní na nízké teploty byste měli používat takové prášky a gely, které jsou pro něj přímo určenéFoto: Evgenyrychko, Shutterstock.com

Výhody praní při nízkých teplotách

  • Úspora energie a snížení emisí
  • Prodloužení životnosti oděvů
  • Ochrana životního prostředí díky nižšímu množství mikroplastů uvolňujících se z umělých vláken

Na co dát pozor

  • Správně dávkujte prací prostředek
  • Nenechávejte po vyprání prádlo dlouho v bubnu, předejdete tak zatuchnutí, množení mikroorganismů a pomačkání
  • Používejte prací prostředky určené přímo pro praní při nízkých teplotách
  • Pravidelně čistěte pračku

Moderní pračky to dokážou

K účinnosti a kvalitě praní při nízkých teplotách přispívají nejen moderní prací prostředky, ale také nové technologie praček. „Například dokážou rovnoměrně rozdělovat aviváž i prací prostředek na oblečení, což napomáhá k účinnějšímu praní i úsporám. Moderní spotřebiče mají většinou také senzory, které nasnímají prádlo v bubnu a podle jeho množství nastaví program tak, že lze ušetřit až 40 % času, vody a energie,“ vysvětluje René Kubaník ze společnosti Electrolux.

Načítám