Článek
Ceny nájmů meziročně stouply o 8 % - přesto je podle Krejčího stále výhodnější bydlet v nich než ve vlastním. „Pokud budeme srovnávat splátku hypotéky na dvoupokojový byt a nájemné na něj, je nájem asi o polovinu nižší částka. Ze subjektivního pohledu se ale stále vyplatí mít vlastní nemovitost třeba jako zajištění na stáří,“ říká.
Mezi ty, kteří nájmy shání nejčastěji, patří podle něj mladí lidé, kteří ve velkých městech hledají první bydlení, nebo rodiny s malými dětmi. „Začíná to být obvyklejší než dříve, protože dosáhnout na ty velké bývá leckdy nemožné. V novostavbách ceny atakují deset, ale klidně i čtrnáct milionů.“
Práva a povinnosti podnájemníků
Jaká práva a povinnosti se s bydlením v nájmu pojí? Nájemník musí podle Krejčího hradit drobné opravy do tisíce korun. Majitel může svůj byt kontrolovat - vždy však ohlášeně a s limitovanou frekvencí.
A jak samotný byt na bydlení připravit? Podle Krejčího je základem vybavenost kuchyňskou linkou a funkčními spotřebiči, pak už záleží na typu nájemníků. „Obecně platí, že čím je byt menší, tím víc by měl být vybavený. Menší byty hledají lidé, kteří v nájmu často bydlí poprvé, a ocení třeba gauč nebo stůl s židlemi. Větší byty hledají jiné skupiny lidí, jako jsou například rodiny - ty už mají svůj nábytek i představy a zařídí se většinou samy,“ říká.
Co zohlednit při samotném výběru nájemníka? Tomáš Krejčí radí třeba prověření v rámci dostupných registrů: „My jich máme asi patnáct - spadají tam exekuce, insolvenční rejstřík, nebo to, jestli je člověk hledaný policií. Pokud má zájemce nějaký záznam, je potřeba si dát pozor. Dále doporučuju si s tím člověkem zkrátka popovídat a zjistit, proč vůbec bydlení hledá, nebo jestli pracuje.“
V případě, že nájemník odmítá nájem platit a nechce se vystěhovat, varuje Krejčí před řešením na vlastní pěst a radí vše řešit právní cestou. „Celkové vystěhování nicméně může trvat i rok a půl nebo dva, a vymahatelnost vašich peněz je velmi malá, například pokud má váš nájemce už na krku exekuce.“
Univerzální rada pro vzájemné vztahy mezi nájemníky a majiteli bytů je podle Tomáše Krejčího nasnadě - snažit se chovat vždy férově a s těmi nejlepšími úmysly: „Tedy tak, že majitel chce poskytnout hezkou a dobře připravenou nemovitost, a nájemník ví, že musí platit a užívat byt, jako by byl jeho vlastní. Pokud do toho půjdou takhle všichni, ubyde sporů a problémů, a nájemní bydlení bude získávat stejnou hodnotu jako vlastnické,“ uzavírá odborník na trh s realitami.
S kým jsme si povídali
Jiří Krejčí z platformy Ideální nájemce popisuje současný stav realitního trhu s ohledem na nájemní bydlení. Kde zbystřit při výběru nájemníků, a co máme za povinnosti, pokud nebydlíme ve vlastním? I to prozradí v podcastu.
Shrnutí podcastu si můžete poslechnout také v audioverzi.
O penězích se (ne)mluví
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
- V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.