Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jak praví sice pohádková, ale přesto pravdivá hláška: „Statistika nuda je, má však cenné údaje.“ My dodáváme, že statistika mapující finanční situaci českých domácností není ani nuda, protože ukazuje velmi zajímavá čísla.
Jak bohaté jsou české domácnosti?
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil koncem roku dokument Finanční situace, ve kterém lze najít mnoho zajímavého. Například to, jaké čisté jmění české domácnosti mají. „Asi 88 % jsou nefinanční aktiva, tedy zejména nemovitosti, dopravní prostředky či cennosti, zbylých 12 % pak aktiva finanční,“ říká Marek Rojíček, předseda ČSÚ.
Finanční aktiva, to jsou všechny formy vkladů a spoření, cenných papírů, prostředky investované v investičních nebo kapitálových životních pojištěních a v podílových fondech, úspory v hotovosti, ale také například kryptoměny. Až 95 % domácností má své finance právě na vkladech.
Pro zjištění čistého jmění se od těchto aktiv musí odečíst případné dluhy. „Více než tři čtvrtiny českých domácností žádné dluhy nemají. Ty, které dluží, mají nejčastěji hypotéku - 11 %, ostatní pak bankovní a nebankovní půjčky, nesplacené částky na kreditních kartách, ale i dluhy příbuzných,“ uvádí Jan Brůha, ředitel odboru ekonomického výzkumu sekce měnové ČNB, která se s ČSÚ na průzkumu podílela.
Dlužíme hlavně na bydlení
Rozpočteno na všechny české domácnosti byl v roce 2021 průměrný dluh 172 600 Kč, v roce 2022 už 175 900 Kč. Pokud vezmeme jen zadlužené domácnosti, pak byl jejich dluh v roce 2021 714 300, o rok později už 827 700 Kč – nárůst je dán hlavně vyššími půjčkami na bydlení, protože nemovitosti podražily.
Čisté jmění domácnosti, tedy celkový majetek minus dluhy, se velmi zásadně liší podle toho, zda domácnost bydlí ve svém, či v podnájmu. Vlastníci domů či bytů bez hypotéky měli v roce 2022 průměrné čisté jmění 5,2 milionu, u domácnosti v pronájmu to bylo jen 665 000 Kč. Těch, kteří vlastní hlavní bydlení, bylo v roce 2022 75 %, z toho skoro 16 procent bydlelo v nemovitosti, kterou současně splácí hypotékou. Třiadvacet procent lidí vlastnilo jiný druh nemovitosti – většinou chaty, chalupy, zahrádky a podobně.
Pokud bychom se podívali na rozdíl v čistém jmění domácností s nejnižšími a nejvyššími příjmy, zjistíme, že je obrovský – pětina nejchudších domácností měla v roce 2022 průměrné čisté jmění v řádu 149 000 Kč, čisté jmění pětiny nejbohatších domácností přesahovalo v roce 2022 v průměru 10 milionů.
Pohled do peněženek českých žen
Jak jste si jistě všimli, snažíme se nedat jen na statistiky, ale představit vám reálnou situaci českých domácností a nabídnout k nim komentář odborníka se základním doporučením, jak finanční situaci vylepšit. V sérii článků zveřejňujeme naprosto konkrétní a pravdivé částky, se kterými musí rodiny vyjít. Budeme rádi, když se také zapojíte a pošlete nám své údaje – poprosíme o krátký popis vaší rodinné situace, nezapomeňte napsat i věk a přibližné bydliště (stačí okres nebo kraj). Nebojte se, anonymitu zachováme! Své příspěvky můžete posílat na mail: redakce.prozeny@firma.seznam.cz.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?