Hlavní obsah

Je ještě vůbec potřeba mít hotovost, nebo si vystačíte s kartou? Zeptali jsme se odborníků

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Když si budete u pokladny v obchodě všímat, čím lidé platí, zjistíte, že převažují platby kartou, možná i mobilem a nově třeba pomocí chytrých hodinek nebo prstenu. Hotovost, tedy bankovky a mince, vytáhne z peněženky už málokdo, většinou starší generace. Měli byste vůbec nějakou hotovost řešit a mít ji po ruce?

Článek

Jak jste zvyklí platit? Sázíte na bezhotovostní platby, takže si vystačíte s kartou, nebo jste rádi, když máte v peněžence hotovost? Je jasné, že budoucnost zřejmě spěje k tomu, že většina plateb bude právě bezhotovostních, ale každý z nás už někdy zažil situaci, kdy pro výpadek terminálu nemohl použít kartu, nebo nešel bankomat a najednou tu byl velký problém. Měli bychom i v této technické době mít doma nebo nosit s sebou hotovost?

Hrozba jménem velká tma

Prý stačí jedna velká erupce na Slunci a na naší planetě nastane velká tma a ticho. Sluneční bouře by mohla „odbourat“ elektroniku, zastavit výměnu dat v počítačových sítích, může dojít k přerušení dodávky proudu… Prostě nastane chvíle, kdy banky zavřou a vy se ke svým penězům na účtu nedostanete.

Ono ale stačí, když spadnou IT služby se systémem Windows od společnosti Microsoft podobně, jako se to stalo před několika měsíci. Zastavil se nejen provoz na letištích, ale i ve zdravotnictví, médiích a na burzách. I když jde o riziko spíš výjimečné, není nemožné a měli byste s ním počítat. Proto jsme se zeptali finančních odborníků, jak to vidí.

Měli bychom vlastnit hotovost – a pokud ano, tak v jaké výši?

Jiří Hluchý, CEO fintech startupu Frenkee:

Běžně, pro vlastní pocit klidu, bych doporučil, aby u sebe lidé měli hotovost kolem tisíce korun, která pokryje to nejdůležitější, pokud máte do banky daleko. Klienti však mají právo vybrat si své peníze z banky i během výpadků IT systémů. V případě nefunkčnosti bankomatů či internetového bankovnictví mohou využít hotovostní přepážky na pobočkách banky.

Alan Pock, spoluzakladatel a CEO Investown:

Doporučuji mít po ruce hotovost na pokrytí alespoň dvou týdnů běžných výdajů. Měla by být určena na potraviny, léky, případně pohonné hmoty a další nezbytné položky. Pro rodinu se dvěma dětmi by tyto základní potřeby měla pokrýt částka mezi 15 000 až 20 000 Kč.

Další finanční rezervu na dva týdny doporučuji mít v likvidních prostředcích, tedy takových, které lze rychle a snadno proměnit v hotovost, například prostředky na běžných účtech. Ideální je rozdělit tyto rezervy na alespoň dva různé bankovní účty, což vám poskytne další úroveň bezpečí. Pokud by totiž došlo k výpadku jedné banky nebo platebního systému, máte k dispozici záložní možnost.

Tento přístup vám pomůže zvládat neočekávané události s větším klidem a jistotou, ať už půjde o krátkodobý výpadek, nebo větší krizovou situaci.

Foto: encierro, Shutterstock.com

Pro nenadálé případy je dobré mít doma hotovost, shodují se odborníciFoto: encierro, Shutterstock.com

Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR:

Záložní hotovost v domácnosti je praktickým řešením pro situace, kdy mohou být nedostupné elektronické platební systémy – ať už kvůli výpadkům v infrastruktuře nebo dalším nečekaným událostem. Doporučené množství hotovosti se může lišit podle potřeb domácnosti, ale měli byste mít na základní výdaje (například na jídlo, pohonné hmoty nebo léky) po dobu několika dní.

I když se v bankovnictví neustále pracuje na opatřeních, která pomáhají minimalizovat dopady nečekaných výpadků, i tak doporučuji mít hotovost pro tyto případy doma, i když jak doufáme, budou takové situace ojedinělé.

Petr Jermář, hlavní analytik portálu Banky.cz:

V dnešní době již není hotovost nutná, většinu zboží a služeb platíme kartou či elektronicky online. Určitě se hodí mít doma či při sobě několik stokorun, maximálně nižší tisíce. Přechovávání vyšších částek ale může být naopak kontraproduktivní a hrozí mnoho rizik - bankovky může poškodit živelná událost (požár, voda) a jsou velkým lákadlem pro zloděje. Rozhodně doma nepřechovávejte celou výplatu či důchod. Peníze patří do banky, kde je máte uložené v naprostém bezpečí a pomocí karty a nástrojů přímého bankovnictví kdykoliv k dispozici.

Související témata:
Bezhotovostní platby
Platby
Mince
Bankovky
Bankomat
Finanční rezervy

Načítám