Článek
Máme radost, že vás zaujaly příběhy žen, které nám umožnily nahlédnout do svých rodinných financí a ukázaly, jak se jim hospodaří. Budeme rádi, když se také zapojíte a pošlete nám své údaje. Vyplňte dotazník, přidejte krátký popis rodinné situace, věk a bydliště (stačí okres nebo kraj). Vaši anonymitu samozřejmě zachováme! Své příspěvky můžete posílat na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Jsem žena v domácnosti – a jsem ráda
Jindra s manželem a třemi dětmi (13, 12 a 9 let) bydlí na malé vsi na Pardubicku, v rodinném domě, který není zatížený hypotékou. Manžel (48) pracuje v kovovýrobě a vydělává 39 tisíc čistého a ona je doma s dětmi. Její oficiální status je tedy žena v domácnosti. Díky tomu, že děti jsou mladší 15 let a nechodí do družiny, nemusí za sebe odvádět sociální ani zdravotní pojištění, takže mají k dispozici celou manželovu výplatu.
Mezi jejich hlavní výdaje patří náklady za energie a vodu v domě, což je osm tisíc. K tomu ještě vydají kolem pěti tisíc měsíčně za benzin do dvou aut, protože jedno potřebuje manžel na cesty do práce a druhé Jindra na nákupy a rozvážení dětí do škol a na kroužky (za ty vydají asi 20 tisíc ročně, tedy 2 tisíce měsíčně ve školním roce).
Od narození prvního dítěte spoří potomkům dva tisíce měsíčně na budoucí studia. Spoří i formou investování – asi 2 500 Kč měsíčně. Sjednali si také pojištění celé rodiny, které stojí 2 500 Kč, a k nákladům je nutné dále připočíst povinné ručení za auta a motorku.
Za jídlo utrácíme velmi málo
Rodina paní Jindry má u domu zahrádku a hospodářství, takže si leccos vypěstuje a také zpracuje, proto hodně ušetří za jídlo. Zásoby mají i v zimě – vyrábějí domácí marmelády, kečupy a podobně. Jsou soběstační i v mase a vajíčkách. Protože děti obědvají většinou doma a Jindra vaří, hodně ušetří i na tom. Proto ani nepočítá, kolik dá měsíčně za jídlo, ale není to podle ní moc. A když mají na něco chuť, tak si to mohou dovolit. Naspořeno mají něco mezi 100 až 150 000 Kč, což jsou peníze určené i na opravy na domě nebo stavbu garáže či třeba skleníku.
Čas věnuje dětem a vyplácí se to
Na dovolené rodina moc nejezdí, maximálně prý na pár dní v zimě na hory a v létě třeba pod stan. Rádi společně jezdí na cyklistické výlety po okolí, na vzdálenější místa vyrážejí autem. Děti mají vše, co potřebují na své vyžití i do školy: výbavu na lyžování, brusle, kolo, ale třeba i notebook.
Jindra si pochvaluje, že děti moc nesedí u počítačů a mobilů, ale jsou rády venku a pomáhají s hospodářstvím. Ve škole mají samé jedničky. A ona věří, že je to i tím, že má čas jim pomáhat s učením a věnovat se jim. I proto si myslí, že být ženou v domácnosti je dobrá věc, i když se jí prý lidé často ptají, jestli se doma nenudí a proč nevydělává. Ale pro ni je to cesta správným směrem, alespoň dokud ji děti potřebují.
DOTAZNÍK: RODINNÉ FINANCE
ŽENA V DOMÁCNOSTI JINDRA A JEJÍ RODINA
Jméno a věk: Jindra, 39 let
Rodinný stav a počet dětí: Vdaná, 3 děti
Povolání: Žena v domácnosti
Celkové rodinné příjmy měsíčně: 39 000 Kč
Náklady na bydlení: 8 000 Kč
Náklady za jídlo: To nepočítám, ale není to nějak moc.
Náklady na oblečení: Nepravidelné
Náklady na drogerii nebo jiné větší položky: Větší položky jsou za kroužky – kolem 2 tisíc měsíčně, pak 2 500 Kč do investic, 2 500 do pojištění celé rodiny, 5 tisíc za benzin + povinná ručení za dvě auta a motorku.
Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Nevybavuji si.
Úspory na horší časy: 100 až 150 tisíc Kč
Museli jsme už šetřit na dětech: Zatím ne, ale děti jsou skromné, každý měsíc pro ně spoříme 2 000 Kč na studia.
Kolik můžeme investovat do dovolené: Na dovolené moc nejezdíme, ale na výlety ano.
Moje finanční zlozvyky: Asi žádné nemám.
Moje finanční cíle nebo přání: Mít na nenadálá vydání.
Moje finanční obavy: Asi jen z toho, že by muž nemohl pracovat, snad by to pomohla řešit pojistka.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Jsem ráda, že mohu zůstat doma s dětmi a s financemi umíme zacházet uspokojivě, aby nikomu nic nechybělo.
Rodina si vede skvěle, říká odborník
A jak hospodaření rodiny vidí odborník? Vzhledem k úsporám a také investicím jsme čekali, že ji pochválí, a to se také stalo. „V tomto příběhu můžu poradit opravdu jen drobnosti. Mám radost, že se pořád najdou rodiny, které fungují se zdravými financemi a rozpočtem,“ říká Jiří Hluchý, zakladatel fintechu Frenkee.
Rodina umí i z jednoho příjmu ušetřit a současně prostřednictvím spořicích a investičních programů zajistit budoucnost pro děti. Je skvělé číst, že rodina myslí i na kvalitní zajištění zdravotních rizik prostřednictvím životního pojištění, které především u napjatějších rozpočtů může zachránit rodinnou finanční situaci. Další skvělá věc je, že z našetřených peněz rodina investuje do vlastního majetku a zhodnocuje nemovitost.
- Jediné, co bych doporučil, je pravidelná kontrola investičních produktů a jejich výkonnost, aby peníze pro rodinu a především pro děti stále dobře pracovaly. To samé bych doporučil u životního pojištění. I tam je třeba se jednou za rok nebo dva zamyslet nad tím, jestli rizika sjednaná ve smlouvě jsou pro rodinu aktuální a zda jsou pojistné částky dostačující, kdyby se něco stalo s živitelem rodiny nebo ostatními členy.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?