Článek
Jak české domácnosti vystačí s financemi? Nabízíme reálný pohled do účtů skutečných rodin – samozřejmě tak, aby byla zachována anonymita, ovšem údaje o hospodaření zůstávají nezměněny. Budeme rádi, když nám napíšete i vy, jak se vejdete do rozpočtu, kolik dáte za jídlo nebo bydlení a jestli i něco ušetříte. Můžete nám psát na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Žijí z ruky do úst
Lídě bylo před měsícem 40, bydlí mezi Kladnem a Slaným a do práce dojíždí do logistického centra, kde pracuje jako skladnice. Je dvakrát rozvedená. Má dvě děti (11 a 13) ve vlastní péči a jedno (19), které při rozvodu dostal do výhradní péče její první manžel. V současné době žije Lída s přítelem Standou (53) v družstevní bytovce 2+1. Standa má dvě děti z prvního manželství, ale žijí s matkou v Německu, takže je nevídá, jen jim posílá výživné.
Lída si vydělá kolem 20 tisíc a Standa, který pracuje jako ostraha objektu, dostává něco kolem 22 tisíc – podle počtu směn a nočních. Za bydlení zaplatí kolem 14 tisíc, největší položku tvoří záloha na elektřinu, protože jí i topí. Mezi další větší položky patří i Standova splátka exekuce, která je 5 tisíc, a 3 tisíce jako alimenty.
Stačí nemoc a nemáme skoro na jídlo
Do pravidelných položek patří i telefony a internet (1 150 Kč), povinné ručení na auto a benzin (cca 2 000 Kč) a doprava a stravné dětí ve škole (cca 1 200 Kč). Další asi 2 tisíce dá Standa za cigarety. „Zkoušel přestat, ale nebylo s ním k vydržení, tak to musíme tolerovat. Když si to spočítáte, tak na život čtyř lidí musí stačit asi 16 tisíc. A vždycky se objeví ještě něco, co je potřeba zaplatit. Nás rozhází třeba nedoplatek při vyúčtování, tři tisíce u zubaře nebo školní výlet,“ přiznává Lída.
Teď navíc řeší i propad příjmů minulý měsíc. „Chytili jsme oba od dětí v říjnu nějaký bacil a byli jsme skoro dva týdny doma s horečkami, což se samozřejmě odrazilo na výplatách, takže jsem na celý listopad měla na jídlo jen 4 tisíce. V mrazáku už nezůstalo nic a špajz je také prázdný, a to jsou za chvíli Vánoce,“ říká Lída.
Šetřit není z čeho!
Lída by moc ráda dětem dopřála bohaté Vánoce nebo třeba je vzala jen do kina nebo na výlet, ale nic z toho si nemohou dovolit. A to nejen teď po nemoci, ale dlouhodobě. „Dokud bude Standa splácet dluhy, nemáme šanci ušetřit. Snažili jsme se najít si lepší práci, ale já mám jen základní vzdělání a on sotva udělal učňák, tak si moc vyskakovat nemůžeme. Ani moji, ani jeho rodiče už nežijí, tak nemáme ani rodinné zázemí, které by třeba vypomohlo. Letos to vidím s Vánocemi špatně. Když nakoupím na cukroví a nějaké jídlo na svátky, tak budu mít sotva na pořádný stromeček,“ konstatuje.
Peníze na dárky se rozplynuly
Lída si na dárky ukládala celý rok po stovkách, aby měla právě na něco, co dětem udělá radost. Bohužel se i těch pár tisíc rozplynulo, když bylo potřeba řešit aktuální potřebu něco zaplatit. „Sáhla jsem do toho právě potom, co s výplatou zamávala nemocenská… Zatím nevím, jak to vyřešíme, ale měla bych dostat roční odměny, tak snad zbude i na dárky,“ doufá.
Zatím se s dětmi o jejich situaci nebavila, i když vědí, že na vysněné telefony nebo kolo mohou zapomenout. „Máme štěstí, že tady kolem nás jsou na tom rodiny podobně, a nevidí u nich tedy nějaké luxusní věci, po kterých by toužily. Žijeme skromně a myslím, že jsou s tím v pohodě. Máme štěstí, že nám nevyčítají, že si nemohou dopřát,“ uzavírá Lída.
FINANČNÍ DOTAZNÍK SKLADNICE LÍDY
Věk: 40
Rodinný stav a počet dětí: Rozvedená, 3 děti
Povolání: Skladnice
Celkové rodinné příjmy měsíčně: 42 000 Kč příjem + 2 tisíce alimenty
Náklady na bydlení: 14 000 Kč
Náklady za jídlo: Asi 8 000 Kč (včetně stravného pro děti)
Náklady na oblečení: Jak kdy, tak do 500 Kč
Další větší náklady: 1 200 Kč telefony a internet, cca 2 000 Kč pojistka auta a benzin, 2 000 Kč cigarety, 5 000 Kč exekuce, 3 000 Kč alimenty Standovým dětem
Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Všechno, co nutně nepotřebujeme.
Úspory na horší časy: Žádné
Museli jsme už šetřit na dětech: Ano, bohužel i na výletech a nějaké zábavě
Kolik můžeme investovat do dovolené: Nic
Moje finanční zlozvyky: Nevím o ničem.
Moje finanční cíle nebo přání: Abych měla na vše, co je potřeba, a nemusela pořád počítat.
Moje finanční obavy: Z nemoci – vyzkoušeli jsme si to nedávno a je to velký problém.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Mizerná
Co Lídě radí expert?
Příběh paní Lídy je, jak uznává David Hercig, finanční expert a ředitel investičního fondu Indexit, bohužel neveselou realitou mnoha českých rodin. „Není jednoduché vyjít s penězi, když se na vás valí jedna překážka za druhou. Přesto věřím, že i v této situaci existují cesty, jak najít světlo na konci tunelu,“ komentuje a nabízí možná řešení v podobě konkrétních rad a tipů.
- Základem je podle Davida Herciga mít přehled. „Zkuste si sestavit jednoduchý měsíční rozpočet, kde si rozdělíte výdaje na nezbytné věci, jako je nájem, energie a strava, a ty, které lze omezit nebo odložit,“ radí s tím, že podobná jednoduchá tabulka s rozepsanými příjmy a výdaji pomůže odhalit, kde peníze nejvíce „tečou“. Na straně výdajů pak pro úsporu radí zaměřit se na možnosti snížení nákladů na elektřinu a topení. „Energie je teď drahá, ale možná i pro paní Lídu existují způsoby, jak ušetřit, které nejsou nijak zvlášť nákladné, jako třeba možnost lépe utěsnit okna, investovat do úspornějších žárovek nebo konzultovat možnosti s družstvem.“
- Zapojení nejen družstva, ale i komunity by mohlo pomoci se ze současné situace posunout k lepšímu. „Doporučil bych Lídě hledat podporu v okolí, třeba v rámci komunitních akcí nebo aktivit,“ vysvětluje David Hercig. Paní Lída by se neměla bát ani stydět obrátit se s žádostí o pomocnou ruku na charitativní organizace, obecní úřad či sociální služby. „Mnohé nabízejí potravinovou či oděvní pomoc nebo příspěvky dětem na školní potřeby. Nejste v tom sama a pomoc existuje.“
- Možná by to chtělo vyhledat pomoc i ohledně exekuce přítele Standy. „Určitě bych zvážil kontaktování poradce pro dluhové problémy, který by vám mohl pomoci najít efektivnější způsob splácení. Exekuce je velká zátěž, ale i zde existuje řešení, jak dostát svým závazkům a přitom zmírnit jejich dopady,“ dodává Hercig.
- Co se zvýšení příjmů týče, doporučil by poohlížet se po možnostech dalšího přivýdělku, třeba občasný úklid, pomoc v domácnostech nebo různé sezonní brigády. Každá koruna navíc pomůže.
- Lídě by se vyplatilo porozhlédnout se po možnosti bezplatných kurzů nebo rekvalifikace, a zvýšit tak svou hodnotu na trhu práce. Bylo by také dobré aktivněji hledat možnosti, které by vám pomohly najít lepší zaměstnání.
- U zbytných výdajů by rozhodně omezil spotřebu cigaret. „Dva tisíce měsíčně jsou bohužel v Lídině situaci luxus, který si nemůže dovolit. Možná to na první pohled nevidí, ale celkově dá za cigarety dvacet čtyři tisíc korun. Taková částka by přitom mohla být základem rodinného nouzového fondu,“ upozorňuje odborník.
- Důležitá je podle Davida Herciga upřímná a otevřená komunikace s dětmi. „Pro nikoho není tato debata příjemná, ale větší chyba je se jí vyhýbat. Děti mohou překvapit tím, že pochopí mnohem víc, než si myslíme. Vánoce nemusí být o drahých dárcích, ale o společných chvílích. Radost může udělat i společné tvoření nebo návštěva venkovního veřejného kluziště, které bývá často zadarmo včetně zapůjčení bruslí.“
- Každou, byť sebemenší úsporu, by se Lída měla naučit brát jako svůj úspěch. Každá uspořená stokoruna je sice malý, ale významný krok k vyšší finanční stabilitě. „I když je to teď těžké, zkuste každý měsíc odložit alespoň symbolickou částku – třeba padesát korun, postupně můžete dávat více. Časem se to nasčítá a vytvoří polštář pro neočekávané výdaje.“
- Závěrem David Hercig Lídě vzkazuje, že rozhodně není hanba přiznat si těžkosti, naopak jde o první krok k tomu, se z nich dostat: „Skutečná síla je hledat řešení, i když to teď vypadá těžko. Hlavně ale udělejte onen první krok, ať už je to sestavení rozpočtu, komunikace s přítelem Standou, nebo zapojení dětí do plánování. Vaše situace může být inspirací pro mnoho dalších, kteří si uvědomí, že cesta z problémů existuje.“
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?