Článek
Jak české domácnosti vystačí s financemi? Nabízíme reálný pohled do účtů skutečných rodin – samozřejmě tak, aby byla zachována anonymita, údaje o hospodaření zůstávají nezměněny. Budeme rádi, když nám napíšete i vy, jak se vejdete do rozpočtu, kolik dáte za jídlo nebo bydlení a jestli i něco ušetříte. Můžete nám psát na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Bývalý manžel čeká na moji chybu
Marie (39) bydlí v pronajatém bytě 2+1 v bytovce na vesnici ve Středočeském kraji a pracuje v sousední vsi v hospodě jako servírka. Po náročném a nepříjemném rozvodu, kdy s manželem vyloženě bojovali o dcery (11 a 13 let), mají soudem určenou střídavou péči a napjaté vztahy. Dcery jsou u otce týden, pak 14 dní s matkou a rodiče se dělí i o prázdniny a například Vánoce.
„Je to dva roky od rozvodu a exmanžel stále čeká na moji sebemenší chybu a vyhrožuje, že požádá, aby byly holky pořád u něj. Vadí mu, že jako servírka bývám často pryč do noci a holky jsou pak doma samy. A to, i když bydlíme hned vedle mojí maminky, která na ně dohlíží a čeká, než se vrátím domů z práce a vystřídám ji,“ vypráví Marie.
Snažila se najít si jinou práci, ale v okolí moc možností není a také jde o výši výplaty. Potřebuje alespoň třicet tisíc, což by dostala jen při směnném provozu, ale na noční směny nechce – dcery by pak byly doma samy celou noc.
Své spory s bývalým manželem nechce příliš rozebírat, ale dotýkají se i financí. Pokud chce, aby přispěl na větší výdaje, třeba školní pobyty nebo sportovní soustředění, musí Marie vždy obhajovat každou korunu, takže to mnohdy raději táhne ze svého. „Bez řečí holkám kupuje jen vše, co se týká lyžování, protože sám lyžuje velmi rád, tak chce, aby je to také bavilo. To je klidně vezme i do Alp a peněz mu líto není,“ popisuje Marie.
Bez příspěvku od sestry by to bylo těžší
Marie si vydělá měsíčně kolem 33 000 Kč a počítá se do toho i spropitné. Od manžela dostává 3 800 Kč jako alimenty a 6 000 Kč jí posílá sestra. Jejich rodiče chtěli přepsat chalupu na Marii a její sestru, ale Marie uznala, že by se o ni nemohla starat, a tak chalupu postoupila sestře celou s tím, že ji postupně vyplatí. Celkově by měla sestra zaplatit 1 300 000 Kč, zatím poslala kolem 200 000 korun. „I když jsem si myslela, že budu dávat tyhle peníze stranou pro holky, jsem za ně ráda. Bez nich bych to asi při dnešní drahotě neutáhla,“ konstatuje.
Holky nemají velké nároky
Dcery jsou ve věku, kdy se chtějí líbit a parádit, ovšem Marie oceňuje, že nejsou náročné. „Sice pokukují po tom, co vidí u kamarádek, ale vědí, jak na tom jsme a co si mohu dovolit. Od táty, který je na tom výrazně lépe, dostávají kapesné, občas jim koupí něco na sebe a dal jim i moderní drahé telefony – a to jim stačí. Jediné, co si musely odepřít, jsou návštěvy kina v nedalekém městě a chození do fast foodů s kamarády. To jde tak jednou za měsíc, víckrát ne,“ vysvětluje Marie.
Potřebuji rezervu pro případ nouze
Marii nejvíc trápí, že nemá dost našetřeno pro případ, že by onemocněla a zcela vypadl její příjem. Zažila to asi před půlrokem, kdy si při zvedání těžké bedny zablokovala záda a za pár dní se nemohla pro bolest zad ani hnout. Dva týdny neschopenky udělaly v hospodaření rodiny velkou díru, kterou „lepila“ několik měsíců. Proto by potřebovala najít nějaké možnosti, jak ušetřit a dávat si peníze stranou. „V dnešní době to je ale těžké, když nákup na víkend jen málokdy pořídím pod tisícovku, a to nejsme náročné a vařím i levná jídla. Hodně nás stojí byt, loni nám majitel zvedl nájem o dva tisíce a i zálohy na energie jsou vyšší, s tím také moc nenadělám,“ říká Marie a dodává: „Nestěžuji si, ale žijeme od výplaty k výplatě a na nějaké užívání to opravdu není.“
FINANČNÍ DOTAZNÍK ROZVEDENÉ SERVÍRKY MARIE
Věk: 39
Rodinný stav a počet dětí: Rozvedená, 2 dcery
Povolání: Servírka
Celkové příjmy měsíčně: 33 000 Kč + alimenty 3 800 Kč + 6 000 Kč splátka od sestry
Náklady na bydlení: Nájem 19 000 Kč i se zálohami
Náklady za jídlo: Kolem 7 000 Kč doma, dcery ve škole asi 1 500 Kč dohromady
Náklady na oblečení: Nárazově, maximálně 2 000 Kč
Větší položky: Auto (povinné ručení a nafta) do 3 000 Kč, telefony, internet, televize 2 100 Kč, drogerie kolem 1 200 Kč, životní pojistka 1 300 Kč, spoření pro dcery 1 000 Kč (pro obě), kroužky a zábava holkám kolem 1 800 Kč
Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Kino, restaurace, přestala jsem kouřit, oželela jsem umělé nehty a barvím si vlasy sama doma
Úspory na horší časy: Mám spořicí účet, kam posílám podle možností, je to na nenadálé výlohy, k dnešku tam je 38 000 Kč.
Musela jsem už šetřit na dětech: Ano
Kolik můžeme investovat do dovolené: Dcery jezdí k moři s tatínkem, já jsem na chalupě u sestry.
Moje finanční zlozvyky: Občas neodolám slevám a kupuji si víc bot, než bych potřebovala. Starší dcera už má stejně velkou nohu, tak se pak podělíme.
Moje finanční cíle nebo přání: Mít víc našetřeno, abychom mohly s dcerami k moři, a také, abych měla rezervu pro případ, že onemocním.
Moje finanční obavy: Bojím se, že když budu nemocná nebo přijdu o práci, tak jsme v háji. Bojím se také dalšího zdražování.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Nemáme na víc zábavy, je to všechno spíš o přežití a jen občas o radosti.
Marie to nemá lehké a je vidět, že se snaží
„Marie čelí nelehké životní situaci, přesto si zaslouží pochvalu za svůj přístup k financím a snahu zajistit rodinu. I přes omezené možnosti má přehled o svých příjmech a výdajích, pravidelně spoří a snaží se myslet na budoucnost. To vše je skvělý základ pro další kroky, které jí mohou pomoci zlepšit finanční situaci a zvýšit pocit jistoty,“ konstatuje Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintechu Frenkee, a má pro ni pár doporučení:
- Marie má na spořicím účtu 38 000 Kč, což je dobrý začátek, ale ideální by bylo mít finanční rezervu na tři měsíce běžných výdajů. Pokud je nyní těžké odkládat větší částky, může začít s malým, ale pravidelným spořením, například 500 až 1 000 Kč měsíčně. I taková částka se časem nasčítá. Pomoci může například využití aplikací, které zaokrouhlují platby kartou a ukládají drobné částky na spoření.
- Další prostor pro úspory se skrývá v optimalizaci stávajících nákladů. U energií, telekomunikačních služeb nebo pojištění je vhodné pravidelně porovnávat nabídky na trhu a případně změnit poskytovatele. Například na internetu lze snadno najít srovnávače, které ukážou, zda by jiné řešení nepřineslo úsporu. Podobně by Marie mohla zvážit revizi své životní pojistky – možná by se našlo výhodnější nastavení, které by přineslo více krytí za stejnou cenu.
- Vzhledem k omezeným možnostem příjmu by Marie mohla do budoucna zvážit i profesní rekvalifikaci, například pomocí projektu Jsem v kurzu. Úřad práce ve spolupráci s MPSV poskytuje až 50 000 Kč na rekvalifikační kurzy z různých odvětví. Marie by si tak časem mohla najít práci, v níž by dosáhla na vyšší příjem a zároveň s méně časově náročnými směnami, které má teď v restauraci.
- Je pochopitelné, že strach z nemoci nebo ztráty práce je stresující. Kromě navyšování rezerv by bylo vhodné zvážit i pojištění, které kryje výpadek příjmu v případě zdravotních problémů. Sice by to znamenalo mírné navýšení měsíčních nákladů, ale přineslo by klid pro nenadálé situace.
- Marie si zaslouží uznání za to, jak vše zvládá, a věřím, že drobnými úpravami v hospodaření se jí podaří vytvořit větší rezervu a jistotu pro budoucnost. Nejde jen o šetření, ale také o hledání příležitostí, které jí umožní lépe si užít čas s dcerami a zároveň se nebát, co přinese zítřek.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?