Hlavní obsah

Asistentka Radana: Až se vyhrabeme z dluhů, zřejmě se zblázním radostí!

Foto: Inside Creative House, Shutterstock.com

Foto: Inside Creative House, Shutterstock.com

Jak hospodaří české rodiny s tím, co si každý měsíc vydělají? Některé jsou na tom skvěle, zato jiné obracejí každou korunu a spíš přežívají, než aby si života i trochu užily. Tentokrát nás do své peněženky nechala nahlédnout asistentka v domově důchodců Radana.

Článek

Nabídli jsme vám pohled na rodinné finance těch, kdo se mají opravdu dobře, ale i těch, kteří musejí šetřit na každém kroku a stejně nevyžijí. Podívali jsme se do peněženek samoživitelek, velkých rodin, důchodců, nezaměstnaných i podnikatelů. Chcete přidat i vy svůj finanční příběh? Budeme rádi, když k tomu využijete e-mail redakce@firma.seznam.cz. Dnes vám představíme Radanu, která se dostala do finančních potíží kvůli několika chybným rozhodnutím.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Půjčka kvůli půjčce? Byla jsem hloupá

I když pracujete a snažíte se šetřit, můžete se dostat do problémů, o kterých nám napsala Radana. Ta žije se svým mužem v malém městě ve středních Čechách. Ona pracuje v místním domově důchodců jako asistentka klientů a její muž hlídá objekt jedné firmy, a má tedy směny i v noci a o víkendech. Mají dva dospělé syny a šestnáctiletou dceru, která s nimi žije v pronajatém panelákovém 2+1. Radana si měsíčně vydělá kolem 18 tisíc Kč a manžel Ivoš nosí domů asi 26 tisíc Kč, ale to jen proto, že si často bere i víkendové a noční služby.

Nájem i s poplatky a energiemi vyjde na 13 800 Kč, takže to vypadá, že by mohli v pohodě vyjít. Má to ale háček. „Zadlužili jsme se a splácíme to. Začalo to nevinnou půjčkou na novou pračku, která se rozbila asi měsíc poté, co manžel havaroval v autě, a oprava stála víc, než jsme měli naspořeno. Půjčili jsme si na ni jen dvanáct tisíc, ale manžel byl v tu dobu ještě na neschopence po bouračce a najednou jsme neměli na splátky. No tak jsem si vzala půjčku já, aby bylo na ty splátky… Nemusíte mi říkat, že jsem byla hloupá, teď už to vím také, ale přišlo mi to tehdy jako dobré řešení a ten pán, co půjčku nabízel, nás ujišťoval, že nastaví nižší splátky a bude to v pohodě. Ale nebylo…,“ říká Radana.

Pomohla konsolidace půjček

Do dvou let měli pět půjček a měli co dělat, aby je poplatili. Naštěstí Radaně kolegyně v práci poradila, že by mohli všechny sloučit a splácet jen jednu částku, navíc takovou, aby to pro ně nebylo každý měsíc likvidační. „Ulevilo se mi, když jsme v bance vše sloučili, říká se tomu konsolidace a dost mi to ulehčilo život. I když teď splácíme 8 200 Kč měsíčně, což je pro nás dost, stejně je to lepší než hlídat pět termínů. Kolikrát jsem něco přehlédla a neposlala včas, takže pak přišlo penále,“ říká a přidává výčet ostatních pravidelných výdajů.

Za jídlo utratí do 8 tisíc, za auto a benzin do tří. Dcera dostává 1 000 Kč kapesné a asi 2 500 Kč dají za mobily a internet. Musejí si dávat na stranu dva tisíce na případné nedoplatky za energie a vodu. Za drogerii a další nezbytné položky dají kolem 1 500 Kč. Dcera sice není náročná, ale oblečení a kosmetika vyjdou někdy do tisícovky – podle toho, co zrovna potřebuje. V loňském roce si začali oba manželé posílat tisíc korun na důchod. Když náhodou něco zbyde, posílají to na spořicí účet, kde je asi 35 000 Kč jako jistota pro případ nouze.

Jak šetříme? Na všem!

A jak se snaží ušetřit? Na dovolené byli jako rodina naposledy před pár lety týden v penzionu na Šumavě, ale jinak jezdí maximálně na výlety po republice. Radana podle své zkušenosti ušetří, když vaří na dva dny dopředu, a manžel si tak nosí jídlo do práce s sebou, protože jinak si kupoval jen drahé bagety v automatu, který ve firmě mají. Budovy jsou totiž mimo zástavbu a nejde si dojít do obchodu.

Potraviny kupují hlavně v akci a levné suroviny pak zamrazí i na další vaření. Maso nemají každý den, máslo nahradili margarínem a ušetřili si na horkovzdušnou fritézu, čímž šetří za drahý olej. „Ptáte se na kadeřníka a nějaké radosti pro mě? Jednou za tři měsíce se dojdu nechat ostříhat, barvu si dělám doma a na kosmetiku nebo tak nechodím, to je moc drahé. Používáme šminky a šampony z drogerie, moje největší investice byla do nových brýlí, kdy jsem si dovolila obroučky o tři tisíce dražší, aby mi slušely,“ uzavírá Radana a dodává, že až půjčku zaplatí, začne šetřit na dovolenou u moře, po které už léta touží.

FINANČNÍ DOTAZNÍK ASISTENTKY RADANY

Jméno a věk: Radana, 49 let

Rodinný stav a počet dětí: Vdaná, 3 děti

Povolání: Asistentka klientů domova důchodců

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 44 000 Kč

Náklady na jídlo: Asi 14 000 Kč

Náklady na bydlení za měsíc: 13 800 Kč nájem a energie, 8 200 Kč splátka půjčky

Ostatní větší investice: Telefon a internet 2 500 Kč, životní a důchodové pojištění 2 000 Kč, doprava a auto 3 000 Kč, drogerie a domácnost do 1 500 Kč, kapesné dceři 1 000 Kč

Kultura, sport, ostatní koníčky: Nárazově a velmi výjimečně do 500 Kč

Náklady na oblečení: Asi 1 000 Kč

Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Vysněnou dovolenou u moře, restaurace a návštěvy bazénu

Úspory na horší časy: Asi 35 000 Kč pro případ nemoci nebo nenadálých výdajů

Kolik investujeme ročně do dovolené včetně prodloužených víkendů: Jezdíme jen po republice a ročně tak do 10 000 Kč.

Moje finanční zlozvyky: Nemám asi žádné, jsem velmi opatrná na všechny výdaje, snad občas si koupím knížku, ale většinou chodím do knihovny.

Jak hodnotím finanční situaci rodiny: Není to nic moc, ale až splatíme dluhy, budu šťastná.

Zkušenost pomohla lépe hospodařit

„Radana a její manžel si prošli náročnou finanční situací, která je ale naučila lépe hospodařit. Přestože se potýkají se splácením dluhů, už nyní podnikli kroky, které jim umožňují udržet přehled nad výdaji a krůček po krůčku situaci zlepšovat. Chci pochválit Radanu za konsolidaci půjček do jedné splátky, což rodině snížilo chaos ve financích a zamezilo dalšímu růstu dluhu,“ říká Lukáš Vršecký, CEO mobilní aplikace Patron GO, a má pro rodinu další doporučení:

  • Aby rodina zvládla své hospodaření ještě efektivněji a dokázala v budoucnu naspořit peníze například na vysněnou dovolenou u moře, mohla by zvážit optimalizaci výdajů. Prvním krokem je porovnat nabídky dodavatelů energií a telekomunikačních služeb, protože změnou dodavatele lze ušetřit i stovky korun měsíčně. V tomto mohou pomoci i některé aplikace. Také stojí za to, zavolat stávajícímu poskytovateli telekomunikačních služeb a doptat se na výhodnější podmínky: mnohdy na takových službách přeplácíme a ani o tom nevíme.
  • Je vidět, že Radana už takto šetří na výdajích za potraviny a domácnost. Pokud bude při nákupech využívat cashback programy, které nabízejí některé banky přímo v bankovní aplikaci, může měsíčně ušetřit další peníze a dopřát si občas potraviny, které by si normálně nekoupila. V některých řetězcích může také využít dceřinu studentskou slevu.
  • Pokud jde o oblečení, nákupy v second handech nebo na platformách jako Vinted by mohly snížit náklady, aniž by musela dělat kompromisy v kvalitě. Stejně tak na nich může oblečení i prodávat, a vydělat tak nějakou korunu navíc.
  • V Radanině případě by bylo efektivnější zaměřit se na navýšení příjmů. Přivýdělek by mohl být právě tím krokem, který by pomohl ke zlepšení finanční situace. Radana nebo její manžel by mohli zvážit drobnou brigádu nebo zpeněžení svých schopností a zájmů, například se věnovat hlídání dětí, drobným domácím opravám nebo výrobě ručně dělaných produktů.
  • Kdyby ji nebo jejího manžela zajímaly i jiné obory, než ve kterých pracují, mohl by se jeden z nich přihlásit na některý z rekvalifikačních kurzů. Otevřely by se jim nové pracovní možnosti, a to s finanční podporou úřadu práce.
  • Radana zmiňuje, že do volného času nebo odpočinku nemůže tolik investovat, a tak bych jí poradil poohlédnout se po možnostech, jak na kultuře ušetřit, například sledovat, kde jsou vstupy na akce či památky zdarma (tady je pár tipů). Jestli s rodinou rádi sportují, existuje spousta aktivit, jež nestojí nic, ale také mohou využít příspěvek VZP na pohybové aktivity, který pojišťovna nabízí jako odměnu za preventivní prohlídku u lékaře.
  • Radana s rodinou už nyní ukazuje, že i v obtížné situaci lze najít cestu k lepšímu životu. Navíc jsou řádně pojištění, což je třeba pochválit. Pokud se jim podaří pokračovat ve zvoleném směru a krok za krokem zlepšovat svou finanční situaci, bude jejich vysněná dovolená u moře určitě na dosah. Důležité je neztrácet motivaci, hledat příležitosti k úsporám i drobným radostem a věřit, že úsilí přinese kýžené výsledky.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám