Hlavní obsah

Podnikatelka Evženie: Začínali jsme od nuly, teď pracujeme jen část roku a pak cestujeme

Foto: Proxima Studio, Shutterstock.com

Foto: Proxima Studio, Shutterstock.com

Každý týden vás seznamujeme s hospodařením jedné české rodiny a většinou to není veselé čtení. Případů, kdy lidé musejí vyžít s pár tisícovkami, je bohužel podstatně víc než těch, kdy jsou na tom dobře a neváhají nám napsat. Jsme tedy rádi i za Evženii: Říká, že se mají výborně!

Článek

Jak české domácnosti vystačí s financemi? Nabízíme reálný pohled do účtů skutečných rodin – samozřejmě tak, aby byla zachována jejich anonymita, zato údaje o hospodaření zůstávají nezměněny. Budeme rádi, když se nám svěříte i vy, jak se vejdete do rozpočtu, kolik dáte za jídlo nebo bydlení a jestli i něco ušetříte. Můžete nám psát na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz.

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Začínali jsme od nuly

Jak Evženie napsala, dobře ví, že asi zvedne mnoho lidí ze židle tím, jak žijí a s kolika penězi hospodaří: „S manželem podnikáme, každý máme svou firmičku. Pracujeme sezonně od března do listopadu, téměř denně. Od listopadu do března máme volno a cestujeme.“

Rodina Evženie (46), kterou tvoří ona, manžel a dvě děti (18 a 21 let), bydlí ve starším zrekonstruovaném domě. „Když jsme ho kupovali, měli jsme na něj našetřeno. Ale už nezbylo na nutné opravy, proto jsme si brali úvěr. Mohli bychom ho splatit, ale nechceme přijít o bonus za vzorné splácení. Raději tak do domu investujeme – před dvěma lety jsme si nechali instalovat tepelné čerpadlo, před rokem fotovoltaiku. S fotovoltaikou se nyní učíme pracovat, rovněž hledáme dodavatele elektrické energie. Nejvíce se nám zamlouvá spot. Přebytky ze solárů máme takřka nulové, snažíme se vyrobenou elektřinu spotřebovat. Díky tepelnému čerpadlu máme po dvacet hodin denně nízký tarif,“ vypráví Evženie a dokazuje, že i bohatá rodina myslí na to, aby zbytečně neutrácela.

Máme příjmy, ale neutrácíme bezhlavě

Protože s manželem podnikají, potřebují nejen vlastní, ale i firemní automobily, takže dohromady mají čtyři. V přehledu výdajů rodiny však Evženie započetla jen dva, které používají pro osobní potřebu. „Přestože máme vysoké příjmy, snažíme se nekupovat zbytečnosti, raději si dopřejeme luxusnější suroviny, ze kterých vaříme. Restaurace navštěvujeme pouze o dovolených, kde nešetříme a užíváme si,“ říká a přiznává, že krotit se nemusí ani při používání luxusní kosmetiky. Neřeší, že dá pět i deset tisíc za krémy, jednou za měsíc chodí ke kadeřníkovi a platí kolem tří tisíc, jednou za měsíc k nim dochází paní dělat pedikúru za 1 500 Kč.

„Oblečení a obuv kupujeme velmi málo, spíše v zahraničí. V Česku podporujeme české firmy. A nakupujeme jen pro sebe s manželem – děti už si oblečení a obuv pořizují samy, chodí na brigády při studiu,“ vysvětluje Evženie a dodává: „Vím, že se máme výborně, a zveřejněním příjmů a výdajů nazdvihnu spoustu lidí ze židle, ale na všechno jsme si poctivě vydělali. Věnujeme práci opravdu hodně času a úsilí, tak se nemáme proč omlouvat. Začínali jsme od nuly.“

FINANČNÍ DOTAZNÍK PODNIKATELKY EVŽENIE

Jméno: Evženie, 46 let,

Stav: Vdaná, dvě děti (18 a 21 let)

Povolání: OSVČ

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 180 000 Kč, pasivní příjem 3 000 Kč z pronájmu bytu 2+1. Na dožití tam bydlí pár důchodového věku, který se nám vzorně stará o zahradu.

Náklady na bydlení: 14 000 Kč spotřebitelský úvěr, elektřina 8 000 Kč, voda 2 000 Kč

Ostatní výdaje: 6 000 telefon (telefonní karty + SIM karta k otevírání brány + SIM karty k alarmu), pohonné hmoty 2 000 Kč, drogerie 0 až 20 000 Kč, pojištění 4 000 Kč, kočičí krmivo 3 000 Kč

Náklady na jídlo: 20 000 Kč

Náklady na oblečení: 0 až 50 000 Kč

Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Nic.

Úspory na horší časy: 5 000 000 Kč, byt, který pronajímáme; podnikatelské prostory, které prozatím neprojímáme (tam by mohl být příjem cca 20 000 Kč měsíčně); máme po celé republice několik pozemků, které jsme výhodně koupili v aukcích, zatím s nimi nic neděláme, dají se prodat či pronajmout; vlastníme 3 garáže kousek od bytové zástavby, také je můžeme pronajmout (jednu asi za 5 000 Kč měsíčně), zatím tak nečiníme.

Kolik dáme ročně do dovolené: Asi 500 000 Kč, jezdíme na prodloužené víkendy vícekrát do roka.

Moje finanční zlozvyky: Není to zlozvyk, ale měsíčně dáváme 10 000 Kč jednomu kočičímu útulku.

Moje finanční cíle nebo přání: Udržet si mírný luxusní standard.

Moje finanční obavy: Že se ocitneme bez příjmů.

Jak hodnotím celkovou finanční situaci rodiny: Výborně.

Expert chválí rezervu, víc by investoval

Evženie se může podle názoru finančního experta a ředitele investičního fondu Indexit Davida Herciga pochlubit velmi solidními úsporami na „horší časy“. Doporučil by ale část vhodně investovat tak, aby dlouhodobě porážela inflaci. „Třeba část vložit do investičního portfolia. Je dobré zaměřit se na konzervativní, ale růstové možnosti, které udrží hodnotu úspor. Důležité je vytvořit rezervy v likvidnější formě, které jsou snadno dostupné v případě nouze,“ radí odborník a má i pár dalších doporučení:

  • Zaměřil bych se na optimalizaci pasivních příjmů z nemovitostí, zejména podnikatelských prostor a garáží. Při současném trhu a zvýšené poptávce po prostorech na skladování či podnikání by mohly zajistit stabilní pasivní příjem, což je obzvlášť důležité v době, kdy Evženie pracuje sezonně. Zvýšením pasivních příjmů může zároveň zvýšit svoji finanční stabilitu a snížit závislost na sezonní práci.
  • Díky svým příjmům a životnímu stylu si Evženie dopřává luxusní výdaje na kosmetiku, služby a potraviny. Pokud si tyto výdaje může dovolit, není důvod se za ně omlouvat, ale doporučil bych udržet si určitou míru opatrnosti a klást si otázku, zda tyto výdaje přinášejí skutečnou hodnotu, nebo pouze krátkodobé potěšení. Jestli by za stejné peníze nebylo něco, co zlepší dlouhodobou kvalitu života, například vzdělávací nebo zážitkové investice.
  • Evženie se nebojí přiznat, že chce žít v luxusu, avšak je důležité, aby se tento standard nestal břemenem. Z dlouhodobého hlediska je zásadní, aby byly výdaje v rovnováze s příjmy, zejména s těmi pasivními. Když člověk zažije luxus, někdy je těžké se vrátit zpět. Je dobré být připraven i na scénář, kdy sezonní práce nebude tak lukrativní. Diverzifikace příjmů, například zmíněnými pronájmy, může zajistit větší klid.
  • Bylo by vhodné zaměřit se na investování do osobního růstu. Například investice do vzdělávacích kurzů, podnikatelských seminářů, nebo dokonce mentoringu by mohly vést k dalším inovacím v podnikání. Tím mohou zvýšit nejen své příjmy, ale i uspokojení z práce.
  • Krásnou součástí finanční stability je možnost nezištně se dělit i s ostatními a dávat peníze tam, kde se jich nedostává, příkladem budiž i podpora kočičího útulku. Může zvážit i to, zda by nechtěla vytvořit nějaký malý fond nebo sdružení, které by pomáhalo trvaleji. Tím by mohla svým dárcovstvím zvýšit dopad na komunity a přinést větší smysl svému majetku.
  • V neposlední řadě by bylo vhodné zaměřit se i na finanční zabezpečení dětí – to, že si už nyní pořizují oblečení samy, ukazuje na jejich samostatnost. Doporučuji pokračovat v podpoře této nezávislosti a zároveň je učit, jak dlouhodobě spravovat finance, například pomocí menšího investičního portfolia. Mohou se například naučit, jak pravidelně investovat část svých příjmů z brigád. Tím si osvojí základní investiční návyky, které jim budou v budoucnu ku prospěchu.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám