Hlavní obsah

Finanční dotazník policistky Moniky. Jak vyjde s výplatou svobodná žena, kterou živí stát

Foto: Jantanee Runpranomkorn, Shutterstock.com

Foto: Jantanee Runpranomkorn, Shutterstock.com

Jsou profese, které jsou velmi náročné, potřebné, ale ne vždy tak placené, jak by asi bylo třeba. Mezi ně patří rozhodně i policisté, o jejichž platech se také hodně mluvilo. Kolik bere a jak s platem vyjde mladá policistka?

Článek

Policistka Monika sleduje příběhy ostatních žen a rodin, které jsme zatím zveřejnili, a rozhodla se představit i své hospodaření. Jak sama říká, zatím s platem vychází relativně dobře, ale podobně jako mladá lékařka, bojí se spíš výhledů do budoucnosti, až si pořídí rodinu.

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Už musím šetřit, ale zatím to jde

Monice je 31 let a je policistkou s hodností podpraporčíka. Bydlí ve Středočeském kraji, zatím je svobodná a žije sama v pronajatém bytě. Její čistý měsíční příjem je 32 000 Kč. Největším výdajem je bydlení, za které utratí 16 tisíc, a také jídlo, které ji vyjde asi na 7 tisíc měsíčně.

Vzhledem k tomu, že v práci chodí v uniformě, neutratí za oblečení moc, v průměru to je do dvou tisíc měsíčně. Asi čtyři tisíce dá za drogerii a další větší položky, do kterých počítá i náklady na potřebnou rehabilitaci a léky.

Protože se snaží i něco ušetřit, už nechodí na kosmetiku ani na nehty a oželela i pravidelnou úpravu řas a obočí. Ani do dovolené nebo volného času moc peněz investovat nemůže, aktuálně by mohla dát tak tři tisíce.

Mezi své finanční prohřešky počítá to, že si občas dojde na dobré jídlo a má slabost pro značkové sportovní boty, takže za ně pak utratí i víc, než chtěla.

Monika se snaží odkládat si dva tisíce měsíčně na horší časy a jejím snem je si našetřit na vlastní bydlení, nebo jednou mít na to, aby si mohla dovolit vzít si hypotéku, což je v téhle chvíli nemyslitelné. K jejímu finančnímu klidu nepřispívá ani to, že u policie došlo ke snížení některých příspěvků a změnám v příspěvcích na stravu, takže se její situace po všech diskusích o potřebnosti její profese spíš zhoršila. Proto si zatím nedovede představit, jak by z tohoto platu šlo například uživit rodinu nebo dítě.

DOTAZNÍK: FINANČNÍ SITUACE

POLICISTKA MONIKA

Jméno a věk: Monika, 31

Rodinný stav a počet dětí: Svobodná, bezdětná

Povolání: Policistka

Celkové rodinné příjmy měsíčně: 32 000 Kč

Náklady na bydlení: 16 000 Kč

Náklady za jídlo: 7 000 Kč

Náklady na oblečení: 2 000 Kč

Náklady na drogerii nebo jiné větší položky: 4 000 Kč (včetně rehabilitace a lékařů)

Co jsme museli oželet nebo je na nás drahé: Kosmetika (gelové nehty, úpravy obočí/řas/vlasů)

Úspory na horší časy: odkládám 2 000 Kč

Kolik můžeme investovat do dovolené: 3 000 Kč

Moje finanční zlozvyky: Dražší jídlo a sportovní boty

Moje finanční cíle nebo přání: Dovolit si platit hypotéku či vlastní byt.

Moje finanční obavy: Nejen strach ze zdražování, hlavně dalšího krácení platu

Jak hodnotím celkovou finanční situaci: Jakožto svobodná a bezdětná považuji tyto peníze za přiměřené pro vyžití. Nedokážu si ale představit, že bych z případné mateřské nebo platu měla ještě živit dítě a finančně tak vyjít.

Pár rad od odborníka

„Monika si zvolila náročnou a záslužnou profesi i navzdory tomu, že platové podmínky často nedosahují úrovně, která by odpovídala vytížení a důležitosti této práce. Nutno podotknout, že na dnešním pracovním trhu existují kariérní možnosti, které by Monice nabízely lepší finanční podmínky. Uvědomuji si ale samotnou důležitost této profese, a proto bych Monice navrhl spíše zvážení možnosti přivýdělku, který by nebyl tolik fyzicky náročný a mohla by jej vykonávat například z pohodlí domova,“ říká Jiří Hluchý, zakladatel fintechu Frenkee. Peníze získané navíc by mohla Monika investovat do své budoucnosti nebo přímo do sebe, například v podobě již zmíněné kosmetiky, kterou si musela odepřít. Co dalšího může ve svém hospodaření zlepšit:

  • Pokud mluvíme o investicích, Monika by mohla zvážit využití automatizovaných investičních platforem nebo aplikací, s jejichž pomocí lze investovat malé částky pravidelně. Tyto platformy umožňují diverzifikaci investic do různých aktiv. Zároveň při investování online dokážou ušetřit výdaje na vstupní poplatky, které mají v oblibě finanční poradci. Ty mnohdy dosahují i pěti procent z celkové částky, což ve výsledku může klienta o peníze naopak připravit. I těmito malými investicemi by byla o krok blíže k dosažení hypotéky a splnění svého finančního cíle.
  • Monika má celkově hezký přehled nad svými výdaji, je ale dobré tyto výdaje pravidelně přezkoumávat a hledat možnosti úspory – porovnávat nabídky dodavatelů energií, telekomunikačních služeb a podobně.
  • „Nákup sportovních bot bych naopak nevnímal jako finanční zlozvyk. Chápu, že kvalitní sportovní obuv může být klíčová pro pohodlí a výkon při fyzicky náročných situacích nebo při dlouhých směnách,“ komentuje Jiří Hluchý.
  • Monika si již odkládá pravidelnou částku na horší časy, což je skvělé. Spořicí účet, s možností úročení, je ideální pro dlouhodobé úspory na větší nákupy, cestování nebo nečekané výdaje. „Mít dostatečnou hotovost na spořicím účtu může poskytnout Monice pocit jistoty a bezpečí třeba právě v situacích, kdy se obává krácení svého platu. K těmto účelům může pomoci také výběr správného životního pojištění. Doporučil bych pečlivě vybrat pojištění, které odpovídá Moničiným potřebám, finanční situaci a budoucím plánům,“ radí odborník.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Budeme rádi, pokud nám také pošlete svůj příběh a vyplníte dotazník. Vaši anonymitu samozřejmě zachováme. Zaslat jej můžete na e-mail redakce redakce.prozeny@firma.seznam.cz.

Načítám