Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dostali jste od Ježíška peníze, abyste si koupili novou chladničku, myčku nebo jiný spotřebič, který má vyšší spotřebu? Pak byste si při jeho výběru kromě cenovky a funkcí měli rozhodně všímat také energetického štítku. Umožní vám porovnat jednotlivé značky a zjistit, který z nabízených přístrojů je nejúspornější a během jeho životnosti ušetříte.
Energetický štítek spotřebiče
Povinný energetický štítek zákazníkům předkládá přehledné informace, kolik energie na provoz přístroj potřebuje, a také nabízí výpočet roční spotřeby, podle něhož si lze lépe představit náklady po celou dobu životnosti.
Které spotřebiče musejí mít energetický štítek?
Energetický štítek musejí mít přístroje, u kterých se předpokládá vyšší spotřeba, a tudíž i vyšší náklady na provoz. Jedná se o:
- Lednice a mrazničky (včetně kombinovaných), myčky nádobí, trouby a sporáky, digestoře, vinotéky, pračky, sušičky, kombinované pračky/sušičky, televizory a monitory, vysavače, svítidla, klimatizace, ohřívače vody, kotle, zdroje tepla.
Energetické třídy spotřebičů
Spotřebiče jsou rozdělené do tříd od A po G, kdy třída A je nejúspornější. „Staré označení jako A+ nebo A++ bylo zrušeno, aby byly hodnoty přísnější a lépe srozumitelné. Dnes mají nejúspornější spotřebiče třídu A a B, zatímco dříve úsporné A+ je nyní označováno jako třída D,“ upřesňuje Jakub Tobiáš, expert firmy Fonergy.
I když změna proběhla už před pár lety, pro někoho může být změna štítků trochu matoucí, protože má v povědomí stále zakotveno, že úsporné jsou jen výrobky s označením A. Ovšem jak jde vývoj technologií velmi rychle dopředu, tak třída A přestala „stačit“ a výrobci k ní začali přidávat podkategorie a různý počet znamének +, což vedlo k celkové nepřehlednosti. A proto přišla změna, kdy zůstala opět jen písmenka a spotřebiče se dostaly do nových kategorií – třeba z bývalého A+ je najednou D. Žádná „pluska“ na štítku tedy už nehledejte, nenajdete je.
Nižších energetických tříd se nebojte
Měli byste však vědět, že i v kategorii C a D mohou být úsporné spotřebiče! „Rozdíly ve spotřebě mezi třídami A a D se díky moderním technologiím pohybují v řádu desítek korun měsíčně. Energetická třída ale může výrazně ovlivnit pořizovací cenu. Pokud tedy hledáte takzvaný rozumný nákup, určitě se nižších energetických tříd nemusíte obávat,“ vysvětluje Jan Krejčíř, ředitel marketingu značky Beko.
Roční spotřeba energie
Kromě energetické třídy nabízí štítek také údaj o roční spotřebě. Ta se třeba u chladničky nebo mrazáku, které se nikdy nevypínají, vypočítá lehce a platí pro všechny domácnosti stejně. Ovšem u přístrojů, jež každý majitel používá jinak a různě často, je to těžší. A proto se v těchto případech přešlo na novu metodiku: místo ročního průměru se počítá spotřeba na 100 pracích, mycích nebo sušicích cyklů. Ovšem i na spotřebičích, které jsou zapnuté stále, můžete na starém a novém štítku najít odlišné údaje. Důvodem je přesnější postup měření.
Jak spočíst reálnou spotřebu a jak ušetřit?
Chcete znát reálnou spotřebu svého přístroje? Můžete si ji spočítat sami. Jak na to, radí Jakub Tobiáš: „Z energetického štítku vezmete uvedený příkon spotřebiče, vynásobíte ho časem využívání v hodinách a získanou hodnotu vynásobíte cenou za jednu kWh. Tu najdete například na poslední faktuře od svého dodavatele energií.“
Proč má cenu tento údaj znát? Průměrná cena za 1 kWh se aktuálně pohybuje kolem 8 korun, ale záleží na dodavateli. „Ušetřit lze nejen na volbě spotřebiče, ale i na změně dodavatele – na jedné kWh lze ušetřit víc než korunu. Možná se to nezdá moc, ale pokud sáhnete po klimatizaci s roční spotřebou kolem 5 MWh, změnou dodavatele můžete ušetřit přes 5 000 Kč za rok,“ vypočítává Lukáš Kaňok ze srovnávače Kalkulátor.
Další údaje na štítku
Co ještě zjistíte pouhým pohledem na štítek? Je-li to u daného přístroje relevantní, tak například i spotřebu vody na mycí nebo prací cyklus, hlasitost atd. U chladniček, mrazáků a vinoték najdete i jejich objem v litrech a počet lahví vína o objemu 0,75 litru.
QR kód s odkazem na další informace
Aby byl štítek přehledný, ale současně předal co nejvíc informací, najdete na něm i QR kód s odkazem na databázi Eprel, kam mají výrobci povinnost registrovat své produkty uvedené na trh od roku 2017. V databázi najdete další nekomerční informace o spotřebiči včetně technické dokumentace. Kód lze jednoduše načíst telefonem nebo tabletem.
Novinka: Pozor na eco režim!
Co ohlídat u pračky, myčky a sušičky
V roce 2025 dochází k jedné důležité změně. Spotřeba vody, délka programu, hlučnost a další parametry pro pračky, sušičky, myčky a kombinované pračky se sušičkou se budou počítat pro eco režim, tedy úsporný program. Stejně tak energetická třída (A–G) se bude týkat právě jen eco režimu. Ostatní programy, které spotřebiče nabízejí, mohou spadat do jiné kategorie, třeba pod štítek D. Na štítku tedy můžete najít dvojí značení - pro eco program a pro ty ostatní. To nastane už od března 2025 a změny ve štítkování bubnových sušiček prádla pak od července 2025.