Hlavní obsah

Co nekupovat z druhé ruky? Pozor na některé oblečení a rozhodně vynechejte léky!

Foto: SeventyFour, Shutterstock.com

Foto: SeventyFour, Shutterstock.com

Nakupovat zboží z druhé ruky je v posledních letech stále oblíbenější. Důvodem je nejen snaha ušetřit, ale hlavně snaha dát věcem nový život a nezatěžovat zbytečně planetu. Levně koupit se dá v podstatě všechno, ale je pár věcí, které byste měli buď zcela vynechat, nebo velmi dobře zvážit!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nákupem zboží v second handech, v bazaru nebo přes různé inzeráty na internetu můžete rozhodně ušetřit peníze a pomoci životnímu prostředí, ale jsou věci, které vám mohou následně způsobit problémy. Které to jsou a proč?

Věci, které z druhé ruky nekupovat

Při rozhodování o nákupu již použitého zboží je dobré zvážit hlavně zdravotní a bezpečnostní rizika. Platí to hlavně u následujících věcí:

  • Obnošená obuv – při nošení se boty přizpůsobí tvarem a sešlapáním podrážky noze svého nositele, takže když je začnete nosit vy, můžete mít buť potíže s otlaky, ale můžete dojít i k nesprávnému držení těla a následné bolesti zad či nohou. A také je třeba zvážit možnost, že původní majitel mohl mít plíseň na nohou, o kterou rozhodně nestojíte.
  • Použitý čalouněný nábytek a koberce – zvažte, z jakého prostředí nábytek pochází a zda nehrozí, že v něm jsou například štěnice. Těch není vůbec snadné se zbavit, takže se vyplatí být obezřetní!
  • Polštáře, peřiny a matrace – v nich mohou být také štěnice, ale hlavně roztoči a bakterie. Je pak potřeba velmi důkladně je vyčistit a vydezinfikovat. Hlavně u matrací může platit to samé, co u obnošených bot – mohou být proležené podle postavy a polohy při spánku předchozího majitele.
  • Spodní prádlo a plavky – věci, které přicházejí do nejužšího kontaktu s intimními partiemi byste si měli dopřát vždy nové. Sice je samozřejmě můžete vyprat, ale i tak se tento sortiment doporučuje z druhé ruky nekupovat. Důvody jsou tedy hygienické, ale použité prádlo většinou už také ztrácí tvar a funkčnost.
  • Klobouky, kšiltovky a čepice – s těmi je to podobné jako s prádlem, takže kupte jen ty, které jdou vyprat nebo vyčistit, ideálně na vyšší teplotu, abyste eliminovali všechny případné choroboplodné zárodky.
  • Dětské autosedačky a helmy – dva příklady věcí, které mají při nehodě ochránit vaše dítě. Těm svěřujete jeho zdraví a mnohdy i život, takže když z druhé ruky, tak od těch, kterým věříte a víte, že neprošly nehodou a nemají skryté poškození. Někdy i menší náraz může způsobit, že nejsou stoprocentně schopny plnit svou roli! Jaké aktivity ohrožují dítě?
  • Nádobí s nepřilnavým povrchem – pokud je tento povrch poškrábaný, mohou se do jídla uvolňovat škodlivé látky. Pokud tedy někdo neprodává novou pánev či hrnec jako nevhodný dárek, tedy nepoužité, raději se mu vyhněte.
  • Starší elektronika – tu kupte jen v případě, že si ji můžete před tím vyzkoušet a dobře prohlédnout, ideálně jen tu, která je ještě v záruce. Jinak riskujete, že nevydrží moc dlouho, bude mít skrytou vadu nebo nemusí být bezpečná při provozu.
Foto: New Africa, Shutterstock.com

Mezi věci, které neradno nakupovat z druhé ruky, patří i nepřilnavé nádobíFoto: New Africa, Shutterstock.com

Proč nekupovat léky z druhé ruky

Občas někdo nabízí na internetu k prodeji léky, které třeba aktuálně nejsou v lékárnách dostupné, nebo zbytek nevyužitého balení. Ještě častěji můžete najít inzeráty na potravinové doplňky. Před nákupem z této kategorie ale důrazně varujeme!

„Nelegální prodejci mohou nabízet padělané, nebezpečné nebo expirované léky. Užívání takových léků může vést ke zdravotním rizikům, neúčinné léčbě, nebo dokonce vážnému ohrožení zdraví. Velký pozor je třeba si dávat na online prodejce, kteří v ČR nabízejí léky na recept. Legislativa ČR v současné době neumožňuje zásilkový výdej léčiv na recept. To znamená, že stránky, jež nabízejí možnost objednání léků na recept online, jsou vždy mimo zákon,“ varuje Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz.

Obezřetní buďte v případě, že jde o léky neschválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) - na stránkách každé legální e-lékárny v EU by mělo být logo schválené SÚKLem, kdy po rozkliknutí ikony najdete lékárnu v Databázi lékáren (na SÚKLu).

Varovným signálem jsou i podezřele nízké ceny a chybějící kontaktní údaje – vždy byste měli najít kontaktní údaje a sídlo firmy, ideálně v ČR nebo alespoň na území EU. Ty, které mají sídlo jinde, již mohou být podezřelé.

Nesmí prodávat léky na předpis, ale jen ty volně prodejné. Výhodou je, pokud k tomu je možnost i konzultovat s lékárníkem.

Můžete si vzít léky na předpis, které vám třeba nabídne sousedka jako první pomoc při potížích v době, kdy je nejbližší lékárna zavřená? „Vypadá to jako laskavé gesto, ale každý lék je předepsán na míru konkrétnímu pacientovi, s ohledem na jeho zdravotní stav, věk, nemoci, užívané léky atd. Co pomohlo sousedce, nemusí pomoci vám, nebo vám dokonce může ublížit,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková.

Lze zboží z druhé ruky reklamovat?

I použité zboží, které jste si koupili třeba na inzerát, samozřejmě můžete reklamovat. Vše o tom najdete v článku Reklamovat lze i použité zboží z druhé ruky. Jak na to? Radši si ho předem nafoťte!

Je dobré dodržovat jednu hlavní zásadu: zboží si vždy dobře prohlédněte, nejlépe osobně, a pokud to jde, tak si ho i nafoťte, abyste měli pro případnou reklamaci důkazní materiál. „Například elektroniku si vyzkoušejte v chodu,“ doporučuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Načítám