Hlavní obsah

Dovolená s dětmi (nejen) během jarních prázdnin? U rozvedených rodičů pouze se souhlasem!

Foto: Tomsickova Tatyana, Shutterstock.com

Foto: Tomsickova Tatyana, Shutterstock.com

Během jarních prázdnin vyrážejí rodiny častěji na hory nebo na dovolenou za teplem. A to i když jsou rodiče rozvedení a dítě jede jen s jedním z nich. Pokud směřují do zahraničí, mělo by to být ale se souhlasem i druhého rodiče. Proč?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jarní prázdniny si lze užít různě – někdo s dětmi zajde do kina, jiný je pošle k babičce a další si nedovede představit, že by nevyrazil na hory do Itálie nebo do exotiky. V případě, že se chystá vycestovat s dítětem pouze jeden z rodičů, měl by mít raději souhlas i toho druhého. Proč je to lepší a co dělat, pokud souhlas nezíská?

Domluva o dětech při rozvodu

Při rozvodu se musí manželé dohodnout, kolik času budou trávit s dětmi – a většinou i o tom, jak se o ně budou střídat o prázdninách. Pokud se nedohodnou, rozhodne soud. „Pokud k takové dohodě došlo a odsouhlasil ji i soud, či sám rozhodl, mohou se rodiče domnívat, že tomu druhému není už nic do toho, jak a kde budou s dětmi onen čas trávit. Ale to není vždy pravda, zvláště když hodlají vycestovat s dítětem do zahraničí,“ vysvětluje JUDr. Jana Škeříková z advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

Za hranicemi vzrůstá riziko, že by dítě mohl jeden rodič unést, a druhý by pak musel velmi komplikovaně řešit jeho vydání zpět domů. Rovněž hrozí, že dítě bude potřebovat akutní lékařskou pomoc a bez souhlasu druhého rodiče mu nebude poskytnuta.

Riziko vycestování dětí do zahraničí

Pokud spolu rodiče vycházejí i po rozvodu bez problémů, pak souhlas toho druhého s dovolenou s dítětem v zahraničí problém není. Jiná situace může nastat, pokud jde o rozhádaný pár, který si dělá naschvály, nebo o rozvedené manželství s cizincem, u něhož je obava, že by už děti nechtěl vrátit – tam může být dovolená jen vhodnou záminkou, jak s nimi vycestovat mimo naše zákony.

Navíc některé země, a to hlavně mimo EU, požadují při vstupu dítěte přítomnost nebo písemný souhlas obou rodičů.

Písemný souhlas rodičů

Obecně ale platí, že pokud dítě cestuje samo, nebo v doprovodu jen jednoho z rodičů či třetí osoby (například prarodiče), pak je dobré s sebou mít i výslovné povolení buď od rodičů nebo rodiče, který není na cestě přítomen. Také platné cestovní doklady, ať je to cestovní pas nebo občanský průkaz, ale v závislosti na cílové destinaci i doklad, který dokládá rodičovská práva vůči dítěti.

V případě rozvedených rodičů se doporučuje nechat si přeložit rozsudek o svěření dítěte do péče do jazyka daného státu či minimálně do jazyka anglického. Úředně ověřený překlad je pak ideálním řešením.

Většinou se to netýká zemí v rámci EU, ale není to pravidlem – třeba ve Španělsku je souhlas rodiče zapotřebí, pokud nezletilý cestuje sám či v doprovodu jiných osob, nikoli rodičů.

Také legislativa Velké Británie (byť již mimo EU) nařizuje, že i když je dítě občanem jiného státu, tak rodič, který tam má povolený pobyt a dítě tam s ním případně nějakou dobu pobývalo, má právo na to, aby Velká Británie dítě nevydala do země jeho původu či žádala jeho vydání zpět…

V písemném souhlasu je třeba jednoznačně uvést:

  • totožnost dítěte (jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu)
  • totožnost toho, kdo jej doprovází 
  • destinaci a termín cesty či pobytu

Písemný souhlas je vhodné opatřit úředně ověřeným podpisem. Doporučuje se mít s sebou i fotokopii rodného listu dítěte.

Co když souhlas nemáte?

Co se stane, pokud rozvedený rodič nezíská od druhého souhlas k vycestování s dítětem do zahraničí? „Stává se, že druhý rodič souhlas nedá – nemusí za tím být snaha dělat naschvály, ale skutečná obava z destinace… Rodiči, který chce s dítětem cestovat, pak nezbývá než se buď svých cestovních plánů vzdát, anebo se obrátit na soud. Ten může nahradit souhlas druhého rodiče s vycestováním. Ovšem vyřízení takové žádosti trvá dlouho, standardně měsíce,“ říká právnička Jana Škeříková.

Načítám