Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jarní prázdniny si lze užít různě – někdo s dětmi zajde do kina, jiný je pošle k babičce a další si nedovede představit, že by nevyrazil na hory do Itálie nebo do exotiky. V případě, že se chystá vycestovat s dítětem pouze jeden z rodičů, měl by mít raději souhlas i toho druhého. Proč je to lepší a co dělat, pokud souhlas nezíská?
Domluva o dětech při rozvodu
Při rozvodu se musí manželé dohodnout, kolik času budou trávit s dětmi – a většinou i o tom, jak se o ně budou střídat o prázdninách. Pokud se nedohodnou, rozhodne soud. „Pokud k takové dohodě došlo a odsouhlasil ji i soud, či sám rozhodl, mohou se rodiče domnívat, že tomu druhému není už nic do toho, jak a kde budou s dětmi onen čas trávit. Ale to není vždy pravda, zvláště když hodlají vycestovat s dítětem do zahraničí,“ vysvětluje JUDr. Jana Škeříková z advokátní kanceláře bpv Braun Partners.
Za hranicemi vzrůstá riziko, že by dítě mohl jeden rodič unést, a druhý by pak musel velmi komplikovaně řešit jeho vydání zpět domů. Rovněž hrozí, že dítě bude potřebovat akutní lékařskou pomoc a bez souhlasu druhého rodiče mu nebude poskytnuta.
Riziko vycestování dětí do zahraničí
Pokud spolu rodiče vycházejí i po rozvodu bez problémů, pak souhlas toho druhého s dovolenou s dítětem v zahraničí problém není. Jiná situace může nastat, pokud jde o rozhádaný pár, který si dělá naschvály, nebo o rozvedené manželství s cizincem, u něhož je obava, že by už děti nechtěl vrátit – tam může být dovolená jen vhodnou záminkou, jak s nimi vycestovat mimo naše zákony.
Navíc některé země, a to hlavně mimo EU, požadují při vstupu dítěte přítomnost nebo písemný souhlas obou rodičů.
Písemný souhlas rodičů
Obecně ale platí, že pokud dítě cestuje samo, nebo v doprovodu jen jednoho z rodičů či třetí osoby (například prarodiče), pak je dobré s sebou mít i výslovné povolení buď od rodičů nebo rodiče, který není na cestě přítomen. Také platné cestovní doklady, ať je to cestovní pas nebo občanský průkaz, ale v závislosti na cílové destinaci i doklad, který dokládá rodičovská práva vůči dítěti.
V případě rozvedených rodičů se doporučuje nechat si přeložit rozsudek o svěření dítěte do péče do jazyka daného státu či minimálně do jazyka anglického. Úředně ověřený překlad je pak ideálním řešením.
Většinou se to netýká zemí v rámci EU, ale není to pravidlem – třeba ve Španělsku je souhlas rodiče zapotřebí, pokud nezletilý cestuje sám či v doprovodu jiných osob, nikoli rodičů.
Také legislativa Velké Británie (byť již mimo EU) nařizuje, že i když je dítě občanem jiného státu, tak rodič, který tam má povolený pobyt a dítě tam s ním případně nějakou dobu pobývalo, má právo na to, aby Velká Británie dítě nevydala do země jeho původu či žádala jeho vydání zpět…
Zda je do dané země třeba písemný souhlas a jak má vypadat, lze dohledat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde najdete i potřebný vzor takového souhlasu v češtině a angličtině.
V písemném souhlasu je třeba jednoznačně uvést:
- totožnost dítěte (jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu)
- totožnost toho, kdo jej doprovází
- destinaci a termín cesty či pobytu
Písemný souhlas je vhodné opatřit úředně ověřeným podpisem. Doporučuje se mít s sebou i fotokopii rodného listu dítěte.
Co když souhlas nemáte?
Co se stane, pokud rozvedený rodič nezíská od druhého souhlas k vycestování s dítětem do zahraničí? „Stává se, že druhý rodič souhlas nedá – nemusí za tím být snaha dělat naschvály, ale skutečná obava z destinace… Rodiči, který chce s dítětem cestovat, pak nezbývá než se buď svých cestovních plánů vzdát, anebo se obrátit na soud. Ten může nahradit souhlas druhého rodiče s vycestováním. Ovšem vyřízení takové žádosti trvá dlouho, standardně měsíce,“ říká právnička Jana Škeříková.