Článek
Šaty označované jako malé černé představují univerzální a nadčasový kousek, který by neměl chybět v šatníku žádné ženy. A totéž se dá přeneseně říci také o bydlení. Které vybavení interiéru aspiruje na označení „malé černé“ a jak s ním naložit?
Od šňůry ke spotřebičům
Černá barva se vyskytuje v každé domácnosti – bez toho, aniž byste o ní cíleně uvažovali. „Jde o šňůry ke spotřebičům, televizory, DVD přehrávače, reprobedny… Doma je má každý, a i když o jejich barvě už ani nepřemýšlí, je třeba s ní počítat,“ upozorňuje designérka Vlaďka Rosypálková.
Poměrně často se černá používá také u kuchyňských spotřebičů. Symbolizuje eleganci a poutá pozornost, zejména je-li spojená s další, světlou barvou, díky níž ještě více vynikne (jasná linka, tmavé spotřebiče). Jiného výsledku zase dosáhnete, když si pořídíte spotřebiče, které spojují černou s nerezem, s bílou, nebo dokonce s jinou výraznou barvou (červená a černá).
Jednotící prvek
Nejtemnější ze všech barev bude dobře vypadat v jakémkoliv vnitřním prostoru, je však třeba myslet na vhodnou míru. „Když používáte barvy v interiéru, černé doplňky mu dodají pocit hloubky, luxusu a hlavně celý prostor sjednotí. Skvěle například vypadá černá lampa, černý polštář a černá kameninová mísa. Ačkoliv jde o různé materiály, stále vnímáte stejnou barvu. Černá vše opticky propojí,“ vysvětluje designérka Monika White z Le Patio.
Chcete-li černou zdůraznit ještě více, kombinujte ji se zlatou nebo stříbrnou, případně s bílou. Aktuální spojení představuje černá a taupe, což je barva na pomezí hnědé a šedé. A veselejšího dojmu zase dosáhnete, když k černé přidáte tyrkysovou, žlutou nebo třeba zelenou.
Hrajte si a bavte se
S hladkou plochou a výhradně matným provedením patrně nikdy nešlápnete vedle a výsledek bude elegantní. Více živosti ovšem dosáhnete kombinací, ať už jde o spojení lesku a matu, nebo hladké a strukturované plochy či geometrických tvarů. Kombinace se může promítnout jak na jednom prvku (dřevěný stolek s kovovou podnoží), tak na každém zvlášť (skupina váz).
Na co při tom myslet? „Použít v jedné místnosti pouze jeden černý prvek může být optimální, chcete-li na něj zaměřit pozornost. Například překrásné sofa, které má být dominantou pokoje. V jiném případě může být lepší volit dva a více kusů, přičemž obecně platí: sudý počet evokuje řád, lichý počet dynamiku,“ říká Vlaďka Rosypálková. Na druhou stranu však designérka zdůrazňuje, že v interiéru nic nefunguje samo o sobě. Například když u většího jídelního stolu se šesti židlemi budou dvě v černé barvě, už to nabourá zažité představy a přinese změnu.
„Temná“ svítidla
Skutečně zajímavého efektu dosáhnete vhodným použitím svítidel. Jen je třeba myslet na to, že skrz samotné černé stínidlo světlo buď neprosvítá, nebo jen mírně. „Proud světla tedy míří, podle typu svítidla, dolů či třeba i nahoru a slouží spíše k cílenému nasvícení nějakého prvku nebo k vytvoření soukromí,“ podotýká designérka Vlaďka Rosypálková. Šikovná je také možnost stmívání světla, která přispěje k vytvoření více či méně intimní atmosféry. Tu hodně ovlivní i chromatičnost světelného zdroje, tedy zda vydává spíše teplou, nebo studenou barvu světla. Dnes se však už prodávají i zdroje, u nichž lze chromatičnost nastavovat.
Rychlá proměna
Černé se netřeba bát ani na interiérových textiliích, ať už jde o ložní povlečení, kusové koberce, závěsy, či stínění vůbec (ideální do ložnice), nebo třeba i drobnosti – ručníky a předložku do koupelny. Opticky rozbít jednolitou plochu pomáhají vzory.
A kdybyste se k ryze černé v interiéru neodvážili, mohla by se vám zalíbit antracitová barva, která připomíná uhel.
Vyzkoušíte ji? Anebo máte raději jasnější barvy?