Článek
Od úvahy o pořízení bydlení v nástavbě přes její výstavbu po zařizování uplynulo asi 16 měsíců. Nyní je dvoupodlažní byt hotový s tím, že si ho tříčlenná rodina z větší části dozdobí dekoracemi sama.
Rychlá navigace
Rozmístění pokojů je netradiční: do přízemí bytu se situovala ložnice s koupelnou rodičů, dětský pokoj a druhá koupelna, multifunkční pracovna a technická místnost, kdežto hlavní obytný prostor (obývák s kuchyní a jídelnou) najdete v patře.
„Protože se byt řešil před stavbou, mohla jsem ve spolupráci s investorem a developerem navrhnout dispozice na míru. Například i vestavěné skříně přes celou výšku místnosti, zabudované do nik. Další úložný prostor nabízí šatna u ložnice,“ vysvětluje designérka Markéta Aniolová z Urban Sphere Interior, která navrhovala i vybavení bytu, včetně některých kusů nábytku. Díky tomu nikde nevyčnívají solitérní skříně či skříňky.
Barvy a materiály
Majitelé, norsko-český manželský pár, chtěli moderní a nadčasový interiér. Stáli o tmavší, a hlavně neutrální, nadčasovou barevnost.
„Snažila jsem dosáhnout maximálního barevného sladění. Například stejný odstín tmavě zeleno-šedé se použil v obýváku na výmalbu stěn, krbovou podestu, kuchyňskou linku i na schody,“ říká designérka. Za zmínku stojí i pruhované stěny v obýváku – to není tapeta, ale precizní malířská práce. Z materiálů se hodně použilo dřevo (plasty a syntetiku tady najdete minimálně), ať už se bavíme o podlahách nebo většině nábytku.
Klimatizace jako nutnost
Dominantou obývacího pokoje je kromě sedačky či solitérního křesla také krb na biolíh ve stěně ze žáruvzdorných tvárnic, povrchově upravených stěrkou. „Jde o velmi praktické řešení, když chcete krb, ale nemáte komín pro odvod spalin. Krb na biolíh lze postavit kdekoli,“ připomíná designérka.
A dodává, že naopak nutností se stala klimatizace, protože půdní nástavby se přehřívají. V obýváku je viditelná, v dalších místnostech se řešila vbudováním do vestavěných skříní.
Ložnice a dětský pokoj
V každé ložnici je zásadní lůžko. „Majitel se nechal inspirovat zahraničním výrobcem postelí. Zároveň se mu líbilo kontinentální provedení, tedy vyšší lehací plocha, a ještě chtěl nadstandardně vysoké čelo, až 1,7 m, které nyní tvoří výrazný prvek místnosti. Postel jsem navrhla a nechala vyrobit na míru,“ uvádí Markéta Aniolová.
Dubovou podlahu by nemělo smysl schovávat pod celoplošné koberce, proto se všude jako dekorační prvek použily kusové, což platí i pro dětský pokoj.
Místnost více funkcí
Jeden z pokojů funguje jako pracovna, odpočívárna a případně i hostinský pokoj (gauč je rozkládací). Do vestavěné skříně, určené hlavně na dokumenty, se vešla i tiskárna, malá lednice a už zmiňovaná klimatizace. Obrazy nahrazují originální mapy Čech z 1. poloviny 19. století, které současně prozrazují, že majitel rád cestuje.
Koupelny pro velké i malou
Hned z rodičovské ložnice se vstupuje do koupelny v měděném provedení. „Na stěnách stejně jako na schodišti jsou epoxidové stěrky, které patří k mým favoritům díky svým technickým vlastnostem. Jsou velmi odolné z pohledu tvrdosti, ale i vody, nemají spáry a snadno se udržují,“ uvádí designérka.
Druhá koupelna pro malou dcerku a potenciální návštěvy je rovněž provedená nadčasově. Zde je k vidění minimum spár díky velkoformátovým obkladům 3 x 1 metr.
Co naopak vidět není, to je zeleň. S tou se časem počítá na terase v patře (asi 21 m2), která navazuje na hlavní obytný prostor, z jedné strany prosklený, i na balkon (asi 6 m2), jenž se napojuje na ložnici.
A jak byste si prostorově velkorysé bydlení zařídili vy?