Článek
Máte rádi, když to doma voní? Eliminujte různé nežádoucí pachy pomocí vlastnoručně vyrobeného difuzéru, limetkového rozprašovače či gelových košíčků. Ukážeme vám, jak si osvěžovače vzduchu vytvoříte doma – jednoduše a hlavně levně.
Limetkový sprej
Na výrobu budete potřebovat především lahvičku s rozprašovačem, limetku, lžičku jedlé sody a zhruba 400 ml vody (záleží samozřejmě na velikosti rozprašovače). Nejdříve smíchejte všechny tři ingredience ve větší nádobě – pozor, zpočátku bude směs pěnit. Až reakce doběhne, vše přelijte přes kousek plátýnka do lahvičky se sprejem.

Směs můžete klidně jen tak stříkat do vzduchu anebo s ní vyčistit koupelnu či záchod. Uvidíte, jak bude vše voňavé a svěžíFoto: Tomáš Rubín
Levandule do šatníku
Výrazné aroma oblíbené modrofialové bylinky je dostatečně silné, takže dokáže dokonale provonět i vaši skříň. Ideální je pěstovat levanduli doma na zahrádce nebo na terase a pár snítek si usušit. Pak je trochu rozmělněte mezi prsty, vložte do látkového sáčku a zavěste k oblečení na ramínko.

Levandule nejenže váš šatník krásně provoní, ale odežene i případné molyFoto: Tomáš Rubín
Citronová soda
Potřebujete se rychle zbavit nějakého nepříjemného zápachu na záchodě, v koupelně či v chladničce? Určitě doma najdete menší skleničku od zavařeniny či bonbonů. Do jejího víčka udělejte šídlem či ostrým předmětem pár dírek a dno pokryjte vrstvou jedlé kuchyňské sody. Přidejte šťávu z vymačkaného citronu, uzavřete děravým víčkem a dejte na záchod či do koupelny. Do sody můžete přidat i pár kapek esenciálních olejíčků.

Osvěžovač ze sody a citronové šťávy poslouží také jako čisticí prostředek na dlaždičky i zašlé spáry a zanechá je krásně voňavéFoto: Tomáš Rubín
Voňavá želatina
Na výrobu dalšího osvěžovače si připravte vymyté skleničky (třeba od zavařeniny či svíčky) nebo silikonové formičky na muffiny, želatinu v prášku, lžičku soli, potravinářské barvivo a esenciální olej. Želatinu uvařte podle návodu na obalu a přidejte do ní lžičku soli. Do skleniček nakapejte trochu potravinářské barvy a asi 20 kapek esenciální vůně, třeba mandarinky, a vše zalijte želatinou. Pokud se barva drží na dně, směs promíchejte.

Nejprve uvařte želatinu a připravte si do skleniček potravinářskou barvu a esenciální olejíčekFoto: Tomáš Rubín

Vše zalijte trochu vychladlou směsí a skleničky umístěte do různých místnostíFoto: Tomáš Rubín

Můžete připravit i voňavé gelové muffiny , ovšem počítejte s jejich menší trvanlivostí, vydrží vonět tak týdenFoto: Tomáš Rubín
Vlastní difuzér
Difuzéry dokážou domácnost nejen provonět, ale také ozdobit. Budou se vyjímat na poličce, nočním stolku i v koupelně. V obchodech ovšem většinou stojí nemalé peníze. A tak – pokud vám po nějakém doma zbyla lahvička nebo máte vhodnou malou vázičku – si připravte vonnou dekoraci sami.
Stačí málo: do lahvičky nalijte dětský olejíček, který zakoupíte v každé drogerii za pár kaček, a přidejte tak 10 až 15 kapek esenciální vůně podle vlastního výběru. My jsme zvolili levanduli. Pak už jen „zapíchněte“ pár bambusových tyčinek, které olej nasáknou a místnost krásně provoní. Po čase vždy stačí přidat pár kapek vůně a aroma se obnoví.

Difuzér bude i krásnou dekorací a vydrží z vyrobených osvěžovačů nejdéleFoto: Tomáš Rubín
A co používáte na provonění domácnosti vy?