Článek
Zkuste si doma pohrát s kontrasty a možná budete sami překvapeni, jak zajímavě si lze domov zařídit.
Různé barvy
Kontrastní barvy se snadno vybírají podle barevného kruhu. V něm jsou barvy poskládané v tomto pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová. „Když zvolíte dvě ležící naproti sobě, jejich spojením dosáhnete největšího protikladu. Například červená se zelenou, oranžová s modrou, žlutá s fialovou. Vymalujete-li stěnu vpravo modře a vlevo oranžově, obě barvy budou vypadat intenzivnější,“ vysvětluje designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects.
Mnohdy však stačí spojení neutrální barvy s výraznou. Největší kontrast se dosáhne kombinací bílé a černé, které stejně jako šedá a hnědá patří mezi neutrální barvy. Černá a bílá: Bude tahle kombinace barev slušet i vašemu domovu?
Lesk kontra mat
Donedávna převládal lesk, nyní se více prezentuje mat, ale pravdou zůstává, že spojením obou dosáhnete zajímavého výsledku, který nikdy nevyjde z módy. Ani jednoho se není třeba bát: mat přispívá k útulnosti, lesk představuje výjimečnost a jedinečnost. Další výhodou lesku je skutečnost, že odráží světlo do interiéru. Tento efekt slibuje také sklo.
„Například pokud máte lesklý nábytek, ponechte podlahu a stěny matné, či naopak. A chcete-li trendy tip, pak vězte, že dnes frčí lesklé cementové stěrky,“ připomíná Michaela Szilágyiová.
Hladká i strukturovaná plocha
Použití je opět široké, například jemně omítnutá stěna a kamenný obklad, velkoformátové obkládačky a mozaika, hladká textilie na sedačce a hrubě tkaný pléd… Hladké a strukturované plochy najdete rovněž na nábytku nebo dveřích. „Lesklé lakované plochy vytváří dojem jednolitosti, oproti tomu dekor dřeva na první pohled zaujme svou strukturovaností a plastičností. Jejich vzájemné propojení na jednom nábytkovém kusu představuje harmonický celek,“ uvádí Petr Blažek z Dřevojasu.
I na nábytku nebo dveřích můžete na dotyk vnímat dřevo, přestože půjde o jeho imitaci. A to tak věrně, až budete mít dojem, že cítíte zářez po pile.
Teplo nebo zima
Nejen barvy a povrchy, ale i samotné materiály přispívají k vytváření protikladů. Tradiční spojení představuje na dotek teplé dřevo či jeho imitace a chladné sklo nebo kov, kůže ve spojení s kovem, dřevo a beton. Rovněž zmiňovaný lesk s sebou nese ochlazující efekt, který se dá krásně zjemnit hřejivými detaily.
Ale jak se správně říká – všechno je relativní. Například kov v bronzovém či měděném tónu evokuje díky barvě pocit tepla, přestože je na dotyk chladný.
Na který materiál nebo barvu nedáte dopustit?