Článek
V neděli zapálíte na adventním věnci první svíčku, možná už kontrolujete zásoby ve spíži a plánujete počet druhů cukroví. Ale třeba se také ještě vánočně neladíte a máte spíš chuť si trochu oddychnout a přijít na jiné myšlenky.
V dnešních tipech proti nudě se proto dozvíte, kde se vám bude pracovat lépe než doma. Na své si přijdou milovníci vědy, ale i klasické hudby nebo zapálení kuchaři. A protože se blíží Giving Tuesday, dozvíte se, kde a jak přispět a pomoct.
Noc vědců
Ať už máte doma hravého vědátora nebo jste do vědy zapálení vy sami, neměla by vám utéct Noc vědců. A protože se letos koná samozřejmě online, dává vám to možnost navštívit během jednoho večera (27. listopadu) nejrůznější laboratoře, muzea či vysoké školy. Věda i vědci ukážou svou pravou tvář tím spíš, že letošním tématem je Člověk a robot. Je robot spíš kamarád a pomocník, nebo nepřítel či překážka? Navštivte VIDA! science centrum v Brně, pražské Planetum, iQlandia Liberec nebo české univerzity a spolu s největšími odborníky objevte fascinující svět vědy.
Advent mimo domov? Proč ne!
V předvánočním čase obvykle nevíte, kam dřív skočit. Finišujete v práci, snažíte se trávit čas s nejbližšími a k tomu je tu vánoční úklid, cukroví, dárky a pověstné tvoření vánoční pohody. Letos je to jiné, a i když se vládní opatření začínají postupně rozvolňovat, do normálu se hned tak nevrátíme. Kdy jindy si tedy vydechnout a utéct mimo realitu všedních dnů?
Jestli už vám home office ve vašem obýváku už leze krkem, dejte si předčasný dárek a zkuste se na pár dní přesunout i s počítačem do pěkné přírody na čerstvý vzduch (např. moderní usedlost U lípy v srdci Vysočiny, penzion Pamferka v Železné Rudě na Šumavě nebo pohádkové ubytování Artur Štramberk v podhůří Beskyd).
A výlety si naplánujte i na víkendy, pokud máte pocit, že doma už to znáte až moc. Advent obvykle voní trdelníkem a svařákem a vy milujete scházet se s kamarády na trzích? Ty teď v plánu nejsou, ale mnohá města na vás vánoční atmosféru přenesou i tak. Co zkusit nádherný Český Krumlov, prozkoumat Znojmo nebo se projít Libercem a vyšlápnout Ještěd?
Novinky mezi kuchařkami
Jak se stanete foodblogerem? Vaření je váš koníček a vášeň, sdílíte na sociálních sítích jídla, která nejen skvěle chutnají, ale i vypadají. A mnozí si splnili sen o vlastní kuchařce.
Alena Kolaříková alias Bohyně kuchyně je trojnásobná máma ze severní Moravy a ač kouzlení v kuchyni miluje, je ráda, když to odsýpá. Příprava jejích pokrmů nezabere hodiny! Zkuste podle ní rozhodně masové koule nebo belgické kefírové wafle.
Ivana Jindřichová alias Cat & Cook své recepty piluje k dokonalosti a božská svíčková nebo konfitovaná husa se tak povedou každému. Její třetí kuchařka je sladká a vy byste si ji měli pořídit, pokud chcete doma upéct ty nejlepší croissanty nebo větrníky.
Znáte Neplechu na plechu? Markéta a František Lorencovi patří ke špičce mezi foodblogery. V první kuchařce spojili lásku k jídlu a cestování, ve své druhé knize se zaměřili na snídaně a svačinky pro nejmenší, protože jsou i rodiči malého Štěpánka. Najdete tu i tipy, jak je nazdobit pro malé strávníky či ozvláštnit pro dospělé.
Soutěž virtuosů
Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ míří z Maďarska poprvé do České republiky. Šestá řada je výjimečná tím, že spojila umělce států Visegrádké čtyřky a přizvala také Srbsko. Soutěž dlouhodobě podporuje například tenor Plácido Domingo (79) a čeští diváci ji mohou sledovat od 27. listopadu do 18. prosince na ČT Art.
Podle zakladatelky soutěže, Mariann Peller, je posláním soutěže objevovat a podporovat mladé talenty a divákům vedle klasické hudby představit i bohatou kulturu a tradice zúčastněných zemí.
Giving Tuesday
V roce 2012 vnikl svátek Giving Tuesday s naprosto jednoduchým cílem: vytvořit den, který bude lidi po celém světě inspirovat k dobrým skutkům. V současnosti vede k dárcovství, štědrosti a spolupráci stovky milionů lidí. Světovým dnem štědrosti a dobrých skutků je 1. prosinec a Giving Tuesday v Česku zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. Na webových stránkách se můžete zaregistrovat a vybrat si konkrétní způsob, jakým vy osobně chcete pomoct. Loni se na tuzemské dobročinné projekty vybralo přes 71 milionů korun. Ale darovat můžete i oblečení, potraviny, svůj čas nebo odborné znalosti.