Článek
Amsterodamské vodní kanály přitahují pozornost turistů z celého světa, to díky nim se hlavnímu nizozemskému městu přezdívá „Benátky severu“. Také pro místní obyvatele jsou významnou kulturní památkou a místem setkávání, kde je možné velmi intenzivně vnímat historii metropole.
Získat byt v jejich blízkosti, v takzvaném domě u kanálu, je sen mnohých Nizozemců. Mladá rodina s malým synkem tento sen proměnila ve skutečnost.
Kombinace moderního a původního
Okouzlující loft, z něhož dýchá historie, se stal domovem poté, co jej umně zrekonstruovala společnost Houtwerk BV podle návrhu architektů z nizozemského studia Witteveen Architecten.

Nad hlavní obytnou částí se vznáší vložené patro, vede do něj schodiště lemované pláty z černého kovuFoto: Archiv studia
„Cílem všech našich projektů je vytvořit harmonický domov, v němž bude dostatek světla, vzduchu a prostoru pro všechny členy domácnosti, tak aby se v nich cítili pohodlně,“ říká architekt George Witteveen. A nejinak tomu bylo i v tomto prostorném bytě, kde se kreativně snoubí moderní nápady s původními interiérovými prvky, jež mu dodávají punc originality.

Výrazných kontrastů se architekti nebáli. Vedle sebe tu tak stojí dekorované nosné sloupy, původní cihly i hi-tech umělý kámen Hi Macs, ocel a kovFoto: Archiv studia
„Náš byt jednoznačně charakterizuje nevídaná prostornost jednotlivých místností a s ní související pocit svobody, volnost pohybu i spousta světla, které sem proudí velkými okny, a navíc ho umocňuje bělost zdí. A přesně to bylo naše přání,“ říká pán domu.
V hlavní roli umělý kámen
Aby se architektům podařilo zachytit historického ducha loftu, zachovali v něm typické cihlové stěny, které odkazují na industriální minulost prostoru. Krásně s nimi souzní přírodní dřevěné podlahy a kontrastují technicistní plochy z černého kovu. S těmito prvky si skvěle rozumí i supermoderní materiál Hi Macs, který je přítomný ve více místnostech a vnáší do interiéru žádoucí dotek přítomnosti.

Téměř v celém bytě jsou na podlahách použita světlá dřevěná prkna, přáním majitelů i cílem architektů bylo vytvořit zejména otevřený a vzdušný prostorFoto: Archiv studia
„Umělý kámen nám umožňuje velkou kreativitu, je možné ho upravovat do nejrůznějších tvarů, rozmanitá je i barevná škála a v neposlední řadě vyniká neuvěřitelnou odolností a splňuje vysoké hygienické nároky. V ,domě u kanálu' jsme se rozhodli pro čistě bílou variantu a minimalistické linie, které právě vedle původních prvků skvěle vyniknou,“ vysvětluje volbu architekt.

Kuchyňská linka je vyrobena z nerezové oceli, zato jídelní části dominuje masivní dřevěný stůl a klasické dřevěné židleFoto: Archiv studia
Použili ho například na podlaze v kuchyni, a to právě z výše uvedených hygienických důvodů, ale i jako vizuální předěl od ostatních částí obývacího prostoru. Kuchyňská linka je pak vyrobena z lesklé nerezové oceli, což vytváří působivý kontrast s cihlovou stěnou i masivním dřevěným stolem v jídelní části, nad kterým visí poměrně výrazná svítidla v industriálním stylu.
Po schodech do ložnice
Z hlavní obytné části bytu, která spojuje kuchyni a obývací pokoj, vede dvojí schodiště, které lemuje černé kovové zábradlí, jeden z dominantních prvků interiéru. Vedle dekorovaných nosných sloupů tvoří opravdu výrazné stylové napětí, ve kterém lze dobře rozpoznat rukopis nizozemských architektů.

Do otevřené ložnice se sestupuje po pár schůdcích, vizuálně ji od chodby odděluje i tmavé dřevo na podlazeFoto: Archiv studia
Schody návštěvníka zavedou do rodičovské ložnice umístěné ve vyvýšeném patře, která je sama o sobě poměrně neobvyklá. Tvoří ji vzdušná místnost s vysokými okny, do níž se sestupuje po několika schůdcích. Tmavé dřevo na podlaze i obložení ostře kontrastuje se zábradlím ze zářivě bílého umělého kamene, okna zajišťují dostatek denního světla a otevírají výhled do dvora.

Hlavní ložnice měla být především vzdušná, podařilo se to na jedničkuFoto: Archiv studia
Skutečnými šperky jsou potom efektní vana zapuštěná přímo do podlahy a za černými posuvnými dveřmi ukrytá koupelna se sprchovým koutem a umyvadlem. Vše je čistě bílé, minimalistické a nadčasové. „Vana je poměrně těžká, bylo proto nutné zesílit podlahu, aby ji vůbec unesla, ale s výsledkem jsme nadmíru spokojeni. Působí elegantně a přitom luxusně a majitelům nabízí skvělé místo k relaxaci,“ doplňuje architekt.

Jedním z nejefektnějších prvků interiéru je vana zapuštěná do podlahy. Vyrobena je z bílého kamene Hi MacsFoto: Archiv studia
Co říkáte na otevřenost prostoru? Líbí se vám ostré kontrasty barev i materiálů?