Článek
Mladá maminka se se dvěma předškoláky přestěhovala do staršího bytu v panelovém domě nedaleko Mladé Boleslavi. Dobrá občanská vybavenost a blízkost rodiny byly zásadními plusy, ovšem co se samotného bytu týče, ten nároky na moderní způsob bydlení naprosto nesplňoval. Vybavení bylo asi 40 let staré, za zenitem byly elektroinstalace i vodoinstalace a problém představovaly i rozdílné výšky podlah.
Útulné bydlení se dřevem
Majitelčina sousedka, interiérová designérka Tereza Schwarz, se chopila rekonstrukce tak, aby rodina byla spokojená. „Přála jsem si útulné bydlení s přírodními prvky, dřevem a světlými barvami. Poté co jsme si odsouhlasili koncept, jsem to už nechala v designérčiných rukou a důvěřovala jsem jí,“ říká majitelka.
Změny dispozice a skloněná podlaha
V osmdesátimetrovém bytě změnili dispozici toalety a koupelny, zrušili staré kovové zárubně do kuchyně a obývacího pokoje a rozšířili a zvýšili průchody, čímž se do prostoru dostalo více světla. Nerovnost podlah se vyřešila dvěma úrovněmi.
„V chodbě jsme vytvořili malý zlom a sklonili tak celou podlahu, která navazuje do dětského pokoje. Sklon je velmi malý, takže není nijak omezující, a nám to vyřešilo problém s cirka deseti centimetry, o které jsme nechtěli snižovat strop v dětském pokoji,“ vysvětluje designérka.
Nová koupelna
Ze stavebního hlediska zcela přetvořili koupelnu, kde posunuli dveře a vytvořili nové příčky, aby vznikl prostor pro pračku a sprchový kout. „Na pračku a police na prádlo jsme využili niku, která původně sloužila z druhé strany na toaletě jako úložná skříň. Tu jsme zrušili a zazdili,“ popisuje designérka.
Zajímavě je vyřešen bojler: vzhledem k malému prostoru ho umístili na strop na toaletě. „Vybrali jsme takový, aby zabíral co nejméně místa a splnil přitom nároky na fungování malé rodiny. Sice jsme tím snížili strop na potřebné minimum, ale prostor pro pohyb jsme nijak neubrali,“ říká Tereza Schwarz.
Nábytek na míru
Na podlahu použili velkoformátovou rektifikovanou dlažbu a laminátovou, vysoce zátěžovou podlahu s V drážkou. Koupelnu i kuchyni zdobí vzorovaný obklad v béžových tónech, který k celkovému konceptu skvěle sedí.
Veškerý nábytek je vyrobený na míru z masivního dubu nebo borové spárovky, která prošla drásáním a následným lakováním. Byt tak skvěle funguje jako kompaktní celek – v dětském pokoji je dubová palanda a pracovní stůl, v jídelně rohová lavice a kulatý stůl a v obývacím pokoji policová sestava s pracovním stolkem i kulaté konferenční stolky. Úložné skříňky v chodbě, dětském pokoji i kuchyni jsou pak jednotně bílé s černými úchytkami.
Terasa s výhledem
Stěny bytu zdobí řada obrázků, příjemnou atmosféru dotváří dekorativní polštářky a další textilní i proutěné doplňky. I s jejich výběrem pomáhala majitelce designérka. Jak sama říká, spolupráce probíhala od cihly až po poslední dekoraci.
Z kuchyně s jídelnou se vstupuje na zasklenou terasu s posezením, z níž se, stejně jako ze všech ostatních oken v bytě, nabízí výhled na okolní venkovskou krajinu, lesy a louky. „Byt je krásně prosvětlený a všechny místnosti jsou útulné. Cítím se tu opravdu dobře,“ uzavírá spokojená majitelka.
Vizitka designérky
Tereza Schwarz vystudovala školu interiérového designu Intermezzo a otevřela si malý ateliér v Mladé Boleslavi. Jejím cílem je vytvářet velmi individuální projekty, které budou odrážet osobnost a životní styl každého klienta. Více na FB Tereza Schwarz Home design.
Paneláky patří k české historii. Víte, jak se za 100 let republiky změnilo bydlení ve městech?