Článek
Pokud berete proměnu dětského pokoje opravdu vážně, začněte podlahou a dveřmi, pokračujte výmalbou, vybavením nábytku a na konec vybírejte doplňky.
S dětmi, nebo bez nich?
Máte zapojit do úvah o proměně pokoje také děti? Odpověď zní ano, jen je třeba najít vhodnou míru, úměrnou jejich věku. „Pokojíček jsem dcerce zařizovala, když jí byly čtyři roky. U barev jsem vyšla z toho, jaké má ráda na oblečení, ale třeba závěsy jsme kupovaly společně. V obchodě jsem předvybrala ty, jež se mi zdály vhodné, a finální volbu jsem nechala na ní. Totéž u povlečení, polštářků… Naopak podlahu a nábytek jsem řešila podle svého uvážení,“ říká čtenářka Jana.
Podlaha a dveře
Od podlahy se žádá, aby odolala požadovanému provozu, byla příjemná na došlap a zdravotně nezávadná. Velkou nabídku najdete v segmentu PVC podlah, včetně takzvaných ekologických, dobrou volbou je rovněž přírodní linoleum či podlaha z korku. Které krytiny jsou nejměkčí, to se dozvíte v tomto článku: Jakými zásadami se řídit při výběru podlahy? Máme rady a tipy pro každého!
A dveře? Pokud chcete, aby se z ráje vašich potomků tolik nelinul hluk, opatřete je vysunovacím zvukově-izolačním prahem. Některé dveře lze doplnit nástěnkou nebo tabulí, další opatřit háčky. Z pohledu povrchových úprav je praktický velmi odolný laminát, byť je samozřejmě nabídka širší.
Jak ozdobit stěny?
V pokojíčku pro miminka si poraďte sami (zde nevadí ani neutrální barvy), s předškoláky a školáky se bavte o tom, co se jim líbí. Přestože platí, že čím je dítko menší, tím spíše bude nestálejší ve svém názoru.
Praktické je barvy kombinovat, například zeď za psacím stolem vymalovat nazeleno (podporuje myšlení), stěnu u postele pastelově modrou nebo meruňkovou (pro klidné usínání); možností je spousta. Zejména u malých dětí přijde vhod spojení výmalby s tapetou, bez ohledu na věk se osvědčily samolepky.
Nábytkové úvahy
Přestože to děti tolik neřeší, rodiče by měli při nákupu postele hledět do budoucna. Ale je na vás, zda postýlku pro miminka vyměníte za dětskou, menších rozměrů (třeba délky 140 cm), nebo vyberete lůžko jako pro dospělého.
Při výrobě nábytku se často používá lamino, je-li pro menší ratolesti, vítají se zaoblené hrany a rohy. A jinak?
„Děti mají mít hlavně správnou výšku pracovní židle a stolu. U malých s oblibou používáme takzvané rostoucí židličky, u nichž se upravuje výška sedáku i podnožky. Opora nohou je velmi důležitá. Až když děti dorostou a dosáhnou nohama na zem z běžné židle, doporučujeme nastavitelné otočné židle,“ uvádí designérka Lucie Barešová ze Studia In2.
Dva v jednom
Když jsou v jednom pokoji dvě děti, snažte se ho rozčlenit. Není moc místa? Pak oddělení naznačte opticky, třeba barvami, použitím dvou centrálních světel a samostatných lampiček, panelem mezi dvěma stoly…
Je-li místa o trošku více, pomůže nábytek, například sestava polic. Pozor jen na to, že vybavení pokoje pro malé děti musí být stabilní. Místnost ještě zařizujte s ohledem na věk a potřeby svých potomků. Pro předškoláky je zásadní hrací prostor, stejně tak i pro malé školáky, byť u nich už musíte tento koutek oddělit od psacího stolu.
A co ocení teenageři? Válecí místo. Může jím být jak zastlaná postel, která se ve dne promění v pohovku, tak sedací vak.
Zavzpomínejte s námi: Kterou věc jste ve svém dětském pokoji měli nejraději?