Článek
Jde o pokojíček, který má rozměry 3,6 x 2,6 metru a nachází se v novostavbě mezonetového bytu v Brně. Bydlí v něm dvě malé děti. Asi po roce a půl užívání se rodiče rozhodli navštívit odborníky, aby jim pomohli pro jejich děti při nedostatku místa vytvořit hezké a funkční prostředí.
Priority – spaní, hraní, ukládání hraček
V bytě je k dispozici šatna pro všechny jeho obyvatele, proto v dětském pokojíčku bezpodmínečně nepotřebovali šatní skříně. Nutné ale bylo uložit velkou spoustu hraček. Prioritou pak bylo vytvořit pracovní místo pro začínající školačku.

Původně byl pokoj vybaven velmi jednoduše, vším, co se naskytloFoto: Archiv firmy
A když už do řešení prostoru vstoupily designérky, myslely dopředu a stůl dostala i mladší sestřička. Vyhnuly se tak provizornímu řešení – původně plánovaly, že druhý stůl zatím vyrábět nebudou, aby v pokoji bylo více místa na hraní.

Děti měly původně vše, co ke hraní i spaní jako malé potřebovalyFoto: Archiv firmy
Volné ruce designérů
Protože byt byl v novostavbě, zůstala zachována podlaha. Původní vybavení z pokoje bylo odstraněno, a designérky tak měly volné ruce, které svazoval jen malý prostor. „Nejsem zastáncem patrových postelí, ale pro vybavení tak malého pokojíčku posloužily skvěle,“ vysvětluje Mgr. Jitka Litschmannová ze stolařství Ritzy – interiéry, kuchyně s. r. o. a doplňuje: „Využili jsme doslova každou škvírku, která tu vznikla.“

Pod nižší postelí vznikl velký úložný prostor na prádlo a hračky. Pro optické prosvětlení a rozšíření prostoru použili zrcadla z bezpečnostního sklaFoto: Archiv firmy
A tak má starší slečna pod vyšší postelí pracovní místo i s malou knihovnou, vytvořenou v nosném prostoru obou lůžek. K nim zavedli také kabely a připojili lampičky.

Ukázka využití místa a kombinace barev a materiálů, použitých na nábytkuFoto: Archiv firmy
Pří výrobě nábytku se použily dva druhy materiálu podle výběru rodičů – lamino a masiv javoru a třešně. Cena na míru zhotoveného vybavení pokojíčku vyšla na 60 000 korun. Holčičky si pokojíček dobře „zažily“ a designérky byly požádány o úpravy dalších místností.

Zrcadla z bezpečnostního skla opticky zvětšují prostor. Pod lůžkem jsou úložné prostory se zásuvkami i policemiFoto: Archiv firmy
Zajistěte bezpečí
Chvilku ale trvalo, než malá holčička začala spát na vysoké posteli. Designérka Ivana Gavelková říká: „Tak to obyčejně bývá, když zařizujeme tyto pokojíčky. Většinou se začátky řeší tak, že se na lůžku ke vstupu na žebřík přidá nějaké překážka.“ Může to být vak s polystyrenovými kuličkami, velká plyšová hračka a podobně.

Stolečky a jejich pracovní plochy jsou nasvícené zapuštěnými bodovkami s nenápadnými dotekovými vypínači na nábytkuFoto: Archiv firmy
„Nebo zajistíte podlahu. Jedna naše kamarádka v pokoji synů používala velký sedací vak, který nastavovala k posteli jako případnou dopadovou plochu. Bylo to racionální řešení, naštěstí to její chlapci nikdy neotestovali,“ vzpomíná Ivana Gavelková.

Svůj stolek dostala i mladší holčička. Musel se přizpůsobit otopnému tělesuFoto: Archiv firmy
Přečtěte si také článek 5 krásných dětských pokojů. Nechte se inspirovat i vy! nebo Nečekané řešení malého bytu v paneláku: Jak oddělili ložnici?.
Jak se vám řešení pokojíčku líbí? Napište, jak jste si s dětským pokojem poradili vy.