Článek
Pomocí některé z fototapet opravdu propůjčíte interiéru originální vzhled. Ale pozor, počítejte s tím, že se stane dominantním prvkem celého prostoru. Můžete mu tak dopřát dynamickou živelnost nebo až zenovou harmonii.
Výhodou fototapet, stejně jako tapet obvyklých, je relativně snadná aplikace i rychlé odstranění, rozhodnete-li se pro další proměnu.
Příprava stěn je základ
Pokud na stěnách máte staré tapety, tak se jich, než začnete s lepením nových, zbavte, nejlépe pomocí odstraňovače tapet. Stěnám neuškodí ošetření penetračním nátěrem, který se postará o sjednocení savosti podkladu.
„Pokud objevíte skvrny od vody nebo rzi, přetřete takovou stěnu izolační barvou nebo izolačním penetračním nátěrem, zamezíte tak pronikání skvrn na povrch a možnému poškození nových tapet. Jakékoli praskliny nebo díry předem vyspravte tmelem či sádrou,“ radí Tomáš Tiurin, specialista z projektových marketů Hornbach.
Pracujte i se světlem
V případě vzorovaných tapet, lepidlo nanášejte na jeden pás po druhém, nikoli najednou. Pracovat začněte v rohu místnosti na straně s oknem a vždy po směru světla. První lepený pruh srovnejte pomocí olovnice.
První pás nalepte s malým odstupem od stropu, abyste jej mohli případně ještě zarovnat, a přitlačte rovnoměrně od středu do stran s pomocí tapetovacího kartáče. Ještě před zaschnutím lepidla pak tapetu zkraťte na správnou délku. Spoje uhlaďte válečkem.
Fototapetu vycentrujte
Oproti práci s tradičními tapetami, kdy se lepit začíná vždy od rohu, fototapety je potřeba správně na stěnu umístit. Vyznačte si optický střed plochy, a od něj teprve začněte s vyměřováním. S ohledem na to, že stěny většinou nebývají pravoúhlé, se s lepením doporučuje začínat od středu. Stále ale hlídejte perfektní rovinu.
Jestliže tapeta nepokrývá celou stěnu, nejprve si vyměřte spodní hranu od podlahy a následně i vrchní od stropu. Tužkou naznačte obě horizontální linky, tím docílíte dokonalého umístění.
Přečtěte si návod
Před samotným lepením si důkladně přečtěte pokyny výrobce. Pásy fototapety si rozložte na podlahu a zkontrolujte návaznost. První arch přiložte přesně na vyznačenou pomocnou čáru, přilepte a povrch uhlaďte kartáčem. Postupujte dále způsobem obvyklým u běžných tapet a dodržujte doporučené přesahy. Zasycháním se tapeta o několik milimetrů srazí.
Mějte na paměti, že pracujete s papírovým materiálem a lepidlo nenechávejte dlouho působit, stačí jednu až dvě minuty.
Jak na vliesové tapety
Základní příprava stěny i rozměřování je shodná jako u papírových tapet. Rozdíl je ale v nanášení lepidla. To se v tomto případě nanáší přímo na stěnu. Na připravený povrch potom přiložte díl tapety a opět obvyklým způsobem uhlaďte. Postupujte odshora dolů a od středu ke krajům. V tomto případě se okraje tapety zarovnávají až po dokonalém zaschnutí, zhruba po 24 hodinách.
Samolepicí fólie
Samostatnou kapitolou jsou samolepicí fólie. Nabízí se jako plošné tapety anebo jednotlivé dekory. Slouží nejenom pro úpravu stěn, ale také jako rychlá restaurace nábytkových dvířek i zakrytí nedostatků na stěně.
Aplikace fólie je snadná – připravte si dokonale hladký povrch, odlepte pouze vrchní hranu ochranné papírové vrstvy a přilepte. Postupně papír odlepujte a fólii stále pečlivě uhlazujte. Pomáhejte si hadříkem nebo plastovou stěrkou. Pomůže třeba ta, kterou používáte na mytí oken.
Pokud se stane, že fólii nalepíte špatně, můžete ji opatrně odlepit a chybu napravit. Lepivost se rozvíjí pomalu a k dokonalému přilnutí dochází až po několika hodinách.
Tapety ve skle
Exkluzivní a trvalou alternativou je grafika chráněná skleněnou deskou. „Místnosti, ve kterých se zařízení dostává do každodenního kontaktu s vodou, vlhkem nebo změnami teplot, je ideální opatřit tapetami zalaminovanými ve skle. Tento skleněný sendvič fólii s dekorem ochrání před všemi negativními vlivy, včetně mechanického oděru. Sklo je totiž nenasákavé a jeho kalená varianta vydrží až 200 °C,“ říká Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.
Líbí se vám fototapety?