Článek
Říká se, že chrápe až čtyřicet procent Čechů, mužů zhruba dvakrát více než žen. Ale s přibývajícím věkem i procento žen narůstá, a kolem sedmdesátky už je to u obou pohlaví vyrovnané. Co chrápání způsobuje, a jak (a proč) mu předcházet?
Samotné chrápání vzniká při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu. Dochází k němu proto, že během spánku je sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Na chrápání se ale může spolupodílet i nos, zejména při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické či dlouhodobé alergické rýmě.
Tloustnete, chrápete
Muži chrápou většinou proto, že k tomu mají vrozené anatomické dispozice, jako masivnější měkké patro, objemnější kořen jazyka, větší hrtan. Důvodem, proč chrápou ženy, je nejčastěji nadváha. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadbytečnými kily 55 % Češek a 25,4 % trápí dokonce obezita. Tuk v organismu se přitom usazuje nejen na problematických partiích, ale rovnoměrně v celém organismu, tedy i v hltanu.
S menopauzou se problém zhoršuje
Chrápání dostihne řadu lidí po čtyřicítce. Souvisí to s klesající elasticitou vaziva a svalů, které postihuje i zmíněný hltan. Ženy navíc ovlivňují negativně i hormonální změny, což výrazně projevuje s nástupem menopauzy. Během ní dochází často k dalšímu nabývání na váze a vzrůstajícímu objemu tuku v těle, což problém ještě prohlubuje.
Cigarety, alkohol a spánek
Nežádoucí zvukové projevy během spánku prohlubuje i kouření a zvýšená konzumace alkoholu, zejména těsně před spaním. Cigarety dráždí sliznici a alkohol zase vyvolává celkové uvolnění svalů, tedy i těch v krku a hltanu. Podobně jako alkohol mohou působit i některé léky, zejména ty proti úzkostem.
Pozor na večerní cvičení a teplo
Vliv na chrápání má i zvýšená vyčerpanost, třeba v důsledku intenzivního večerního cvičení. Zhoršovat ho může i stres. Dbejte i na to, v jakém stavu je místnost, ve které se ke spánku ukládáte. Ložnice by měla být spíše chladnější, ideální teplota je 18–20 °C. Pozor také na příliš suchý vzduch. „Ten může být pro vaše sliznice dráždivý. Jako prevenci proti chrápání je dobré používat zvlhčovač vzduchu, do kterého lze ještě přidat bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest,“ radí MUDr. Jan Kastner.
Jak vyzrát na chrápání?
- Udržujte si váhu v normě, hlídejte si také hodnoty vnitřního tuku.
- S blížící se menopauzou upravte jídelníček a vsaďte na pravidelný pohyb, nadváha není problematická jen kvůli chrápání, ale v mnoha ohledech komplikuje život.
- Omezte kouření a alkohol, ten nepijte alespoň dvě hodiny před spaním.
- Pořiďte si vhodný polštář, který zajistí krku i hlavě neutrální polohu. Můžete ho naplnit směsí bylinek proti chrápání, např. mateřídouškou, lipovým květem či černým bezem.
- Zkuste změnit polohu ve spánku, radí se zašít míček do zad pyžama, aby vám bránil ve spánku na zádech.
- Pomoci může obyčejná voda: Pitný režim zajistí hydratované sliznice. Horká sprcha před spaním uvolní ucpaný nos. Zvlhčovač v místnosti vyzraje na suchý vzduch. A pravidelné vytírání a úklid eliminuje prach, který rovněž ztěžuje dýchání.
- Nechte se vyšetřit u lékaře. Může odhalit vrozené odchýlení nosní přepážky, které lze upravit operativně, snadno léčitelné alergologické příčiny, ale i obávanou spánkovou apnoi, kterou lze řešit vhodným dýchacím přístrojem či operací.
Syndrom spánkové apnoe
Ještě horší je ale chrápání, které se projevuje zástavami dechu, takzvanými apnoickými pauzami. „U apnoika je chrápání nepravidelné a často přerušované, dochází k zástavám dechu, které způsobují, že je spánek neosvěží. Důsledkem toho je pak chronicky zvýšená denní únava,“ říká odborník na spánkovou medicínu MUDr. Jan Kastner z Perfect Clinic. „Z pacientů, kteří k nám přicházejí s problémem chrápání, se až v polovině případů jedná právě o syndrom spánkové apnoe,“ k tomu říká MUDr. Miloš Taudy z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Motol.
Operativně se dnes řeší normální chrápání nejčastěji tzv. laserovou uvuloplastikou, což je bezbolestný ambulantní zákrok asi na 20 minut. Laser ale není vhodným řešením u apnoiků, kde se provádějí komplexnější operace hltanu nebo se nasadí léčba přetlakovým ventilátorem s nosní maskou.
Ať už špatně spíte kvůli chrápání, nebo něčemu jinému, dejte si večer před spaním některou z těchto potravin, zklidňují a uspávají.