Článek
Statická elektřina je pojem, s nímž jste se určitě setkali už na základní škole. Vzniká, když se o sebe dva předměty třou nebo spolu opakovaně přicházejí do styku a posléze se oddělují. Tento proces způsobí, že elektrony z jednoto objektu se přenesou do druhého, a ten, který je ztratí, získá kladný náboj, zatímco objekt, který elektrony získá, dostane náboj záporný. A jak to souvisí s vašimi vlasy?
Proč vlasy elektrizují a jak je zkrotit
Když si na hlavu nasadíte čepici, začne se třít o vlasy. Vlasy jsou jeden předmět, čepice druhý a jejich tření způsobuje, že se na vlasech hromadí elektrony, které poté, co čepici sundáte, získají kladný náboj. Pokud je ve vzduchu vlhkost, náboj zpravidla mizí. Pokud ale vlhkost schází, například v suchém zimním vzduchu, náboj způsobí, že prameny vlasů se navzájem odpuzují podobně jako magnety. Sečteno podtrženo: vlasy jsou plné elektronů s kladným nábojem a nemohou vedle sebe vydržet.
Když nyní víte, co elektrizování vlasů způsobuje, zjistěte, které prostředky byste měli mít při ruce.
1. Speciální vlasová kosmetika
Kvůli nedostatku vlhkosti ve vzduchu mohou být vlasy v zimě dehydratované. A příliš jim nesvědčí ani přechody z venkovního chladu do vnitřního tepla, kde je vzduch také velmi suchý. Proto je žádoucí vlasy zvlhčovat a s tím nejlépe pomůžou speciální vlasové oleje, kondicionéry a šampony.
„Důležité je vybírat přípravky bez přidaných silikonů, které vlasy výrazně zatěžují,“ upozorňuje Eliška Jiroušková, kadeřnice z Ústí nad Orlicí. „Vlasy sice navenek vypadají upraveně, zaceleně a leskle, přes vrstvu silikonu se k nim ale nedostanou jiné látky, které by je mohly vyživit. Voda totiž silikony nespláchne, takže vlas po čase úplně vyschne a zničí se,“ vysvětluje.
A zničené vlasy daleko více elektrizují. To potvrzuje i kadeřnice Ecaterina Gruntová. Podle ní je jedním z hlavních důvodů elektrizování jednak nedostatek regenerace, jednak nedodržování správného postupu při mytí vlasů. „Jednou za dva týdny je dobré vlasům dopřát hloubkovou masku, která se aplikuje mezi šamponem a kondicionérem,“ doporučuje.
2. Iontový fén
Kladný náboj vlasů pomůže vyrovnat speciální iontový vysoušeč. Ten vyzařuje záporné ionty a pomáhá oddělit molekuly vody. Díky tomuto procesu vlasy nejen rychleji vysuší, ale zároveň snižuje tepelné poškození, jehož důsledkem jsou vlasy více suché, a tedy více náchylné k elektrizování.
3. Hedvábí a satén
Bavlna nebo akryl díky svému složení podporují elektrizování, o poznání lépe jsou na tom v tomto směru hedvábí nebo satén. Po hladší tkanině budou vlasy klouzat, což pomůže zabránit krepatění a elektrizování. Před klasickými čepicemi byste proto měli upřednostňovat pokrývky hlavy s hedvábnou nebo saténovou podšívkou, jako jsou různé druhy klobouků nebo kloboukových kšiltovek.
Taková pokrývka hlavy se může prodražit, ale zase dlouho vydrží a zbaví vaše vlasy elektrizování (nebo jej alespoň zmírní). A to za to rozhodně stojí. Vlasy můžete schovat i pod šátek, i když ten před chladem tolik neochrání.
4. Kovový hřeben a lak
Během chladných měsíců pomůže vaši hřívu zkrotit silná dvojka složená z kovového hřebenu a laku na vlasy. Jak na to? Kovový hřeben jednoduše nastříkejte lakem a učešte vlasy směrem od kořínků ke konečkům. Lak zkrotí poletující prameny a v malém množství nezpůsobí, že budou křupavé nebo tvrdé. A samotný kovový hřeben pomáhá lépe zachytit elektřinu nahromaděnou ve vlasech.