Článek
Pomáhá snížit pocit únavy, zlepší myšlení i náladu. To všechno platí pro kofein, který si většina lidí spojuje především s kávou. Proč byste ho měli poznat lépe a třeba ho využít v při hubnutí nebo v péči o kštici a pleť?
Kofein a jeho účinky
Kofein je rostlinný alkaloid, který se nejčastěji konzumuje v kávě, čaji a kakau, ale také třeba v guaraně (obsahuje ho dvakrát víc než káva). V těle způsobí zvýšení mozkové aktivity a tvorby adrenalinu a tím i zrychlení tepu, zvýšení hladiny cukru v krvi a vyplavování dopaminu, tedy hormonu štěstí. Výsledkem je příliv energie, zlepšení nálady, připravenost k fyzické aktivitě i rychlejší myšlení... Není divu, že mnoho lidí přiznává závislost na kávě.
Tenhle efekt ale nemá příliš dlouhé trvání: většinou nastupuje do 15 minut a mizí zhruba po hodině (kofein z kávy působí rychleji a kratší dobu, ten z čaje nastupuje pomaleji, ale působí déle). Pak tyto žádoucí pocity ustoupí a může je nahradit ještě větší únava než před požitím kofeinu, i když ten ještě v krevním oběhu pár hodin zůstává.
Je kofein zdravý, nebo nezdravý?
Kromě povzbuzení působí jako antioxidant a pomáhá snížit bolest při migréně. Má ale i své záporné dopady: protože zvyšuje krevní tlak, může zvýšit i riziko vzniku srdečních nemocí, dále nabourat spánkový režim a zesílit vyplavování vápníku z kostí, a to zvlášť u žen v menopauze.
Bezpečná dávka pro těhotné
Zatím převažují názory, že v rozumné míře kofein spíš neškodí, rozumné množství je ale pro každého jiné. Jako maximální dávka se pro dospělého člověka doporučuje do 400 mg kofeinu denně, pro těhotné ženy pak 200 mg (= dva až tři šálky instantní kávy). U dětí a dospívajících to jsou 3 mg na kilogram tělesné váhy. Ve 100 ml kávy je přitom většinou do 100 mg kofeinu, ve stejném objemu černého čaje pak kolem 20 mg, v 50 g čokolády asi 10 mg. U kávy a čaje obsah kofeinu zásadně ovlivňuje druh nápoje i délka louhování.
Pomoc při předávkování kofeinem
Kofein se dá užívat nejen v nápojích, ale i ve formě potravinových doplňků – vždy dodržujte doporučené dávkování! Pokud to přeženete, poznáte to podle nesoustředěnosti, podráždění, nevolnosti nebo bolesti hlavy. Existuje pár fíglů, jak si pomoci: z těla dostanete kofein díky větší fyzické aktivitě a pořádné sklenici vody ideálně s vitaminem C. Zrychlíte tak metabolismus i vyplavení kofeinu.
Kofein na otoky i na celulitidu
Protože kofein zrychluje metabolismus, zlepšuje i obnovu kožních buněk a elasticitu pleti a díky svým antioxidačním schopnostem je velmi prospěšný při regeneraci po následcích UV záření. Nicméně ale dehydruje, což je špatné pro lidi se suchou pokožkou – ti musejí příjem kofeinu omezit nebo ho vždy vyvážit dostatečným množstvím vody.
V kosmetice se kofein objevuje v přípravcích určených na ošetření očního okolí a potlačení otoků nebo v krémech proti celulitidě, protože pomáhá zmenšovat tukové buňky. Mletá kávová zrna jsou skvělý přírodní peeling.
Kofein proti vypadávání vlasů
Řešíte problémy s kšticí? Využijte schopnost kofeinu stimulovat rychlejší růst a bránit působení testosteronu, kvůli kterému se zhoršuje výživa vlasů, takže víc padají a jsou slabší. Kofein proto najdete v mnoha šamponech proti vypadávání.
Kofein na hubnutí a spalování tuků
Rozumné množství kávy – bez cukru a bez mléka, které dodávají kalorie a tuky – je pomocníkem i při hubnutí. Káva nemá žádné kalorie, zrychluje metabolismus, a dokonce prý potlačuje chuť na sladké. Kofein je často i v přípravcích, které pomáhají spalovat tuky při pohybu. A existuje také kávová dieta. Pustíte se do ní?