Článek
Máte pocit, že vaše pleť málo září, trápí ji akné, skvrnky po opalování nebo drobné vrásky? To vše pomůže vyřešit peeling obličeje neboli exfoliace – pokožku hloubkově vyčistí a odstraní odumřelé buňky i přebytečný maz. A to není všechno, co pravidelný peeling dokáže. „Lépe se vstřebává další péče, stimuluje se produkce kolagenu, podpoří se krevní cirkulace, a tudíž dochází k zlepšení celkového vzhledu a redukci vrásek,“ říká farmaceutka Lucia Havlíková za značku Whamisa.
Na výběru produktu si dejte záležet
U peelingu (někdy se používá i název „scrub“) je důležité, jaké produkty i techniku zvolíte, abyste pleti neublížily příliš silným masírováním či moc hrubou strukturou. Pro citlivou pokožku vybírejte co nejjemnější přípravek a na obličej nikdy nepoužívejte produkt určený jen na tělo – většinou obsahuje hrubší brusné částečky. A pozor dejte i na zbytečně častou exfoliaci, mohla by pleť podráždit. Vhodná je aplikace jednou týdně, případně se řiďte pokyny výrobce.
Peeling nejsou jen „rozemleté skořápky“
Mechanické scruby v podobě gelů s abrazivními částečkami jsou velmi účinné a oblíbené, ale existují i další možnosti. Praktické (zvláště na cesty) jsou jednorázové tamponky napuštěné exfoliační látkou a možná je i masáž konjakovou houbičkou či speciálním čisticím kartáčkem – provedou jemný peeling a pokožku zároveň namasírují a vyhladí. Šetrnější je peeling enzymatický – odstraní odumřelé buňky ze svrchní vrstvy kůže pomocí čistě přírodních, většinou ovocných, enzymů. Stejně tak můžete pořídit chemický peeling pro domácí užití s nízkou koncentrací účinných kyselin.
Síla v rukou odborníka
Toužíte razantně zesvětlit výraznější skvrny po slunění, omladit a vyhladit vrásky? Pak lze zvolit i odborný chemický peeling. „Jde o lékařské ošetření za pomocí aplikace nejčastěji ovocných kyselin. Peeling odstraní vrstvy kůže určité hloubky a tím následuje regenerace a sjednocenější barevný odstín pleti. Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení, kdy se vhodně kombinuje kyselina glykolová, mandlová, askorbová či citronová pro nejlepší možný efekt,“ uvádí dermatoložka Zuzana Macková z kliniky Perfect Clinic.
5 dobrých důvodů pro pravidelný peeling
Vždy vyberte produkt podle svého typu pleti a také podle toho, co od něj očekáváváte – jiný výrobek prospěje mladé aknózní pokožce a jiný křehké stárnoucí kůži. A aby byly výsledky co nejlepší, nikdy nezapomeňte před aplikací pleť navlhčit a poté ji ošetřit vhodným krémem.
1. Pomůže při akné
Potřebujete pleť zbavit nečistot, mastnoty i akné? Zkuste produkty třeba s jojobou, dřevěným uhlím či olejem z tea tree. U mastné pleti lze aplikovat častěji, pro méně zasaženou pokožku stačí aplikace jednou za 14 dní – v každém případě dodržujte návod k použití a v případě silného akné se poraďte s kožním lékařem.
2. Odstraní černé tečky
Černé tečky nedoprovázejí jen akné, v menší míře jsou obvyklé i u jinak čisté pleti v T-zóně – zvlášť na nose. Jemné peelingy uvolní zanesené póry a obličej bude rázem hladší a jemnější.
3. Hydratuje a vyživí
Scruby mohou mít i hydratační a pečující účinky, zejména když v jejich složení najdete zvláčňující přísady, jako je léčivý jíl, vitaminy, bambucké máslo nebo kokosový olej.
4. Zmírní tvorbu vrásek
Pravidelný peeling i jemná masáž mohou redukovat vrásky: odstraní odumřelé buňky, prokrví a stimulují tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové. A protože pokožka ošetřená scrubem lépe přijímá následující péči, nebojte se ho občas použít večer před aplikací nočních krémů a sér.
5. Zjemní pigmentové skvrny
Tmavé flíčky vyjasní a odstín pokožky celkově sladí nejen speciální přípravky na hyperpigmentaci, ale také peeling. V tomhle případě dobře fungují přípravky s AHA ovocnými kyselinami.
Scrub nesvědčí jen pokožce. Vyzkoušejte i peeling vlasů.