Článek
Opary způsobuje virus herpes simplex, a když se jednou nakazíte, přežívá ve vašich nervových buňkách už navždy. Většinu času přečkává bez viditelných příznaků – podlitých puchýřků nebo vřídků – a čeká na svou příležitost. Ta se objeví vždy, když je imunita nějakým způsobem oslabená: ať už jinou nemocí, stresem, nebo nedostatkem důležitých látek. To se týká oparů na ústech i na genitálu. Čím se genitální opary liší?
Příčina genitálních oparů
Opary na genitáliích jsou mimořádně nepříjemné. Nejčastěji je způsobuje virus herpes simplex 2, ale může to být i typ 1, který většinou stojí za opary na ústech či nose. Je to nejčastější pohlavně přenosná choroba, ale nakazit se lze i rukou nebo rty. Projevuje se výsevem puchýřků v oblasti genitálií a kolem konečníku, při orálním sexu jsou samozřejmě v ohrožení i ústa. Vřídky jsou velmi bolestivé, nákaza je často provázena zvýšenou teplotou, zvětšenými uzlinami a nevolností.
Jak se bránit nákaze
Jakmile se virus v těle usídlí, nedá se vyléčit. Ubránit se infikování je těžké, protože přenašečem může být člověk, který nemá symptomy. Jedinou spolehlivou prevencí je sexuální zdrženlivost, monogamie, používání kondomů – ale jejich účinnost není stoprocentní.
Běžné komplikace
Třebaže jsou vracející se genitální opary téměř nesnesitelné, většinou nepředstavují žádné veliké riziko (kromě nakažení dalších lidí). Hrozí především místní infekce, které se k oparu přidají při narušené sliznici – například mykóza.
Genitální opary a těhotenství: přenos na dítě
Jiná situace je, je-li genitálním oparem postižena těhotná žena před porodem: je to důvod k císařskému řezu, nakažení novorozence totiž znamená ohrožení jeho života. Virus při vaginálním porodu dítě nakazí a poté napadá jeho mozek a další orgány a infekce nezůstává bez následků. Pokud se tedy v těhotenství objeví jakékoliv pupínky nejasného původu v oblasti pochvy či konečníku, je důležité probrat to včas s gynekologem!
Léčba oparu a babské rady
Při výskytu genitálních oparů, zvláště když je to poprvé, navštivte vždy lékaře. Projevům pomáhají antivirotika, uleví vám i volně prodejné přípravky. Pocit svědění sníží sedací koupel z ovesných vloček: hrnek rozmixovaných vloček s trochou vody vlijte do vany, dále tea tree oil, domácí třezalkový olej nebo přiložení obyčejné kostky ledu na postižené místo. Virus v těle uspíte, když budete programově posilovat imunitu.
Moderní léčba oparů: laser
Vyzkoušet můžete také biostimulační laser, který má výrazné protizánětlivé a analgetické účinky, potlačí bolestivost a zkrátí dobu hojení herpetických projevů. Paprsek zvýší tvorbu buněčné energie, produkci enzymů, stimuluje se kolagen, zlepší se vaskularizace tkání, využití kyslíku a glukózy, tím se likviduje zánět a posiluje imunitní systém.
Genitální opar
- Jiný název - Genitální herpes
- Popis - Chronické virové, pohlavně přenosné onemocnění způsobené nejčastěji virem herpes simplex 2, ale i typem 1.
- Příznaky - Výsev bolestivých a svědivých pupínků obvykle v místě první nákazy, tedy na genitálu, konečníku nebo i v ústech. Může se objevit i teplota a zvětšené uzliny poblíž místa výsevu.
- Inkubační doba - Několik dní
- Léčba - Neexistuje. Ke zmírnění příznaků se používají antivirotika.
- Statistika - Udává se, že virem HS2 je nakažena pětina lidí.
- Prevence - Posilování imunity, dodržování zásad bezpečného sexu