Hlavní obsah

Proč schovat pramen vlasů do dlaně aneb Jak si vytvořit dokonalé vlny, které nezplihnou?

Foto: Philips

Foto: Philips

Tenhle problém trápí většinu rovnovlasých žen: vcelku pracně si vyrobí složitý nakadeřený účes, jenže krásné bohaté vlny se většinou za hodinu až dvě „rozplynou“ a výsledek bývá poněkud zplihlý. Jak tedy vykouzlit účes, který opravdu vydrží? My vám to tajemství prozradíme.

Článek

Zaručenými tipy, jak ve vlasech vytvořit dokonalé vlnobití, se to v lifestylových časopisech i on-line magazínech jen hemží. Poctivě se držíte všech doporučených rad, ale váš vlnitý výtvor stejně vždycky nedlouho po učesání zplihne a skončí tradičně v gumičce? Potřebujete kulmu.

Zázraky nechte pohádkám

Zcela na rovinu: vlny, které vydrží bez hnutí až do ranního kuropění, můžete docílit pouze trvalou. Pokud o ni nestojíte, pořiďte si kulmu, která alespoň na kratší dobu promění vlasy rovné jako hřebíky ve vzdušné kudrny. Nabízí se ovšem otázka, po jakém přístroji vlastně sáhnout. „Kulem na vlasy je opravdu mnoho. Je proto dobré, aby si každý sám vyzkoušel, která mu sedí nejlépe. Já osobně preferuji klasickou a kónickou kulmu, která je mírně zúžená na konci. Pomocí ní vytvářím v koncích vlasů přirozený efekt vln, takzvaně do ztracena,“ doporučuje kadeřník Libor Smrž  z pražského studia Hair We Are.

První volba? Automatická kulma

A po jaké pomocnici sáhnout, když si nejste jisté, nebo s kulmou začínáte? „Největší variabilitu nabízí automatická kulma, která umožňuje nastavit různé kombinace teploty, času a směru natáčení a se kterou vytvoříte prakticky všechny typy vln,“ doporučuje Miroslava Komanová, marketingová manažerka společnosti Philips, a dodává, že díky těmto kulmám nepotřebujete k natáčení jednotlivých pramenů žádnou zvláštní zručnost: „Pouze postupně vložíte všechny prameny do natáčecí komory a automatická kulma už se postará o vše ostatní.“

Triky pro dokonalou hřívu

Kulmu tedy už máte. A co dál? „Existují desítky návodů, jak při kulmování postupovat. Já osobně rád tvořím přirozenější styly vln, kdy například jednu řadu natočím do jednoho směru, druhou řadu pak do druhého směru. Tento postup patří mezi opravdový základ a je pro klasickou hřívu vln nejlepší. Ke konci kulmování je důležité vlasy opatrně pročesávat. Dle mého názoru se nejhezčího efektu dosáhne buď prsty, nebo širokozubým hřebenem,“ prozrazuje svůj osvědčený trik Libor Smrž.

Chcete výsledek co nejtrvanlivější? Vyzkoušejte tuhle jednoduchou, ale přesto funkční vychytávku, kterou nám poradila Miroslava Komanová: „Aby vlny nezplihly, můžete zkusit jeden trik: ihned po vyndání pramenu z natáčecí komory jej ještě na chvíli schovejte stočený v dlani, než vychladne. Případně ho můžete navíc i zafixovat lakem na vlasy.“

Ochrana je důležitá

Vlasy kulmujte zásadně suché, nejlépe za použití spreje, který kštici chrání před negativními účinky tepla. Pro silnější fixaci můžete na doporučení Libora Smrže aplikovat ještě lak na vlasy určený k tepelné úpravě a během natáčení lakujte každý pramen vlasů zvlášť.

Postup tedy znáte, teď ještě zvolit kulmu, která je pro vaše vlasy, vkus i peněženku nejlepší. Vybrali jsme pro vás hned několik šikovných pomocníků pro perfektní vlny a navíc pár šikovných kosmetických produktů, které se při tvorbě účesu budou určitě hodit.

Automatické kulmy (nejen) pro začátečnice

Tyto přístroje jsou v současnosti velmi oblíbené a nemusíte se jich bát, i když s kulmou nemáte žádné zkušenosti. 

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Automatická kulma, Philips StyleCare Prestige, 3499 Kč. Loknovací kulma, Rowenta So Curls, 2899 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Automatická kulma, Orava K-231, 1290 Kč. Loknovací kulma, BaByliss C904PE, 1790 KčFoto: Archiv firem

Kónické kulmy pro přirozené vlny

Toužíte po co nejpřirozenějších vlnách? Pak je pro vás jasnou volbou kulma kónická. Nemá žádné úchytky, tudíž se vyhnete mnohdy nepřirozenému zahnutí na každém konci pramenu. U kadeřníků je tento typ velmi oblíbený právě díky nenucenému dojmu, jímž vlny z této kulmy působí.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Profesionální kónická kulma Remington Pearl, 1099 Kč. Kónická kulma, Philips Glam Shine, 1249 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Kónická kulma, Paul Mitchell Neuro Unclipped, 2190 Kč. Ultralehká kónická kulma, Ermilia Conissima, 1000 KčFoto: Archiv firem

Spreje pro ochranu vlasů

Časté zahřívání kštici nesvědčí a vysušuje ji. Kromě pravidelné pečující masky si dopřejte i prevenci: před kulmováním použijte sprej na ochranu před teplem. Vlasům propůjčí zdravý vzhled a lesk a minimalizuje případné třepení konečků.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Ochranný sprej, Keratin Heat Spray, Syoss, 139 Kč. Termoochranný sprej, Moroccanoil, 650 KčFoto: Archiv firem

Laky na vlasy, které skutečně drží

Pro delší výdrž a kvalitní fixaci volte laky s extra výdrží a sílou. Určitě je třeba, aby produkt vlasy nevysušoval, ale naopak je posiloval. Vyhýbejte se parabenům a minerálním olejům.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Silně fixační lak na vlasy, Laque Noire, Kérastase, 349 Kč. Silně tužicí lak, Extra Strong, Nivea, 99 KčFoto: Archiv firem

Tak už jste si vybraly svého favorita? A jakou kulmu na vlasy používáte vy?

Související témata:

Načítám