Článek
Vypadá to, že právě písmeno L vévodí českým kuchyním, tedy hlavně těm panelákovým. „Kuchyňská linka sestavená do tvaru písmene L patří při výběru kuchyně k nejčastějším a nejoblíbenějším volbám. I v menší místnosti nabídne dostatek úložného prostoru, možnosti pro správné rozmístění spotřebičů, odkládacích i pracovních ploch,“ informuje Dušan Všelicha, specialista na kuchyně Oresi. Má i další výhody, ale i pár nevýhod, o kterých byste měli vědět!
Kdy je tvar do L nejvhodnější?
Jak jsme řekli, je právě kuchyňská linka do L velmi vhodná do prostor, kde musíte šetřit místem. „I na malé ploše jde, při správném navržení, dosáhnout ideálního poměru pracovní plochy a úložných prostorů. Navíc vytváří volný prostor pro umístění jídelního stolu,“ říká Ing. arch. Miroslav Gebas, Gebas atelier architects. Taková linka bývá často ukončena vysokými skříněmi – ať již potravinovou nebo s vestavnými spotřebiči, hlavně chladničkou, troubou a mikrovlnkou.
Právě tento tvar je vhodný i do obytných místností, ve kterých je kuchyň spojená s obývacím pokojem, protože ji lze doplnit o volně stojící pracovní ostrůvek, jehož součástí pak může být i vyvýšený barový pult. „To je designově velmi zajímavý prvek, ale bývá i velice praktickou součástí kuchyně,“ říká Ing. arch. Miroslav Gebas.
Na co myslet?
Při sestavování kuchyňské linky do L je zapotřebí akceptovat základní pravidlo uspořádání jednotlivých pracovních zón do „trojúhelníku". „Na vrcholech trojúhelníku umístěte chlazení – mytí – vaření. Mezi jednotlivými zónami je vhodné nechat prostor na odkládání potravin, kuchyňského náčiní a na vlastní přípravu," říká Iva Pavlousková z Datart kuchyňského studia.
Právě díky tvaru do L lze vytvořit ideální poměr vzdáleností mezi dřezem, varnou deskou a chladničkou. „Pozor ale na to, aby délka každého ramene trojúhelníku byla v rozmezí od 1220 do 2745 mm a celkový obvod trojúhelníku by neměl překročit vzdálenost 7930 mm. Vzdálenosti jednotlivých ramen kuchyně by neměly překročit rozměr 2745 mm, pokud jsou ramena delší, pak je vhodné zvolit jiný typ rozmístění kuchyňské linky – třeba do U nebo paralelní,“ varuje Ing. arch. Miroslav Gebas.
Při větších rozměrech byste se při práci v kuchyni hodně naběhali. „Linka tohoto tvaru nemusí být za každou cenu situovaná u stěn, jedna její část může vystupovat do prostoru místnosti, kde na ni navazuje třeba jídelní stůl nebo barové posezení,“ doplňuje Dušan Všelicha.
Pokud není v místnosti okno a dostatek přirozeného světla, musíte při plánování kuchyně do L pamatovat na řádné osvětlení linky – a to hlavně v rohu.
Inspirace z nabídky
Ocenili byste nápady, jak by mohla případně kuchyně do L vypadat? Našli jsme pár tipů.
Jaký tvar má vaše kuchyňská linka? Napište nám!