Článek
Není nic nového, že se designéři interiérů inspirují přírodou. Proto ve svých návrzích rádi uplatňují pravidlo páru. Může se jednat o sady stejných výrobků, nebo naopak zdánlivě nesourodé prvky, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu, mají shodný tvar nebo barvu. U vás doma budou hrát vyvažující, stabilizační vizuální roli, ale mohou působit také jako zajímavé akcenty k okolnímu zařízení.
Podle barev
Nejbezpečnější volbou jsou neutrální barvy na velké plochy, nábytek a vybavení pak už můžete různě barevně kombinovat. Designéři pracují nejčastěji s kontrastem, pro laika je nejjednodušší pracovat s kombinací černé nebo hodně tmavé a bílé.
Prostřednictvím barev se dá ovlivnit hodně věcí, například můžete pomocí omezené palety barev (případně různé odstíny jedné) vizuálně zvětšit malou místnost (další tipy, jak zvětšit prostor). A nemusí to být jen obývák či ložnice. Vždyť ve většině bytů patří k těm nejmenším koupelna. Tím, že sem zvolíte pouze dvě barvy a vanu a umyvadlo z jedné sady, docílíte snadným a elegantním způsobem optického zvětšení relativně malého prostoru. Mimochodem, víte, jaká je vaše barva podle zvěrokruhu?
Podle vzdálenosti
Symetrie je důležitou součástí interiérového designu. V případě nábytku můžete docílit rovnováhy, když dva identické kusy postavíte na opačné strany místnosti, nebo je naopak dáte vedle sebe. Může se jednat například o dva odkládací stolky (vyberte si), každý v jiném rohu obýváku, nebo naopak o ložnicovou klasiku – noční stolky symetricky z obou stran postele. Podobnou roli sehrávají také na nich postavené či nad nimi zavěšené identické lampičky. Tato jednoduchá metoda pozitivně ovlivní výsledný dojem z uspořádání nábytku v každé místnosti.
Jak párováním vyvážit prostor
Párování různých kusů nábytku vám umožní chytře zaplnit velkou místnost (7 chyb při dekoraci bytu). Při jejím zařizování totiž hrozí, že ji zahltíte velkým množstvím různorodých kusů, kterým pak jen stěží dáte nějaký řád. Zatímco když si nakoupíte podobné či shodné dvojice, které rozmístíte po pokoji, nežádoucímu chaosu se většinou úspěšně vyhnete.
Velké s malým
Párování však není omezeno pouze na nábytek a sanitu. Párovat můžete lustry a lampy, koberce, obrazy, svícny, vázy, květináče a další dekorace, ale třeba i sklenice na stole či slánku s pepřenkou.
Pokud si ale potrpíte na velké kusy nábytku z masivu, vytvořte z něj maximálně jednu dvojici, abyste zachovali v prostoru potřebnou vzdušnost. Také například v minimalisticky zařízené koupelně stačí dva dominantní prvky – umyvadlo a vana. Zbytek místnosti by měl být jednoduchý a nenápadný. Vhodné je použít například velkoformátové obklady a dlažbu v neutrálních barvách. Totéž platí pro koupelnový nábytek (jak na romantickou koupelnu). Pokud toužíte po nějakém akcentu, snadno ho docílíte pomocí ručníků a osušek ve výrazné barvě.
Jak párovat obrazy
Dá se tedy říci, že můžete vytvářet dvojice z malých i velkých předmětů, které mají něco společného. Pokud chcete, aby místnost působila příjemně a klidně, dosáhnete toho rovnovážným umístěním dvou prvků, jako jsou například stejně velké obrazy ve shodných rámech. Můžete je umístit jak vedle sebe, tak i naproti sobě nebo na vzájemně přiléhající stěny. Velmi dobře budou vypadat také dva vizuálně stejné, ale různě velké obrazy (10 nejslavnější obrazů – víte, kdo je maloval?).
Podobných efektů docílíte také použitím jiných typů dvojic. Ke zútulnění interiéru přispějí stejně velké polštáře v odlišných barvách, nebo naopak polštáře ve stejném dekoru, ale různých rozměrů. Kuchyň a jídelnu zase dokonale vyladíte, kdy si pořídíte židli i barovku ve stejném designu.
Tak co říkáte, vyzkoušíte to i u vás doma?